BeşiktaşBJKSpor Haberleri

Beşiktaş’ta Hasan Arat’ın listesi şekilleniyor

Fotospor’un haberine göre Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi başkan yardımcısı Hasan Arat Beşiktaş Başkanı seçilirse listesinin başında Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı Murat Aksu olacak.

Beşiktaş Kulübünün 2022 Mayıs ayında gerçekleştirdiği olağan seçimli genel kurulu sonrasında 2025 yılında yapılacak seçimler için Beşiktaş’ta başkanlığa aday olmak istediğini açıklayan Hasan Arat camianın bilinen isimlerinden destek almış durumda.

Yönetim kurulu yapılanması üzerinde de çalışan Hasan Arat’ın Serdar Adalı ile dirsek temasında olduğunu yazan haberde Adalı’nın yönetime girmesi beklenmediği ancak Hasan Arat hemşerisi olan Adalı’yı yönetiminde görmek istediği belirtiliyor.

Hasan Arat: Fatih Terim ile her zaman gurur duyduk

MURAT AKSU VE İBRAHİM ALTINSAY’IN GÖREVLERİ BİLE BELLİ

Fotospor’un haberine göre Arat’ı destekleyen Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı Murat Aksu Diğeri ve Ahmet Nur Çebi’nin 2019 yılında futbol danışmanı olarak görev verdiği İbrahim Altınsay listenin başında yer alıyor.

Haberde Hasan Arat’ın başkanlığında Murat Aksu ikinci başkan ve başkan vekili olacak. Futbol şubesi ise İbrahim Altınsay’a bağlanacağı bildiriliyor.

Murat Aksu kimdir ?

Av. Murat Aksu 24 Temmuz 1969’da Diyarbakır’da doğdu. Orta öğrenimine İzmir Fen Lisesi’nde devam etti. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Aksu, Oklahoma City University’de yüksek lisansını tamamladı.

NationalTurk Haber

Murat Aksu, 1990-1999 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi, 1999-2001 yılları arasında da Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Öğretim Görevlisi olarak görev yapmıştır.

Dr. Av. Murat Aksu, ASC Hukuk’un kurucu ortağıdır.

Murat Aksu

Kalyon Plastik A.Ş. İstanbul Koordinatörü olarak meslek hayatına atılan Aksu, sonraki yıllarda Demirören Enerji A.Ş. Danışmanı (1996-97), Kalpeks Kalyon Pazarlama ve Dış Ticaret Anonim Şirketi, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı (1997 – 1999), Kalyon Grup Genel Koordinatörü (1999-2001) olarak görev yaptı. 2001 yılında Aksu-Savaş-Çalışkan Avukatlık ortaklığını kurdu.

Ayrıca  Ege Gübre Yönetim Kurulu Üyesi (2002), Türk Ticaret Net Yazılım Hizm. San. Tic. A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı (2010), Brundi Cumhuriyeti Fahri Başkonsolosu (2011), Yeni Yıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi (2010 – 2011) olarak çalışmalarını sürdürdü.

Murat Aksu’nun 30 yılı aşan spor yöneticiliği kariyeri 1990 yılında Türkiye Boks Federasyonu Dış İlişkiler Kurulu Üyeliği ile başladı. Sırasıyla 1994’te Türkiye Boks Federasyonu Hukuk Müşavirliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği, 1996’da Türkiye Kayak Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Türkiye Futbol Federasyonu Dış İlişkiler Kurulu Üyeliğinde bulundu.

Murat Aksu 2000-2004 Yıllarında Haluk Ulusoy dönemi Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı

2000-2004 Yıllarında Haluk Ulusoy dönemi Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, 2004 yılında Haluk Ulusoy’un aile dostu olan Yıldırım Demirören dönemi Beşiktaş Jimnastik Kulübü İkinci Başkanlığı yapan Aksu 2014 yılından bugüne kadar Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

TMPK Kurucu Başkanı Yavuz Kocaömer’in 18 Kasım 2022’de hayatını kaybetmesinin ardından, TMPK Başkan Yardımcısı Murat Aksu, İstanbul Point Otel’de yapılan ve tek aday olarak katıldığı Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda TMPK’nın yeni başkanı oldu.

Murat Aksu Ocak 2023’de ise Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı  Başkanı olmuştur.

Hasan Arat ve Abdullah Gül İstanbul 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Tanıtımınında
Hasan Arat’ın İstanbul’un Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na ev sahipliği yapacak kapasitede olduğuna dair sunum yaptığı Istanbul 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Tanıtımınından bir kesit

Murat Aksu 2022 yılında Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanlığına seçildi.

Murat Aksu Aralık 2022’de Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin, Ocak 2023’de ise Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı  Başkanı olmuştur.
Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanlı Murat Aksu Spor Bakanı ile

TMPK Kurucu Başkanı Galatasaray Kongre Üyesi Yavuz Kocaömer”in 18 Kasım 2022”de hayatını kaybetmesinin ardından, TMPK Başkan Yardımcısı Murat Aksu 2022 yılında Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanlığına seçildi.

Murat Aksu başkan seçildikten sonra Yavuz Kocaömer anısına yaptığı konuşmada ” Benim hayattaki en büyük şanslarımdan biri onun ikinci başkanı olarak 8 yıl boyunca kendisiyle birlikte çalışmak oldu.” dedi.

Murat Aksu Ahmet Nur Çebi’nin Beşiktaş’a başkan olmasında büyük payı olan kişi olarak biliniyor

Murat Aksu, Yaşar Aşçıoğlu’nun yakın dostu Ahmet Nur Çebi’nin de içinde bulunduğu 18 kişilik yönetim kurulu aday listesini, kulübün Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz’e teslim ederek Beşiktaş Başkanlığına Adaylığını koymuştu. 

Murat Aksu Ahmet Nur Çebi Yedek Listeye aldı
Beşiktaş Başkan Adayı Murat Aksu, Yaşar Aşçıoğlu’nun yakın dostu Ahmet Nur Çebi’nin de içinde bulunduğu 18 kişilik yönetim kurulu aday listesini, kulübün Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz’e teslim etti.

Hasan Arat ve ortağı Ethem Sancak Siirt’e taşınıyorlar

HASAN ARAT İLK TRANSFERİNİ ŞEREF YALÇIN İLE YAPMIŞTI

HASAN ARAT İLK TRANSFERİNİ ŞEREF YALÇIN İLE YAPMIŞTI

Beşiktaş’ta yapılacak başkanlık seçimlerine aday olmak isteyen Hasan Arat daha önce ilk transferini Yıldırım Demirören’in sağ kolu olan Şeref Yalçın ile gerçekleştirmişti.

Hasan Arat, yaklaşık 20 yıldır Yıldırım Demirören’in sağ kolu olarak bilinen Beşiktaş eski yöneticisi Şeref Yalçın’ı ekibine aldı.

Şeref Yalçın: “Hasan Arat ile büyük başarılara imza atacağız.”

Kartal Haber‘in ilk kez duyurduğu bu transferde, Hasan Arat ile büyük başarılara imza atacağını belirten Şeref Yalçın, kongre üyeleriyle yaptığı durum değerlendirmesinde, “Yıldırım Demirören’le çok büyük projelere imza attıktan sonra sayın Hasan Arat’la yoluma devam ediyorum. Benim dönemimde Demirören Grubu’nun sponsorluğunda basketbolda şampiyonluğa ulaşmıştık.

Maalesef şu anda basketbol takımımızın durumu içler acısı. Ben Beşiktaş’ın ardından TFF’de görev almıştım. Büyük başkan Yıldırım Demirören’le birlikte Türk Futbolunu zirveye taşımıştık. Sayın Arat’ın önderliğinde Beşiktaş’ta büyük başarılara imza atacağız” dedi.

Şeref Yalçın: "Hasan Arat ile büyük başarılara imza atacağız."
Şeref Yalçın ve Hasan Arat 16 Eylül 2023 BJK Divan Kurulu Toplantısında

Şeref Yalçın Kimdir ?

1966 Elazığ doğumlu olan Şeref Yalçın İsviçre Lozan’da Ecole Lemaina’da Fransızca ve iş idaresi üzerine eğitim gördü. Amerika’da Montclair State University, New Jersey (USA)’de öğrenimini tamamladı. Tekstilci olan Şeref Yalçın Yıldırım Demirören başkanlık yaptığı iki dönemde Beşiktaş yönetiminde yer aldı…

Yıldırım Demirören genç yaşında Şeref Yalçın’a basketbol şubesi görevine getirdi.

Şeref Yalçın yönetimden ayrıldıktan bir süre sonra Yıldırım Demirören’in başkanlığı yaptığı Türkiye Futbol Federasyonu’nda göreve başladı. Futbol Federasyonu’nun Riva Tesisleri’nin başına geçti.

Geçtiğimiz yıllarda Beşiktaş Basketbol Takımı sezonun son maçı sonrası Play Off’a girememesi sonrası sosyal medyada 2011-2012 sezonun başarı fotoğraflarını sosyal medyada paylaşan Şeref Yalçın’a taraftarlar büyük tepki gösterdi. Bazı taraftarlar, “Şeref Yalçın döneminde başarılar alındı ama şu andaki borçlar ortada. Hatta Divan Kurulu’nun son kitapçığında Şeref Yalçın’ın Beşiktaş’a 100 bin lirayı aşan borcu var. Şeref Yalçın önce Beşiktaş’a borcunu ödesin veya sonra bu paylaşımları yapsın.” diyerek eleştirmişlerdi.

2011-2012 sezonun başarı fotoğraflarını sosyal medyada paylaşan Şeref Yalçın

Bayram yağcı: “Hasan Arat ve arkadaşları Beşiktaş’ın yıldız almasını engellemek için Ata Aksu’ya baskı yaptı.”

 

MURAT AKSU VE YILDIRIM DEMİRÖREN EKİBİNDEN BİR İSİM DAHA

Bunun yanında Hasan Arat’ın görüştüğü isimlerden birisi de Ali Gültiken. Arat Ali Gültiken’e de yönetim kurulunda yer alması için teklif götürdü. Gazete Yazıyor‘a göre Ali Gültiken’in kabul ettiği iddia ediliyor.

Yine daha önce Fikret Orman yönetiminde yer alan Bahçeşehir Koleji ve Uğur Okulları İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel de Hasan Arat’ın kadrosunda yer alması muhtemel isimlerden birisi olarak görülüyor.

Bunun yanında Hasan Arat'ın görüştüğü isimlerden birisi de Ali Gültiken.

Hasan Arat Kimdir

Beşiktaş’ta başkan adayı olmak istediğini geçtiğimiz yıl Tevfik Yamantürk ve Ahmet Nur Çebi’ye açıklayan asan Arat, önceki gün sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşım yaptı. Açıklama ardından Hasan Arat’ın kariyeri ve hayatıyla ilgili araştırmalar başladı. Peki, Beşiktaş’ın başkan adayı Hasan Arat kimdir?

Hasan Arat, 27 Eylül 1959 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Hasan Arat, Türk spor yöneticisi, tekstilci iş adamı ve eski basketbolcudur.

1975’te Fenerbahçe basketbol yıldız takımında, 1982-84 te de Galatasaray’a takımında oynayan Hasan Arat, Adana Demirspor lisansı ile basketbola başladı. Daha sonra Fenerbahçe, Galatasaray,  Adanaspor, NASAŞ  ve Yeşilyurt takımlarında oynadı.

Hasan Arat, Fenerbahçe’den sonra Beşiktaş basketbol takımında forma giydi. Bu süreçte Beşiktaş ile az forma şansı bulan Hasan Arat daha sonra Galatasaray’a giderek 7 numaralı formayı terletti.

Hasan Arat: Gençliğimde giydiğim Fenerbahçe ve Galatasaray forması yüzünden birileri başkan olacaksa olsun" diyor.
Hasan Arat 7 numaralı Galatasaray forması ile 19 Ekim 1983 tarihinde Beşiktaş karşısında 80-95 fark ile aldıkları galibiyeti kutlarken.

Hasan Arat, basketbolculuk kariyerini Turgut Özal dönemi başlayan ihracat furyası sebebiyle sonlandırdı.

Galatasaray’da basketbol oynadığı yıllarda 1984 yılında Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş., 1987 yılında Arat Örme Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ni kurarak, tekstil piyasasına ilk adımını attı.

Ethem Sancak ile birlikte ortağı Arat Tekstil’in hisseleri İMKB’de işlem gören Hasan Arat, iflas erteleme talebinde bulunduktan sonra şirketlerini tasfiye etmiştir.

Beşiktaş Yönetimden Hasan Arat’a “Beşiktaş gerçek Beşiktaşlılar’ındır.”

Cem Boyner, Ethem Sancak ve Hüsnü Özyeğin ile Rusya günleri

2000’li yılları takip eden bu süreçte Hasan Arat Beymen’in sahibi olan Cem Boyner, Polmeks’in ortağı Erol Tabanca ve Ethem Sancak, Moskova ‘da iş yapmak üzere ortak şirket kurdular.

PBS holding adıyla kurulan şirketin ilk icraatı Boyner mağazasını Moskova’ya taşımak oldu.

PBS holding adıyla kurulan şirketin ortakları Hasan Arat’ın başlattığı eczane işini birlikte yürütme kararı aldılar.

Polimed adı altında Moskova’daki Ramstore’larda eczane yatırımlarına start veren Hasan Arat, “Tekstilden kopmadım. Rusya’daki bazı imkanları değerlendirdim. Bu yıl açacağımız eczane sayısı 10’u geçecek” dedi.

O dönemde 3 olan eczane sayısı kısa sürede 100’e çıkacaktı. Ancak bir süre sonra Hasan Arat’ın ortaklıktan çekildiği ve hisselerini eski ortağı Ethem Sancak’a devrettiği söylenildi.

Beşiktaş eski yönetim kurulu üyesi Hasan Arat ve ortağı Ethem Sancak, Adana'da bulunan fabrikalarını Siirt'e taşıma kararı aldıklarını açıkladı.

Arat Tekstil’den Borsa yasağına

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Borsa’da Arat Tekstil hisse senetlerinde 2005 yılında yaptığı işlemlerde mevzuata aykırılıklar saptadığı üç yatırımcı hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu ve borsalarda işlem yasağı getirildi.

SPK Arat Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. hisse senedinin 19 Ocak 2005-28 Şubat 2005 döneminde meydana gelen fiyat ve miktar hareketlerinin incelenmesi sonucunda;

Aycan Ferik, Ali Mahir Kadayıfçı ve Hasan Arat hakkında Sermaye Piyasası Kanunu uyarınca Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.

Hasan Arat, aynı zamanda Hüsnü Özyeğin’in sahibi olduğu Fiba Holding’te yönetim kurulu üyesidir…

Arat, ayrıca Türkiye ve yurtdışında gayrimenkul yatırım ve geliştirme sektöründe faaliyet gösteren Burak Öymen’nin kurucu ortağı olduğu Capital Partners şirketinin İcra Komitesi Başkanlığı görevini yürütüyor.

Hasan Arat, 2012 yılından itibaren Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nde (TMOK) çeşitli görevlerde bulunmuştur. 2012-2016 yılları arasında TMOK Yönetim Kurulu Üyeliği, 2016-2020 yılları arasında TMOK Başkan Vekilliği ve 2020 yılından itibaren TMOK Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Geçtiğimiz hafta yapılan Beşiktaş Divan Toplantısında Ahmet Nur Çebi ile hararetli bir toplantıya giren Arat Ahmet Nur Çebi’nin daha önce bir basın toplantısında kendisi ile ilgili sözlerini hatırlatarak “Benim hakkımda söylediklerinizi geri alın, ben de tüm yönetim kurulunuzun sonuna kadar arkasında duracağım.” demişti.

Başkan Ahmet Nur Çebi ise, “Benim geri alacak ve özür dileyecek bir sözüm olmadı. Öyle bir şey yok. Sözlerimi geri almıyorum” dedi.

İkili arasındaki karşılıklı suçlamalar bir süre devam etmişti.

Hasan Arat: ‘Galatasaray gibi olacağız’

Dikkati Çekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu