BJK HaberleriFulya DavasıHürser TekinoktayPolitika Haberleri

Kemer Country’de, Demirören devri…

İki yıl önce çocuklarıyla birlikte yaşamını kaybeden ünlü işadamı Esad Edin’in finansal sorunlardan bir türlü kurtulamayan milyar dolarlık projesi Kemer Golf ’ü yaşama bağlayacak adım, Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören’den geldi.

Kemer Golf’ün yanı sıra projenin yapımını gerçekleştiren Kemer Yapı, borçları nedeniyle icralık olmuştu. 2009’un sonuna doğru her iki şirket için de  Kadıköy 4. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurularak 17 Kasım 2010 tarihine kadar iflas erteletme kararı alınmıştı.

Elde edilen bilgiye göre, Yıldırım Demirören’in 11 Şubat’ta KGCC Otelcilik ve Spor İşletmeleri ismiyle kurduğu şirket, her iki firmayı da satın alarak İstanbul’un bir numaralı sosyal tesis olarak anılan Kemer Country’nin de işletmeciliğini üstlenecek.

İlk etapta borçları çevrilebilir hale getirmeyi planlayan Demirören, ikinci aşamada ise yeni yatırımlarla Kemer Country’yi önemli bir turizm ve sosyal tesis haline getirmeyi planlıyor.

Beşiktaş Başkanı’na yakın çevreler, Demirören’in bu planını, yaşamını iki yıl önce yitiren işadamı Esat Edin’in Kemer Country’i kurtarma çalışmasının bir parçası olarak yorumluyor.

1990’lı yılların ilk yarısında ünlü işadamı Esat Edin’in kurduğu Kemer Yapı, Kemerburgaz’da üst düzey yöneticiler, iş adamları ve sanat dünyasının gözde yaşam alanlarından biri haline gelen Kemer Country’nin temelini attı. Kemer Country’de konutların yanı sıra İstanbul için bu dönem bile oldukça iddialı olan sosyal tesisler yapıldı. Esat Edin, bu tesisleri işletmesi için Kemer Golf Turizm isminde bir şirket kurdu.

DEMİRÖREN YENİ SAHİBİ OLDUĞU KEMER COUNTRY’DE NELER VAR?

İcradan satışa çıkarılma tehdidiyle karşı karşıya olan Kemer Country’nin sosyal tesisleri, son derece iddialı. Proje, halen Türkiye çapında iddialı bir tesis olarak anılıyor. İşte Kemer Country’deki sosyal tesisler…

– Binicilik kulübü

NationalTurk Haber

– Meydan Restaurant, Cafe Lounge ve Cafe Bistro

– Golf kulübü

– Futbol sahası

– Tenis kulübü

– Welness ve ffitness merkezi

– Outdoor kulübü

– Kids klüp

– Yelken kulübü

– Kamping

– Tatil köyleri / Apart oteller

Kemer Golf&Country’nin yeni sahibi Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören ve Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı

İSTANBUL –  Edin Ailesi”nin Kemerburgaz”da dünyada bile benzerine zor rastlanır hoşlukta kurduğu Kemer Country projesinin Golf&Country Club bölümü Yıldırım Demirören ve Tuncay Uzun”un yüzde 50-50 payla kurduğu ortaklığın oldu. Sözkonusu Club bünyesinde başta 295 dönüm üzerine yayılan golf alanı ile SPA, restoranlar ve cafeler”in olduğu sosyal tesis, açık kapalı manejler ve tenis kortları bulunuyor.
Vatan gazetesinin haberine göre; sözkonusu bölümü devralmak için, Kemer Yapı ve Kemer Golf Turizm”in iflas erteleme başvurusunu karara bağlayan ve şirketlerin tüm icraatlarından bire bir sorumlu olan Kadıköy 4. Asliye Ticaret Mahkemesi”ne başvuran Demirören ve Uzun ortaklığı dün bekledikleri kararı çıkardı.
Mahkeme”den çıkan kararın ardından Kemer Yapı”nın üzerine olan tapunun yeni kurulan ortaklığa devri yapılacak. Bu tapu devri için Orman Bakanlığı”nın da onayı gerekiyor. Mahkeme kararından sonra Bakanlık onayının da kısa sürede çıkması bekleniyor.

GOLF OTELİ YAPILACAK

Yıldırım Demirören”in avukatı Osman Hacıbekiroğlu, bekledikleri Mahkeme kararının dün çıktığını söyledi. Hacıbekiroğlu, sözkonusu satın almayı gerçekleştirmek için Kemer Country sakinleri ile anlaştıklarına dikkat çekti. Projeye ilk start verilirken oluşan projenin dışında kesinlikle başka bir yapılaşma olmayacağını belirten Hacıbekiroğlu, sadece proje dahilinde yer alan golf oteli ve kongre merkezi tesislerini hayata geçireceklerini, bunun da devir için bir şart olduğuna dikkat çekti.
Otel ve kongre merkezinin inşası için derhal çalışmalara başlayacaklarının kaydeden Hacıbekiroğlu, onay süreci ile paralel inşaat firmaları ile de görüştüklerini yatırıma hemen başlamayı istediklerini açıkladı. Hacıbekiroğlu Mahkeme kararının üst kullanım devri için çok büyük öneme sahip olduğunu belirtirken, tapu devri için Orman Bakanlığı”nın onayının da gerektiğine işaret etti. Bu onayın da çıkmasının ardından inşaata hemen başlanacağını kaydeden Hacıbekiroğlu sözkonusu otel ve kongre merkezi yatırımının toplam maliyetinin ise 40-50 milyon dolardan daha az olmayacağını golf otelinin en az 80 odalı olarak planlanacağını sözlerine ekledi.

BEŞİKTAŞ-FENERBAHÇE ORTAKLIĞI

Son iki haftaya girilirken şampiyonluğun en büyük adayı olan Beşiktaş”ın Başkanı Yıldırım Demirören”in Kemer Golf&Country operasyonundaki ortağı oldukça ilginç bir isim. 1967 doğumlu Malatyalı işadamı Tuncay Uzun, Fenerbahçe Spor Kulübü yönetiminde As Başkan. Aynı zamanda kulüpte Spor Ürünleri A.Ş. sorumlusu. Spor arenasında rakip, iş hayatında ortak olan ikili, söz konusu devir için Golf Spor Faaliyetleri ve Turizm Yatırımları A.Ş. adında, 10 milyon lira sermayeli bir şirket kurdu. Şirketin tescili 13 Mayıs”ta gerçekleşti, yönetim kurulunda Başkan Yıldırım Demirören, Başkan Yardımcısı Tuncay Uzun, yönetim kurulu üyeleri ise Fikret Tayfun Demirören ve Turgay Uzun olarak yer alıyor.

ESAT EDİN’İN BORÇLARI ÖDENİYOR

Kemer Country projesinin sahibi Esat Edin, elim bir kazada üç çocuğu ile hayatını kaybetmeden önce İcra İflas Kanunu”nun 179″uncu maddesinden yararlanmak için mahkemeye başvurmuştu. Edin”in Kemer Golf Turizm ve Kemer Yapı”dan kaynaklı yaklaşık 55 milyon dolar borcu vardı.

Kadıköy 4. Asliye Ticaret Mahkemesi, 10 Eylül 2008″de iflas erteleme başvurusunu kabul etti. İki firmaya da kayyum atandı. Ancak bu karardan sadece 25 gün sonra Esat Edin, Şeker Bayramı”nın ikinci günü 7,10 ve 12 yaşındaki üç çocuğu ile birlikte kamp yaptıkları Edremit Zeytinli”de sele kapılarak can verdi. Demirören ve Uzun ortaklığının Golf&Country Club”ı devralmasıyla birlikte Esat Edin”in bankalara olan borçlarının yaklaşık 25 milyon dolarlık kısmının kapatılacağı belirtiliyor.

Demirören Holding’ten Kemer Country’de önce ipotek sonra imar izni

 

Sedat Peker yeni videosunda Yıldırım Demirören’i hedef aldı.

Ahmet Nur Çebi Demirören ‘den Destek İstedi

Şok İddia: Çebi Demirören Kulüp Binasında Buluştu!

3 Milyon TL Nakit Vermiş! Çebi’den Demirören’e Teşekkür

Fulya Davası Nedir? Neler Yaşandı? İşte Detaylar

“Bütün borçlarımızdan Demirören sorumluysa Fulya davasına neden itiraz ettik? Gelsin hesap versin”

Fulya Davası Bitti, Bundan Sonra Ne Olacak?

Fulya Davasında Gizlenen Gerçekler: Aker Çıtak Anlatıyor (Video)

Fulya’da Yeni Gelişme: Orman ve Yönetimi İçin Suç Duyurusu

Ahmet Nur Çebi, ‘100 milyon dolar zarar var’ dediği Fulya davasına Yıldırım Demirören lehine itiraz eden tarafta oldu

Divan Kurulu’nda alenen yanlış bilgi! “Fulya’da zarar yoktur” ibaresi yerine bakın Beşiktaş yönetimi neye itiraz etmiş!

Çebi yönetiminde Fulya Davası zaman aşımına giriyor

ÖZEL HABER / Hürser Tekinoktay Fulya Davası’nı Beşiktaş Postası’na anlattı

Dikkati Çekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu