HaberSpor HaberleriYıldırım Demirören

Yıldırım Demirören vergi kaçakçılığı davasına katılmadı! İlginç mazeret

yildirim demiroren 9171771

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı, eski Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören’in de sanıkları arasında bulunduğu vergi usul kanununa muhalefet davasının duruşmasına Demirören katılmadı.

NationalTurk’ün haberine göre Yargıtay’ın karar bozmasıyla yeniden başlayan davanın ilk duruşması İstanbul 6. Asliye Ceza Mahkemesinde yapıldı. TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Türkiye’nin de aday olduğu Euro 2024 görüşmeleri için Fransa ve İtalya’da olduğu gerekçesiyle duruşmaya katılmadı. Demirören’in mazeret dilekçesinin mahkemeye TFF antetli kağıtla verilmesi dikkat çekti. Duruşma Temmuz ayına ertelendi.

Demirören’in vergi kaçakçılığı davasının geçmişi

Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketinin 2005-2007 yılları arasında 51 faturaya ilişkin kayıtlarında usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla, aralarında Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören’in de bulunduğu eski kulüp yöneticileri hakkında açılan davada mahkeme tüm sanıklar için beraat kararı vermişti.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi ise sanıkların beraatine ilişkin yerel mahkeme kararını “eksik inceleme” nedeniyle bozmuştu. Gerekçeli kararda, 27 Aralık 2010’a ait vergi inceleme raporuna yer verildi. Raporda, “suça konu satış faturalarında görünen KDV’lerin yasal defterlere kaydedilirken ya hiçbir tutarın ‘Hesaplanan KDV’ hesabına kaydedilmediği ya da bir sıfır eksik olarak kaydedildiği, beyan dışı bırakılan kısmın ise defterin diğer kısımlarına alacak olarak yazıldığı”nın tespit edildiği belirtildi.

Raporda, “yapılan bu işlemler sonucunda katma değer vergisi farkına sebep olunduğu, yapılan bu işlemlerin hataen yapılacağının iddia edilemeyeceği, zira yevmiye defterine aynı günlerde yapılan kayıtların bir kısmının doğru yapılmasına karşın, bir kısmının ise vergi ziyanına sebebiyet verecek şekilde bilerek ve hileli olarak kaydedildiği, bu durumun da kasıtlı olarak hesap ve muhasebe hilesi yapıldığının göstergesi olduğu” tespitinin yer aldığı aktarıldı.

Davada Yıldırım Demirören haricinde dönemin Beşiktaş yöneticileri Ertuğrul Kumcuoğlu, Gülfidan Özçelik, Kenan Öner, Kıvanç Oktay, Ertunç Soğancıoğlu, Sami Çoban, Mehmet Maral Öztekin ve Murat Aksu da yargılanıyor.

[adrotate banner=”309″]

Dikkati Çekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu