BeşiktaşBJKEkonomi HaberleriHasan Arat

Hasan Arat ve ortağı Ethem Sancak Siirt’e taşınıyorlar

Beşiktaş eski yönetim kurulu üyesi Hasan Arat ve Beşiktaş Kongre Üyesi olan ortağı Ethem Sancak, 2006 yılı içinde Adana’da bulunan işçilik maliyetleri yüzünden fabrikalarını Siirt’e taşıma kararı aldıklarını açıkladı.

Arat Tekstil’in Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasını teşvikli iller arasında olan Siirt’e taşıyan iki işadamının hedefi, yatırım tamamlandığında yaklaşık bin kişiye istihdam sağlamak.

Ethem Sancak Beşiktaş Kulübünden İhraç Edildi

Yurtdışında da yatırım yapma kararı alan Hasan Arat ve Ethem Sancak, bu kararı 2006 içinde hayata geçirecek. Fabrikanın 20 Mayıs’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacağını söyleyen Hasan Arat, “Uzakdoğu rekabeti ve işçilik maliyetleri nedeniyle fabrikayı taşıma kararı aldık. Bir senedir bu proje
üzerinde çalışıyoruz. Şirketin yüzde 40 ortağıyız. Yüzde 60’lık hisse Ethem Sancak’ın. Teşvikli bölgede maliyetlerimiz düşecek. Siirt’te işçi almaya başladık” dedi.

Bu arada Arat Tekstil, Adana’daki fabrikada işçi sayısını azalttı. Bu ay başında borsaya açıklama yapan şirket, son bilanço tarihi itibariyle 454, 5 Nisan itibariyle de 447 kişi olan personelden, 138 kişinin iş akitlerini feshettiğini bildirdi. Kalan personelden 189 kişi ise tüm hakları ödenerek, Arat Tekstil ile aynı adreste faaliyetine devam eden BBK Tekstil’e devredildi.

Hasan Arat Başkan Adayı Oluyor

Arat Tekstil’den yapılan fabrika ile ilgili açıklamada, bu gelişmelerden dolayı üretim ve satışlarda kayıp olmayacağı da vurgulandı. Açıklamada, “Alınan bu kararlar şirketimizin yüksek üretim ve işçilik maliyetlerini önemli ölçüde düşürecek olup mali tablolarımıza olumlu yönde yansıyacaktır” denildi.

Kaynak: Patronlar Dünyası

Dikkati Çekenler

Başa dön tuşu