BeşiktaşMüslüm Gülhan Yazıyor

“Semih Kılıçsoy olayında Feyyaz Uçar hassas davranmalıydı”

Futbol yorumcusu Müslüm Gülhan, Semih Kılıçsoy'un A milli takıma çağrılıp daha sonra Ümit milli takıma gönderilmesiyle başlayan tartışmaları yorumladı;

Öncelikle Semih Kılıçsoy çok değerli ve geleceği olan bir oyuncu.

Beşiktaş’a katkısı 19 yaş üzerinden çok kıymetli olmakla birlikte, Beşiktaş’ın kültür kodlarından yetişmiş ve tüm değerlere sahip bir oyuncu olması ayrıca çok önemli.

Beşiktaş’ta oynadığı süre zarfında, rakip ceza sahasının içinde ve etrafında son derece etkili ve rakip için bir o kadar da tehlikeli bir oyuncu oluyor.

Genelde santrafor mevkisinin dışında kanat forvet oynatıldığı için, bu süre zarfında kaleden 50-60 metreyi bulan uzaklıkta görev yapması onun yeteneklerini kullanması açısından handikap yaratmaktadır. Bu bir taktiksel sorun olarak görünmekte ve bu sorun yüzünden Beşiktaş skor üretme bakımından sıkıntı çekmektedir.

Tüm bu yüksek beklentiler rağmen Semih Kılıçsoy gelişim süreci içerisindedir. Bu süreç içersinde ihtiyaç duyduğu katkılar teknik direktörün donanımları, takımın kalitesinin yüksekliği ve taktiksel zenginliktir.

Şu an Semih bunların bir kısmından mahrum, bir kısmından da yarım şekilde yararlana bilmektedir. İşte Galatasaray’daki Kerem Aktürkoğlu, Abdülkerim ve Barış’ın geldiği seviye. Galatasaray içindeki tudor oyuncuların kalitesi onları iki sene zarfında farklı bir seviyeye taşınmasına neden oldu.

Milli takım Macaristan ve Avusturya ile özel maçlarda karşılaşacak. Semih bu maçlar için aday kadroya çağrıldı ki hakkıydı zaten. Ayrıca Montella gibi bir teknik direktör ile taktiksel açıdan çalışması onun adına bir zenginlik oldu. Bir kıyas yapma açısından kendi adına da bir değerlendirme ortamına sahip oldu.

Semih’in A Milli takımdan Ümit Milli takıma yollanması üzerine birçok yorum yapılarak değerlendirmeye tabii tutulması, hem duygusal bakımından hem de Milli takım açısından doğru bir süreç olmadığı kanısındayım.

Özellikle Feyyaz Uçar’ın bu konuda çok daha hassas davranması gerekirdi. Öncelikle Beşiktaşlı bir yönetici olarak Montella ve Hamit Altıntop ile görüşme yaparak süreç hakkında bilgi alması kaçınılmaz bir hamleydi. Semih için nasıl bir tasarruf yaptıklarını ayrıntılı olarak öğrenmesinde yarar vardı.

NationalTurk Haber

Futbol yorumcusu Müslüm Gülhan, Semih Kılıçsoy'un A milli takıma çağrılıp daha sonra Ümit milli takıma gönderilmesiyle başlayan tartışmaları yorumladı;

Feyyaz Uçar kulübün kurumsal yapısına sadık kalmalıdır

A Milli takımın özel maçlarına karşılık, Ümit Milli takımın resmi olarak UEFA Avrupa Şampiyonası eleme maçı oynaması iki grup arasındaki farklılığı net ortaya koymaktadır.

Eğer Ümit Milli takımın başarısı için Semih’in donanımlarına ihtiyaç varsa bu konuda daha hassas davranılması lazım. Bu anlaşılır bir şeydir. Semih’ten bir şey almadığı gibi onu onore edebilecek bir ortamda yaratılmış olabilir.

Yönetici, sürecin tüm dengeleri üzerine bilgi akışını gerçekleşmesini sağlayarak ve muhatapları ile görüşmeler neticesinde bir tavır alır ya da almaz. Ki Beşiktaş kulübünün bu konuda kurumsal bir stratejisi muhakkak olması gerekir ve Feyyaz Uçar buna sadık kalarak süreci yönetmesi zorunluluğundadır.

Tüm bunların sonucunda gerekirse bir açıklama yapmalıydı-belki de bu açıklamaya gerek kalmazdı.

Semih 19 yaşında ve çok yetenekli. A Milli takımın ona fazlasıyla ihtiyacı olacaktır. Bunun karşısında birilerinin durması mümkün değil ve kimsenin de böyle bir tavır alacağını sanmıyorum.

Bu konu sadece Beşiktaş açısından tartışılamaz. Aksine, bu konu tüm futbol kamuoyu bağlayacak derecede hassasiyet içermektedir.

Müslüm Gülhan

Montella’nın Semih Kılıçsoy kararına tepkiler büyüyor
Semih Kılıçsoy ilk kez milli takımda

Semih Kılıçsoy krizinde ilginç iddialar

Dikkati Çekenler

Başa dön tuşu