Neler Oluyor ?Spor Haberleri
Trend

“Transferlerde algı manipülasyonu! “Gereğini yap” tag’ını Hasan Arat’ın trolleri açtı”

Beşiktaş'ın Muci ve Al Musrati transferleri büyük ses getirirken ve siyah beyazlı kulübün bonservis rekorunu kırarken, Müslüm Gülhan'dan çarpıcı eleştiriler geldi.

Onnik Azinyan ve Müslüm Gülhan, BirGün TV’de yayınlanan BirGün Spor programında futbol gündemini değerlendirdi.

Müslüm Gülhan, Beşiktaş’ın yeni transferinden önce yaşananlar hakkında çarpıcı sözler sarf etti.

İşte Müslüm Gülhan’ın yorumları;

“Türkiye’de siyasetin de çok kullandığı, bütün kurumların da bunu artık strateji olarak benimsediği bir yönetim mekanizması oluştu. O yönetim mekanizması da hitap ettiğiniz toplumu, halkı ya da kitleyi algı manipülasyonu üzerinde kendinize inandırmak.

Aslında altında yatan gerçeklikle gerçekmiş gibi olan sunulan birbiriyle çok fazla çelişki içinde.

Ama bu çelişkinin kaynağı diyalektik bir sürecin çelişkisi değil. Bu çelişkinin kaynağı kaotik bir sürecin çelişkisi. Ama kaotik süreç de sonunda kendine ait bir gerçekliği de koymuyor.

Beşiktaş’ın şu andaki konumu burada kaotik bir sürecin içinde geçiyor. Bir algı manipülasyonu yapıldı. Nasıl yapıldı?

Sayın Hasan Arat’ın bir resmini gördüm arkada valizini çekerek transferi bitirmeye gidiyor gibi bir görüntü.

Tabii gerçeklerin de ortaya çıkması gibi bir şey vardır huy vardır.

Hasan Arat Madrid’e Avrupa Oyunları için gitti

LinkedIn’e bakıyorum. Sayın Renay Onur’un bir paylaşımını gördüm. 2027 Avrupa oyunlarını talep etmek için Madrid’teyiz gibi. Madrid’deki toplantıyı gösterdi. Bir baktım Hasan Arat da orada.

6 Şubat. 5 Şubat’ta gitti 6 Şubat’ta Hasan Arat orada. Şimdi Hasan Arat popülasyonu çok seven, bütün başkanlarla resim çektirip sunan, futbolcularla resim çektiren sunan biri. Madrid’teki toplantıyla ilgili hiçbir şey sunmuyor ve yok saymaya çalışıyor.

Hasan Arat’ın Paylaşımına Mbappé Yorumu Yağdı

Buradaki gerçeklik şu Hasan Bey transfer için gitmedi Madrid’deki toplantı için gitti.

Futbolcuyla uçağa binen başkan ilk kez görüyorum

Gidiş ve dönüşün arasında bir şey oldu. Futbolcuyu alıp gelen bir başkan modelini ben ilk defa görüyorum. Bir futbolcuyu alıp uçağa binip futbolcuyla beraber ülkesine dönen üst düzey takımların başkanlarını böyle bir şey görmedim.

Ya sportif direktörler ya yöneticiler yapar bunu. O ayrı bir tartışma konusu.

6’sında toplantıda Madrid’teydi 7’sinde uçakla beraber döndü şeyle Hüseyin Bey ile ve futbolcuyla beraber döndü. Buradan normal tarifeli uçakla oradan özel uçakla geldi o özel uçak kimin
kiralandı mı parasını kim verdi bilmiyorum.

“Gereğini yap” tag’ını Hasan Arat’ın trolleri açtı

Süreci tarif ediyorum size yani kendilerinin tarif etmediği süreci tarif ediyorum kendilerini sakladıkları bir süreç.

Daha sonra burada X’te bir tag açıldı “Gereğini yap” diye.

Bir de kısa kısa konuşmalar koydular Hasan Arat’ın en büyük sorunu verilen sözlerin karşılığının olmaması olduğu üzerine kesitler koydular.

Şimdi bu sanki Hasan Arat’ı eleştiriyor bakış açısı içinde gidiyor ama bana göre o işte algı manipülasyonu, siyasetin de çok kullandığı süreç.

Kendi taraftar grubunun yaptığına inanıyorum ben.

Kesinlikle kendi trolleri. Çünkü ciddi bir troll kurgusu içinde çalışıyor Hasan Arat.

Baktı ki geçmişte bunlardan sonuç alınıyor. Başlarda duran 4-5 kişi de belli zaten.

Bu tagı açtırdı o resimleri kurdurdu çünkü transferler orada bitmişti. Gitti biten transferleri alarak geldi.

Siz eğer Ahmet Bulut Mendes ikilisi üzerinden hareket ediyorsanız o tahtadan bir şeyler alacaksınız ya da onların ilişkide olduğu tahtalardan bir şeyler alacaksınız.

2 transfere 25 milyon euro harcamak gerekiyor muydu?

Şimdi netice itibariyle şuraya geleceğim bir algı manipülasyonu üzerinde bir transfer. Beşiktaş’ın transferlere ihtiyacı var mı evet vardı Beşiktaş’ın yapması gerekiyor muydu gerekiyordu.

Ama Beşiktaş’ın iki transfere 25 milyon euro harcaması gerekiyor muydu tartışılacak konu bu.

Muci’ye bakıyorsun 500 bin euroya alınmış. Bir sene içinde bile daha kısa süre içinde 8 milyonu görüyor.

Al Musrati’ye bakıyorsunuz hiçbir transferinde bonservisine para ödenmemiş. Hep bedelsiz gitmiş.

Şimdi Beşiktaş’a 1 milyon euro kiralık bedelle geldi zorunlu satın alma opsiyonu var 12,5 milyon. Bonuslarla 15 milyona denk geliyor.

Bana göre o oyuncuya belki ödenmesi gereken miktar 6-7 milyon civarındadır 8 milyon civarındadır ama 15 milyon euroya geliyor.

Beşiktaş transferin son gününde rekor kırdı

Menajerler Transfermarkt’a bile müdahale ediyor

Şu var transfermarkt’a bakıyorsun çok düşük meblağda giden grafikler bu iki oyuncu için de birden tavan yapıyor.

Bu menajer oyunlarının bir şekilde oralara da müdahale ettiğini düşünüyorum.

Trolleriyle, başka yan kuruluşlarıyla her şey çünkü dünya Futbolu artık 3-4 tane menajerin elinde. Bunlardan biri de Mendes. Bir şekilde istediği oyuncuyu istediği pozisyona getirip istediği
şekilde satabilir.

Ben şunu söylüyorum. Muci, gelecek vadeden bir transfer olarak görüyorsun. 4 gol atmış fakat 0 asistle oynamış. Şimdi 0 asistle oynayan bir 10 numaradan bahsediyorsun.

10 numara olarak düşündüğün oyuncu bu, kanat oyuncuların zaten var senin. Pasif bir ligde oynamış o pasif ligin üzerinden geliyor buraya. Burada gelişime açık.

Hüseyin Yücel’in söylediği 40-50 milyon euroya satacağız sözünü hiç kimse unutmasın.

Diğer bir konuya geliyorsun Al Musrati 3 aydır sakat ve sakatlığı bilinmiyor yazıyor. Büyük ihtimalle dizden bir sorun olduğunu düşünüyorum.

Netice itibariyle bu iki oyuncuyu aldın getirdin ve bu ikinci oyuncuya 25 milyon euro verdin.

Bütün parayı Arçelik vermiş algısı oluştu

Ve forma sponsoru olarak hemen Arçelik’in geldiğini söyledi. Sanki bütün parayı Arçelik ödemiş, Arçelik’in ödediği parayla transfer yapılmış algısı oluştu.

Bir algı manipülasyonu üzerinden bir transfer yaratıldı, bir taglar oluşturuldu, videolar oluşturuldu Hasan Arat’ın kimsenin çözemeyeceği sorunları çözmüş boyutta bir yere koyularak oradan Türkiye’ye özel uçakla getirildi.

Baktığın zaman bunlara hiç gerek var mı? Beşiktaş kulübünün Başkanının bunları böyle piyasaya manipüle etmesine gerek var mı?

Onnik Azinyan: Çok baskı vardı üzerinde belki kaldırmak için yaptı.

Müslüm Gülhan: Mourinho’nun çok güzel bir lafı vardı. Baskı nedir biliyor musun diyor sabah 8’de işe akşam 8’de eve gelen, çocuklarını okutan, geçindiren… Baskı budur. Milyon euroları, kendi parası değil, kulübün parasını harcamak baskı değildir.

Onnik Azinyan: Türkiye’ye gelmiş en iyi 6 numaralardan biri olabilir diyorlar.

Müslüm Gülhan: Olabilir bir şey demiyorum, futbolcunun oyun karakterini oyun yapısını eleştirmiyorum.

Buradaki yönetim mekanizmasının çalışma metodolojisini eleştiriyorum ben. Bunlar doğru değil. Bu tagları açmak, oraya gidiş şeklini saklayıp oradan sanki transferi bitirip gibi gelmek falan…

Demin dedim ben Real Madrid’in Barcelona’nın Fenerbahçe’nin Galatasaray’ın, Süleyman Seba’nın, bütün başkanlara bakıyorum ben hiçbirinin bir uçakta futbolcuyla geldiğini görmedim.

Başkanlık motifi ve başkanlık hiyerarşisi başka bir model. Ben işin arka planını daha realite, daha agresif düşünüyorum.

Beşiktaş başkanının ortaya koyacağı tavır, bendeki beklenti başka, kamuoyuna sunduğu o algı yönetimi, algı manipülasyonu üzerindeki strateji başka.

Futbolun içinden gelen ve hayatım boyunca bunun içinde kalmış biri, hem oyuncu, hem teknik direktör, hem de akademisyen olarak buradaki modellemenin çok doğru ve örnek teşkil edecek, kulübün de tarihsel derinliğine hitap edecek şekilde olması gerektiğini düşünüyorum.

Netice itibariyle bunlara hiç gerek yok. Siyasetin kullandığı argümanları kulüp yönetme mekanizması içinde kullanmanın getirisinin olacağını sanmıyorum. Eninde sonunda top
kaleye girmediği zaman tartışmaya açık olacaktır.

Braga’nın büyük oyunu 12 milyona Al Musrati’yi verip yerine Ndour’u bedavaya kiralamış

Dikkati Çekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu