Günün OlayıBeşiktaşBJKBJK HaberleriFulya DavasıHaberSpor HaberleriYıldırım Demirören

Yıldırım Demirören Beşiktaş’tan alacağı 92 Milyon Liralıyı sildi

Eski Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören, 92 milyon liralık salacağını kulübe resmen bağışladı. Bağış denetleme kurulu raporuna yansıdı.

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi’nin daha önce ipucunu verdiği olay gerçekleşti.

Yıldırım Demirören’in daha önce dolardan TL’ye çevirdiği alacağını resmi olarak bağışladı. Beşiktaş’ın son çıkan denetleme kurulu raporunda Demirören’in 92 milyon liralık alacağından vazgeçtiği ve bunun cari kayıtlara geçtiği vurgulandı.

Ahmet Nur Çebi konu ile ilgili olarak; “Yıldırım Demirören’in 100 milyon lira borcunu sildirdik. Bunu ama bağış kabul ama başka şekilde kabul edin. 7 senelik ikinci başkanlığım döneminde silinmeyen bir borcu Yıldırım Demirören ile oturup konuştuk ve sildik. Bunu neye sayarsanız sayın Del Bosque, Fulya gibi” 

Beşiktaş Divan Kurulu üyesi Hürser Tekinoktay, Başkan Fikret Orman’ın, Yıldırım Demirören’e olan borcun ödeneceğine dair yaptığı açıklamaya tepki göstermiş ve yönetime defalarca ihtarname çekerek ödemeyi durdurtmuştu.

Hürser Tekinoktay yönetime ihtarname bombardımanı yapmıştı !

Yıldırım Demirören’in alacağı iddia edilen borç ödemesi 2012 yılından beri bir çok sefer yapıma girişiminde bulunulmuştu.

Ancak Beşiktaş Divan Kurulu ve kongre üyesi Hürser Tekinoktay, Fulya davasında Demirören yönetiminin ibrasının iptaline yönelik kararın Yargıtay’da onaylanmasının ardından yönetime ihtarname çekerek Demirören’in verdiği zararın tazmini başta olmak üzere birçok konuda yapılması gerekenleri sıralamış ve yönetimin Demirören’e ödeme yapması halinde kendilerine rücu edeceği konusunda ihtarnameler göndermişti.

Fikret Orman ve yönetime hatırlatma! “Demirören’e o parayı öderseniz zarardan sorumlusunuz”

Dikkati Çekenler
NationalTurk Haber

Ahmet Nur Çebi işareti Aralık ayında yapılan Mali Genel kurulda vermişti

Beşiktaş’ın geçen Aralık ayında yapılan mali ve idari genel kurulunda başkan Çebi, Demirören’in alacaklarını bağışlayacağını ilk işaretini vererek, “Kâğıt cebimde, Mart’taki divan kurulunda açıklayacağım” demişti. İşte Çebi’nin söylediği bu bağış resmileşti ve durum kulübün denetleme kurulu raporuna yansıdı.

100 milyondan 8 milyon hariç

1 Mart 2022 tarihli denetleme kurulu raporunda, “Eski yönetim kurulu başkanının Beşiktaş JK’den alacağı olan 100 milyon lira tutarın, 7 milyon 787 bin 162 lira borç tutarı düşüldükten sonra kalan 92 milyon 212 bin 837 lira net alacağı Beşiktaş JK’ne bağışlanmış ve cari hesap kapanmıştır” denildi. Raporda Bırakmam Seni Kampanyası’nın güncel rakamları da verildi. Buna göre kampanyadan elde edilen toplam bağış ve yardım tutarı 142 milyon 743 bin lira oldu.

Borç yüzde 28 artışla 4.6 milyar oldu

Öte yandan mevcut ve bazı eski yöneticilere olan borç tutarının ise 47 milyon 569 bin lira olduğu belirtilirken, geçen yıla göre 58 oranında düştüğü kaydedildi. Kulübün toplam konsolide borcuysa 4 milyar 579 milyon lira oldu. Kulübün borcu geçen yıla göre yüzde 28.2 oranında artış kaydetti. Borcun 4 milyar 156 milyon lirası Beşiktaş Futbol Yatırımları AŞ’ye ait. Şirketin borcunun 766 milyon lirası kısa, 2 milyar 421 milyon lirasıysa uzun vadeli. Kulübün alacakları ise geçen yıla göre yüzde 130 oranında artarak 686 milyon 604 bin lira olarak gerçekleşti.

Temlik, yüzde 166 artışla 14 milyarı buldu

Şirketin 13 milyar 891 milyon 918 bin liralık temliki bulunurken, önceki yıla göre artış oranı da yüzde 166 oldu. Beşiktaş JK Derneği’nin zararı 96 milyon 341 bin lira olurken, Beşiktaş Futbol Yatırımları’nın faaliyet zararıysa 73 milyon 512 bin lira oldu. Şirketin satışlar 2 kat artarak 574 milyon 395 bin liraya yükseldi. Şirketin esas faaliyet kârı geçen yıl 62 milyon 458 bin lira zararken, bu dönem 107 milyon 210 bin lira kâra ulaştı. Şirketin finansman giderleri yüzde 91 artarak 154 milyon 704 bin liraya ulaştı.

Öz kaynak negatif 1.8 milyar

Raporun sonuç bölümünde şirketin öz kaynaklarının negatif 1 milyar 767 milyon 68 bin lira olduğuna dikkat çekilerek, Türk Ticaret Kanunu’na göre batık durumda olduğuna dikkat çekildi. Raporda, “Yönetimimizin bu duruma karşı plan ve tedbirlerinin olduğu yönündeki açıklamaları, finansal yeniden yapılandırma anlaşmasıyla ilk anapara ödemesi 31 Ağustos 2023’te yapılacak olması, nakit akışını olumlu yönde etkileyecek gelişmelerdir” denildi.

Yıldırım Demirören: 93 milyon TL çocuklarımın rızkı, geri alacağım

Dikkati Çekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu