Kapattırılmak istenen Haber1903’ten yönetime sert salvolar

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Beşiktaş yönetiminin, site ismindeki “1903”ü gerekçe göstererek kapattırmak istediği Haber1903, bugün yayınladığı bir bildiri ile yönetime sert tepki gösterdi.

Haber1903’ün açıklaması şöyle;

“Haber1903 olarak 2008 yılından bu yana www.haber1903.com web sitesinde bağımsız bir spor haber portalı olarak başta Beşiktaş taraftarları olmak üzere tüm sporseverlerin gerçek, doğru ve güncel haberlere ulaşması için çalışıyoruz.

Haber1903, basın ve ifade özgürlüğüne inanmış, gücünü ve meşruiyetini Beşiktaş taraftarlarından alan güçlü, saygın ve öncü bir haber portalıdır. Tam 12 senedir sizlere en doğru en tarafsız haberleri verebilmek için çalıştık durduk. Bazen haber atladık hatalar yaptık ama çoğunda hedefi 12’den vurduk. Ve sevenlerimize minnetarız ki onların güvenini kazandık. Artık bu site sadece bir haber değil taraftarın kendini evinde hissettiği Haber1903 yazıyorsa doğrudur deyip adeta onay sitesi haline getirdiği taraftarın haber portalıdır. Bu gurur hepimizin.

Tabi ki hayat bu. Bazılarının da ayaklarına bastık. Nasırlarını acıttık. Zaten haberciliğin, özellikle objektif haberciliğin olmaz ise olmazı idi bu gül bahçesindeki dikenler. Pek tabiİ ki bu yola çıktığımızda karşımıza çıkacakların, başımıza geleceklerin tahminini de yapmış idik. Sizlere karşı hep açık olduğumuz gibi geldiğimiz bu nokta da su gibi olmaya devam ediyoruz.
Bilmenizi isteriz ki, son 2 yıldır anlam veremediğimiz bir şekilde Beşiktaş yönetimi ile hukuki davaların içerisinde boğuşup duruyoruz. Söylenen dava nedeni marka hakları gösteriliyor ama durum öyle değil. Haber1903.com haber portalı uzun yıllardan beri tarafımızca kullanılmış ve sizlerin sayesinde bir marka haline gelmiştir. Kulüp tarafından ise son iki yıldır farkına varılmıştır. Bir başka ifade ile marka aslında bahanedir. Amaçları bağımsız, tarafsız, objektif, istenilmeyen haberlerin taraftarlara ulaşmasını engellenmektir.

Haber1903 haber portalı kurumsaldır, vergisini ödeyen, kimseden kayıt dışı para almadan, reklam gelirleriyle ayakta durmaya çalışan bir kurumdur. Bugün önümüze sürülen kapatma bahanesi basın ve ifade özgürlüğüne aykırıdır. Kaldı ki (1903 ibaresinin kulübe ait olduğu) dışında kulübe tescilli birçok ibarenin yönetime yakın kişilerce kullanıldığı ve kendilerine bize karşı yapılan mücadelenin onda biri kadarının uygulanmadığını gayet iyi biliyoruz.

Bu süreçte öyle çirkin suçlamalar ile karşı karşıya kaldık ki acı acı gülüyoruz. Örnek mi? Bakın son günlerde ortaya gazeteci Atilla Türker tarafından atılan iddiaları sadece bu dava yüzünden haber yaptığımız söyleniyor. El insaf. Davalar hukuki bir süreç ve bu gazetecinin iddialarından çok önce başlamış durumda. Evet birileri kendi sosyal medya trollerine bir görev veriyor vermesine de biraz mesnet biraz edep yahu. Bel altı vurmak kolay ama unutmayın çamur at izi kalsın da bir yere kadar.

Buradan haykırıyoruz; Sizlerin kendi aranızda yaşadığı problemler bizleri hiç ilgilendirmiyor, her ters düştüğünüzle adımızı anmanız kabul edilemez. Önce muhalefette kim varsa “onların yandaşı, Beşiktaş düşmanları” yakıştırmasıyla bizleri itibarsızlaşmaya çalıştınız. Serdal Adalı, Fikret Orman’a rakip olduğunda Adalı’cı olduk. Bugün bakıyoruz Adalı’ya sayıp sövenler, can simidi olarak Adalı’ya sarılıp en büyük Adalı’cı olmuşlar. Ahmet Nur Çebi yönetime malum kişiler yüzünden girmek istemedi, ters düştünüz şimdi bizi Çebi’ci yaptınız. Bilmenizi istediğimiz tek şey kimsenin adamı olmadığımız.
Erdal Torunoğulları ile yönetici iken yaptığımız röportaj sonrası Beşiktaş yönetiminden ciddi tepkiler aldık, oysa biz Fikret Orman ile de röportaj yaptık, diğer yöneticilerle de ve bu röportajların tek kelimesini bile değiştirmeden yayınladık. Bahaneniz daha da komik, bize “niye onu konuşturdunuz?” diye haber yolladınız, siz konuştunuz da biz mi yayınlamadık?

Yıllardır söylüyoruz, biz spor haber portalıyız. Beşiktaş ile ilgili çıkan her haberi yayınlarız. Atilla Türker adında bir gazeteci çıkmış (kendisini tanımayız) belgelerle bazı iddialar sunmuş, bizler de kaynak vererek girmişiz. Şafak Mahmutyazıcıoğlu ortağı olduğu iddia edilen bir Hukuk Bürosu 2 milyon TL kulübe fatura kesmiş, biz bunun haberini yaparız, aksini Şafak Mahmutyazıcıoğlu ispat eder. Başkan Orman’la ilgili stat inşaatı konularında iddia atmış, biz bunun haberini yaparız aksini başkan ispat eder. Umut Güner voleybolcu değilmiş ama sahte evrakla yönetici olmuş, biz yayınlarız Güner aksini ispat eder. Ne yapsaydık? Bütün bunlar, sosyal medyada, kahvede, statta, semtte konuşulurken üç maymunu mu oynasaydık?

İşte böyle sevgili Beşiktaşlılar bitmiyor saldırılar. Bakın devam edelim. Halen faal Avukat yöneticinin, Erdal Torunoğulları ve Gökhan Keskin ile yaptığımız röportajlar sonrası “sizi iki aya kadar kapatacağım, domaininizi alacağım” tehtidini unutmadık. Hatta Haber1903 aleyhine savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur. Ancak savcılık makamı, Haber1903’ün bağımsız ve tarafsız bir haber portalı olduğuna ve Beşiktaş kulübünün yıllardır Haber1903’ün habercilik faaliyetlerinden haberdar olmasına rağmen yıllar sonra savcılığa şikayet etmesinin sonuç doğurmayacağı kanaatiyle Haber1903 ibaresinin kullanılmasının suç unsuru taşımadığından hakkımızda takipsizlik kararı vermiştir.

Aynı yönetici şimdilerde, farklı yöntemlerle Haber1903’ü kapatmak için gecesini gündüzüne katmış, şimdi trollerine davayı kazandık haberleri yaptırıyor, tıpkı “Fulya’daki benzinci davasını kazandık” dediği gibi. Altını tekrar çizelim mevcut davalarımız halen devam etmekte, kesinleşmiş bir mahkeme kararı bulunmamaktadır. Türk adaletinin vereceği karar karşısında boynumuz kıldan incedir. Hele de dava konusu Beşiktaş’ın menfaatlerine ise ve biz buna zeval getirmiş isek kaybetmekten de gurur duyarız. Ve taahhüd ediyoruz, eğer bugüne kadar bir tane yalan haber yaptığımız ispatlanır ise, siteyi kendi ellerimizle kapatmaya da söz veriyoruz. Fakat buradan Şafak beye bir teklifimiz var, eğer bizim davalar içinde kulübe tekrar 2 milyon TL fatura gönderilecekse, biz davaları çekmeye hazırız, yeter ki kulübü daha fazla zarara sokmayın.
Sevgili okurlarımız hiç merak etmeyin bizim her duruma karşı planlarımız bulunmaktadır. Gücümüzü bağımsızlığımız ve taraftarlarımızdan alarak yayınlarımıza ve taraftarın sesi olmaya devam edeceğiz.
UNUTMAYIN, kimin hancı kimin yolcu olduğuna o yüzüne bakmadığınız büyük Beşiktaş taraftarı karar verecektir.

Saygılarımızla,
Haber1903”

0/5 (0 Reviews)
Paylaş.

Bir Cevap Yaz

%d blogcu bunu beğendi: