Fikret Orman: Masaya elimizi vurmamızı istiyorlar, bu görsel bir şey

Pinterest LinkedIn Google+ Tumblr +

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, düzenlediği basın toplantısında gündemle ilgili açıklamalarda bulundu.

Fikret Orman’ın açıklamaları şöyle;

Beşiktaş Kulübü olarak kamuoyuna doğru mesajlar vermek için uğraştık. Fakat geldiğimiz bugünlerde bazı gerçekleri ortaya koyma vakti geldi. 6.5 senedir başkanım ve bu süreçte hiç bir zaman almış olduğumuz sorumlulukları bir yere refere etmedim. Hep kendi içimizde çözmek istedik.

Bazı maçlardan sonra hakem hataları ile ilgili bile güçlü bir kadrosu olan Beşiktaş’ın hakem hatalarından daha çok kendimize bakmamız gerektiğini ifade ettim. Taraftar ile alakalı şirin laflar söylemek çok kolaydır. Bazı dönemlerde taraftarlarımızın hoşuna gitmeyecek laflar da olsa futbolu güzelleştirmek istedik. Son zamanlarda taraftarlarımızdan da ‘Beşiktaş’a sahip çık’ diye tezahüratta bulunuyorlar. Biz bir işi yaparken kendi işimizi kimseye refere etmedik. Hep Beşiktaş’a sahip çıktık. Bugüne kadar sempatik, antipatik oldu ama bizim işimiz hep Beşiktaş’a sahip çıkmak oldu. TFF maça çıkmamızı istedi, Beşiktaş’a sahip çıktık ve maça çıkmadık.

Doğrusu neyse onu yapmaya çalıştık. Beşiktaş taraftarına her yerde sahip çıktık. Taraftara saldırı yapıldı, hepsinde taraftarımıza sahip çıktık. Hukuken takipçisi olduk. Her yerde davalar açtık. Taraftarımız masanın üzerine elimizi vurmamızı istiyor. Bu görsel şeylerdir. Bizler işimizi yapıyoruz. Bu konuda mücadele etmeye devam ediyoruz. Bunu şov esaslı yapmadık. Bazı zamanlarda bizim içeride oynadığımız maçlarda küfürleri kınayan açıklamalarda bulunduk. Beşiktaş etiği için bunu yaptık. Buna karşılık aynı davranışı diğer takımlardan da bekledim. Son 2 haftaya baktığımız zaman Bursasporlu arkadaşlar Beşiktaşlı kişiye saldırdılar. Konyaspor maçında U21 başına gelenleri gördünüz. Hep camialar ile kişileri ayırdık. Aynı şekilde karşı taraftanda üzüldük denmesini beklerdim. Konya’da U21’ler futbol mücadelesi yapıyor. İşe teknik yöneticilerinin karışmasının ardından açıklama beklerdim. Eminim ki üzülmüşlerdir. Her konuda ‘üzgünüz ama…’ deniyor. Bu futbolu güzelleştirmek Beşiktaş Kulübü’nün işi değildir. Çok üzgünüm.

Beşiktaş önce kendi içine bakmalıdır. Biz bugüne kadar hep kendi özeleştirimizi yaptık. Profesyonel olarak ücret alan kişilerin hakemlere topu atmaması gerekiyor. Geldiğimiz noktada hakemlerin de eleştirilecek yerleri olduğunu görüyoruz. VAR sistemi doğru bir sistemdir. Bir maçta 10 dakika kapandı ve ihtiyacını herkes gördü. Hata yapan bilgisayarlar olmaz, insanlar hata yapar. VAR’ın Türkiye’de uygulanması rezalet şekilde oluyor. Sorumlu kişiler, insanları eğitmelidir. Ben sahada olanlara bakarım. VAR’ın tek uygulanmadığı kulüp Beşiktaş Kulübü’dür. Böyle bir şey olabilir mi? Adam topu eliyle kesiyor, penaltı verilecek, VAR sistemi yok. VAR’ı yönetenler bizim aleyhimize hareket etmeye başladılar. Hangi eğitim ile bunları düzelteceğiz? Belli değil. Biz nasıl özeleştirimizi yapıyorsak, bunların sorumlusu TFF’dir. Bizim muhattabımız onlardır. Şu ana kadar hangi eğitimler veriliyor? Biz hakemleri VAR odasına bıraktık, VAR mı VAR. Bu sisteme ve hakemlere zarar veriyor.

VAR’ı yönetenler hata yapıyor, Sistem yapmıyor. Bir şey oluyor hakemler VAR’a bakmak istiyor. Hakem maçı yönetirken hata olan bir yerde geri dönüş olacak. Her mevzu VAR’a gitmeyecek. Hakem VAR yokmuş gibi yönetecek. Biz hakemlere mazaret olsun diye VAR gelsin istemedik. Az hata olsun diye istedik. Konyaspor maçında verilen penaltı komediydi. O gol olsa ne olacaktı? Medel’e verilen kırmızı kart neydi? Daha sonra özür diliyorlar. Her seferinde kasıt aramıyoruz, hakemlerimiz pırlanta gibi dedim ama artık fikrimi değiştirdim. Ben artık iyi niyet aramıyorum. Herkes işini yapacak. Beşiktaş, ‘pış pış’ yapılarak idare edilecek bir kulüp değildir. Hiçbir kulübünde avantaj istediği yok. Bugün avantaj olanlar bir başka maçta dezavantaj gibi gözüküyor. Cüneyt Çakır, Dünya Kupasında iyi performans gösteriyorsa, Türkiye’de neden olmuyor? Eyyamcılık ile günü kurtarma ile bu işler çözülmez. Her kulübün hakemleri var. Böyle bir durum yok. Herkes her maça verilsin. Kulüpler Birliği olarak yurt dışından raporlama talebinde bulunacağım. Yurt dışından danışman gelsin ve MHK’ya raporlasınlar.

Biz kulüpler, TFF’nin kulüpleri değiliz. Kulüplerin Federasyonudur. Bizler için kulüpler var. Şu anda bakıyoruz her şey 2024’e kaldı. 2.5 aydır TFF’de yönetim kurulu toplantısı yapılmıyor. Tek misyon 2024 mü? Şu anda ekonomik sıkıntıların olduğu yerde TFF’nin bir tek işi EURO 2024 mü? Kulüpler Birliği olarak 10’a yakın yazı yazdık. 1 tanesine cevap verilmedi. Cevap verilse bizim Tahkim yolumuz açılacak, ona bile cevap verilmiyor. Gece 21:00’de maçım bitti, görüntüden Caner’e ceza verilirken, TFF talimatı değiştirebiliyorsa, Kulüpler Birliği söyleyince neden olmuyor? Biz TFF’nin kulüpleri değiliz. Biz varız diye onlar var. Beşiktaş Kulübü edepli bir kulüptür. Arkadaşım Mevla’nın bir sözünü göndermiş. ‘Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir.’ Biz de bunu anlatmaya çalışıyoruz.

Devletin bir kanunu var. Onunla ilgili istişare ettik. Sözleşmelerin TL’ye çevrilmesi konusunda şu andaki Maliye Bakanlığı’nın kuruna göre hareket edeceğiz. Burası bir hukuk devleti. Şu anda oyuncularımız ile ilgili vergi gelse, biz oyuncularımıza dönüp ‘Bunu kabul etmiyoruz’ diyemiyoruz. Türkiye’de zor bir süreç var. Bu kulüpler de zor süreçlerden geliyor. Bu bir aileyse bunu kaldırmak hepimize düşüyor.

Ben 7 gün çalışıyorum. Beşiktaş’ı iyi temsil etmek istiyoruz. Facebook’ta çocukları kuruyorlar. Bunları bıraksınlar. Beşiktaş’ı başarılı yapmak istiyoruz. Bu kulübü 2 sene üst üste şampiyon yaparken de biz vardık. Bazen onları üzecek laflar söyleyebilirim. Bazen onları üzebilirim. Ben şu an ailenin en üst makamıyım. Aile arasında bunlar olur.

Paylaş:

Bir Yorum Yaz