Spor HaberleriBJK HaberleriFulya Davası

Çebi: 3 Milyar Borcu Veririm Diyen Varsa Hemen Gelsin

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Akatlar Mehmet Üstünkaya No: 1903 Tesisi’nde düzenlediği basın toplantısında ilginç açıklamalarda bulundu.

Basın toplantısında gündemi değerlendiren ve ilginç açıklamalar yapan Başkan Ahmet Nur Çebi, camiaya “3 milyar borcu veririm diyen varsa hemen gelsin” diye seslendi!

Hiçbir yöneticinin ekonomik durumunun borcu karşılayacak durumda olmadığını söyleyen Ahmet Nur Çebi, “Paran yoktu niye geldin” şeklindeki söylemlere “Beşiktaş onun bunun parasıyla mı idare edilecek? Bunları okuyunca üzülüyorum. Biz ne yaptık, şubat sonu, mart başına kadar bütün personelin maaşını ödedik. Ancak ödenmediği zaman haber oluyor, ödendiği zaman kimse konuşmuyor. Eski yöneticiler, medyadaki bazı isimlerle farklı ilişkiler içinde. Ben de Beşiktaş’a hizmet ederken acaba ne iftira atılacak diye korkuyorum, ayaklarım titriyor. Geçmişi konuşuyorum diye ‘Enkaz edebiyatı yapıyor’ diyorlar. Ben aslında bugünü konuşuyorum ama bugünün sebebi geçmiş. Bunu camianın bilmesi gerekiyor. Bir yalan başka yalan doğuruyor ve koca camiaya yalan söyleyen insanlar oluyorsunuz” şeklinde yanıt verdi.

Ahmet Nur Çebi: Oradaydım Ama Haberim Yoktu

Çebi, kimseye yalan söylemeyeceğini ve geçmişi de unutturmayacağını vurgulayarak şöyle devam etti:

“Enkaz edebiyatı yapma diyenlere kızıyorum. Kamuoyuna doğru bilgi vermeyenlere kızıyorum. Sen de oradaydın diyorlar. Evet oradaydım ama haberim yoktu. Bugün basketbol şubesinden sorumlu Umut Şenol, Emre Kocadağ’ın attığı imzayı bilir mi? Ama ben bilirim, çünkü ben başkanım. Ben yöneticiyken, stat inşaatında 3 tane ihale yaptık. ‘Keşif yapılmadın ihale yapılamaz’ dedim, ihale komisyonu başkanlığından alındım, Ümraniye’ye yollandım. Satın alma komisyonunda ben yoktum. İhalede hile hurda var mı bilmiyorum. Ben son 2-3 senede transferlerde de yoktum. Bunun hesabını da bana soruyorlar. Ama başkansanız her şeyin hesabını vereceksiniz. Tek başınıza imza atıyorsunuz. Ben bu durumu ortadan kaldırdım. Şimdi tek başına imza atmıyorum. Eski bir yöneticimizin bir gün önce beyanatı var, ben bunu sorunca bu kez ‘haberim yoktu’ diyor. Demek ki kendi işinin dışında bir şeyi bilemeyebiliyorsun. Geçmişle ilgili hesap kitap yapılıyor.

Sürekli olarak ‘hesap sorsana, paralar nerede’ deniliyor. Artık bitsin bu söylemler. Beşiktaş’ta yeni bir vizyon istiyorum. Biz gidince gelen yönetim inceleme yapacak. Bunun teamül haline gelmesini istiyorum. Yapılacak incelemede eğer bir şey varsa herkes hesap verecek. Geçmişi kapat diyorlar ama bu geçmişim içinde ben de varım. Siz nasıl bunu istersiniz. Kendimle ilgili bir şey varsa, bunun da ortaya çıkması için inceleme yapılmasını istiyorum.”

“100 Milyon Dolarlık İnşaat 168 Milyon Dolara Bitti”

Başkan Çebi Vodafone Park’ın masrafının 100 milyon dolar olduğunu ancak inşaatın 168 milyon dolara bittiğini iddia ederek “Transferlerde hoyratça harcanan paralar nedeniyle stadın borcu bir türlü kapatılamadı. Son 3 yılda malum transferler oldu. Stat pahalıya yapılmasaydı, borç üçte bir olurdu” ifadelerini kullandı.

Borçları düzene sokmak için 2 yıla ihtiyaçları olduğunu belirten Ahmet Nur Çebi şöyle devam etti:

“Borcun artmasında suistimal aramamalıyız ama bunu da göz ardı etmemeliyiz. Hata olabilir. Suistimal yoksa popülizm vardır. Bu borçlar ödenir. 2+12 yıl içinde bu borçlar kapanıyor. Pandemi sonrasında dünya futbolunda yeni bir yapılanma olacak. 25-30 milyon avroluk futbol bütçesiyle bu borçlar ödenir. Giderlerin düşürüleceği 2 yıl yaşayacağız. Kontratlar var. Bu yükün düşmesi lazım. Bu süreci taraftarın desteğiyle atlatmak istiyoruz. Ancak öyle Beşiktaşlılar var ki, evinin kirasını getirmek istiyor. Ben o parayı istemiyorum. Kimsenin evindeki huzurunu bozmasını istemiyoruz. Borçları düzene sokmak için 2 yıla ihtiyacımız var. Bu 2 yıllık süreç sonunda borcu düzene sokacağız, giderlerimizi düşüreceğiz. Buraya kadar yükü camiayla paylaşacağız. Sonrasında denk bütçeli Beşiktaş kuracağız.

NationalTurk Haber

“Çaldırmayacağız”

Çalmayacağız, çaldırmayacağız, yastığa başınızı koyduğunuzda bunu bilmek bir güvencedir. Geldiğimizden bu yana yaptığımız çok iş var, çok hatayı düzelttik, şu anda bunların duyulmasını istemiyoruz. Bunları genel kurulda konuşacağım. Sergen gibi bir hoca getirdik, öze dönüş istiyoruz. Altyapının başına önemli bir hoca gelecek. Doğru mesajlar vereceğiz, 3-5 milyon avro ödenen futbolcuyla uçakta poz vermeyeceğiz. Popülist politikalar artık yok. Ben kimseye şampiyon olacağız demiyorum, en düşük bütçeyle her zaman şampiyonluğa oynayan bir takım oluşturacağımızın sözünü veriyorum. Bunun da bütçesi, şu andaki bütçenin yarısı kadar.”

Sportif Direktöre Sergen Karar Verir

Çebi, sportif direktör konusunda da açıklamalarda bulundu. Önemli olanın Sergen Yalçın’ın isteyip istememesi olduğunu ifade eden Çebi “Eğer isterse, birini göreve getiririz. Ancak istememesi durumunda da kendisini huzursuz etmemek için sportif direktör almayız. Sorumluluk tamamen Sergen hocada” dedi.

Dikkati Çekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu