Tekinoktay: 7 yıl birlikte çalışan kişilerin bu şekle gelmesi hoş değil

Pinterest LinkedIn Google+ Tumblr +

Beşiktaş eski başkan adaylarından Hürser Tekinoktay, başkan Ahmet Nur Çebi ile eski başkan Fikret Orman arasındaki söz düellosunu değerlendirdi.

Duhuliye.com’a konuşan Tekinoktay’ın açıklamaları şöyle;

1- Beşiktaş’ta tarihte belki de görülmemiş olaylar yaşanıyor. Eski başkan ve yeni başkan arasında yaşananları nasıl değerlendiriyorsunuz?

7 yıl beraberliği olan ve birlikte çalışan kişilerin aralarındaki diyaloğun bu şekle gelmesi hoş değil.
Özellikle görevden ayrılan kişilerin suistimalleri varsa hukuk ve prensiplere göre gereği yapılır.
Ancak olayların kişiselleştirilmiş bir görüntü alması Türkiye’nin ilk ve en eski spor kültürüne haiz güzide camiamıza aykırıdır.
Biz de Fikret Orman ile seçime girdik ama öncesi ve sonrası hiçbir konu kişiselleşmedi.
Zaten olması da mümkün değildi.

2- Fikret Orman geçmişe saygıyı dile getirip, bir önceki başkan sorgulanmamalı ifadesini kullandı. Siz buna katılıyor musunuz?

Ona katılmıyorum. Gerçi bu görüş uzun yıllara yayılmış bir anlayış idi.
2008’de Demirören’e karşı ibranın iptali için açtığımız bu dava ile bu geleneğin son bulmasına sebep olduk.
Devir artık, yüksek paraların yönetildiği yüksek düzeyde sorumlulukları da içeriyor.
Kaldı ki eskiden spor adamları yöneticilik ve başkanlık yaptığı için o olay farklıydı.
Sporun disiplini ve etiği yönetim anlayışlarına olumlu anlamda zemin oluyordu.

3- Fikret Orman’ın konuşmasında sizin adınız da geçti. ‘Hürser Tekinoktay herhangi bir taşınmaz satışından bahsetmedi, Adalı da bahsetmedi. ‘Şimdiki yönetim bunun propagandası yapılıyor’ dedi. Siz kulüpte mülk satışına nasıl bakıyorsunuz?

Kesinlikle ve katiyen olumsuz bakıyorum.
Eski spor insanı ve mütevazi bir devlet memurunun bize bıraktığı mirasının bugün üzerine koymamız hepimizin borcudur.
Ayrıca inşaat sektöründe bu zamanda bunu söylemek komiktir. Yaşanan enflasyon bu sektörde büyük bir kriz yaratmış ve fiyatlar taban yapmıştır. Ülkede 2 milyon stok fazlası gayrimenkul vardır. Satış değil alış zamanıdır. Bu tüm sektörlerde böyledir.
Bunu düşünen kişiler Beşiktaş’ın mallarını ve değerlerini kendi gayrimenkullerinden daha da önem vererek korumak zorundadırlar.
Ayrıca işin başka bir enteresan tarafı daha vardır.
Mevcut başkan ve 6 yönetim kurulu üyesinin ve ilave olarak Futbol AŞ üst düzey yöneticilerinin de olduğu yapının tek cari açık vermeyip zarar etmedikleri yer gayrimenkullerden gelen kira gelirleridir.
Kısaca tek net kar ve gelir getiren yerin satılması yerine zarar eden futbol yönetim modellerinden kar sağlamayı başarmaları lazımdır.
Süleyman Abi bu gayrimenkulleri yaparken ve camiamıza kazandırırken şampiyonlar ligi, naklen yayın, sponsorluklar gibi böyle büyük gelir kalemleri de yoktu.
Üstelik dün gibi hatırlıyorum Süleyman Abi bu projeyi yapıp A Takımı da Ümraniye’ye taşırken hem daha geniş sahalarda daha iyi çalışma imkanları sunacağını hem de Fulya Plaza’dan alınacak kira gelirlerinin en iyi transferleri karşılayacağını söyleyerek bu projeyi başlatmıştı.
Göreve gelir gelmez bu konunun gündeme gelmesi güçlü başkan diye lanse edilen sayın Ahmet Nur Çebi’ye karşı da hoş olmamaktadır.
Sanırım kendisi de bu husustan en çok rahatsız olanlardandır.

4- Takımın durumunu ve Avcı’nın durumunu nasıl yorumlarsınız 8 maçta 1 galibiyet alındı ve Avcı ile yollar ayrılacak gibi görünüyor. Sizce kan değişikliğine ihtiyaç var mı?

Bunu sadece hocaya bağlamak yanlış olur, bu bir ekip işidir.
Daha önce de söylemiştim, Dünyanın sayılı antrenörlerinden Helenio Herrera’nın meşhur bir sözü vardır: “İyi teknik direktör yoktur iyi başkan vardır.”
Ancak yetersiz denilen Beşiktaş kadrosu, ligde üstümüzde olan Alanya, Sivas gibi takımlardan, özellikle de alt lig takımı Erzurumspor’dan daha kötü değil.
Ayrıca Erzurumspor maçı sırasında yardımcısına söylediği “ben böyle takım görmedim” cümlesine ve basın toplantısındaki açıklamalarına bakarsak hocanın kendi performansını sorgulaması gerektiği de bir gerçektir.
Şayet kan değişikliği adıyla bir karar verilecekse bunun yeni gelecek teknik adamın takımı tanıma ve hazırlanmasını sağlamak için bu değişikliğin devre arası olması gerekmekteydi.
Bu işler basit işler değildir.
Hocanın gelir gelmez birkaç maçta başarı sağlaması bile takımın sonraki maçlardaki performansını beklenmedik şekilde düşüşe sokabilir.
Bu demek istediğimi uzun zaman futbolun içinde olanlar ve tecrübeli teknik adamlar daha iyi anlayacaklardır.

5- Mehmet Demirkol dün Bein Sports’ta yayınlanan programda sizin hakkınızda ‘Hürser Tekinoktay haklıymış, ben her şeyi değiştireceğim diyordu’ ifadelerini kullandı. Nasıl yorumlarsınız?

Haklı 🙂 Kendisine teşekkür ederim, ve sevgili Demirkol’un söylediğine ilaveten şunu da söyleyeyim; Türkiye ve yurtdışındaki geniş ekibimizle ve arkadaşlarımla beraber sadece Beşiktaş için değil Türkiye futbolunda da çok şeyi değiştirecektik.

Paylaş:

Bir Yorum Yaz