Fulya DavasıHaberSpor Haberleri

Fikret Orman’ın enteresan açıklamalarının tam metni! (Video)

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, %100 Futbol’da Rıdvan Dilmen ve Güntekin Onay’ın konuğu olarak çok ilginç açıklamalarda bulundu.

Fikret Orman’ın açıklamalarının tam metni;

SAHADA HER BRANŞTA TAKIMIMIZ VAR!

Beşiktaş, zor bir süreçten geçiyor. Önemli olan şey, Beşiktaş’ın hareket kabiliyetini devam ettirebilmesi. Yani tüm branşlarında faaliyet gösterebilmesi. Bir de tabi birikmiş bir borç yapısı var. İyi geldiğimizi düşünüyorum. Bir defa artık her branşta takımımız var sahada. Borç yükümüz hafifletmeye başladık, öncelikle zararı kestik. Beşiktaş’ın halka açık şirketi yaklaşık 8 senedir zarar ediyordu. Projemlerimizi başlattık. Çok önemli tesisleşme projelerimiz var, en önemlisi de stat tabii ki. İlk geldiğimizde önümüzdeki haftayı göremezken, artık sezon sonunu bile görmeye başladık. Skor açısından da takımın durumu iyiydi. Son 2-3 hafta aldığımız kötü sonuçlar dışında gayet iyi durumdayız.

ERKEK BASKETBOL TAKIMI HARİCİNDE HER TAKIMIN SPONSORU VAR

Futbol takımının maliyetini yaklaşık yüzde 30’dan fazla azaltmış durumdayız. Amatör branşlarda da sadece erkek basketbol takımımız haricinde, tüm takımlar sponsporlarla devam ediyor. Amatör şubelerde ilk defa bu sezon, kulüp bütçesinden para çıkmadan sezonu tamamlayacağız.

Yayın gelirlerimiz, stat gelirlerimiz, forma reklamlarımız temlikli. Hemen hemen her şey temlikli. Temliklerin yanı sıra çok da ciddi bir borç var. Tahmin ediyorum ki biraz da şans yardım ederse, ciddi bir yol almış oluruz. Biz geldiğimizde 585 milyon civarında bir borç vardı, şimdi 570 kaldı. Bu senenin sonuna doğru bunu daha da aşağıya indireceğiz.

Galatasaray ve Fenerbahçe, en büyük gelir kalemi olan stat işini çözdüler. Yaklaşık bizden 3 kat fazla gelire sahipler. Şimdi Beşiktaş, bu stat işini çözemedi. Bizlere yayın gelirinden gelen para, 40 milyon lira civarındaysa, staddan gelen paralar 50-60 milyon dolar civarında. Aramızda ciddi bir fark var.
“Rakiplerimiz bizden 3 kat fazla gelir elde ediyor”

NationalTurk Haber

FEDA İLE HERKESİ KİTLEMEK İSTEDİK

Biz Beşiktaş tarihinin en yüksek para koyan yönetimiyiz. Bundan önce 8 yılda 100 milyon lira varken, bu da senelik olarak yaklaşık 12 buçuk milyon liraya denk geliyordu. Biz 3 ayda 20 milyon lirayı geçmiş durumdayız. Ancak buna rağmen gelir kalemlerimizi de artırmak için yoğun çabalarımız var. Feda, sadece bir gelir kalemi değildi. Bir projenin ismiydi. Herkesi bir hedefe kitlemek amacımız vardı. Başarılı da olduğumuzu söyleyebilirim. Geçen sene 65 bin civarında bir forma satışı varken, bu sene bu sayıyı geçmiş durumdayız. Geçen sene Avrupa Ligi’nde oynamamıza rağmen 5 bin 500 kombine satılırken, bu sene 10 bin 500 civarına geldik. Fena gitmiyoruz, gelirlerimizi artırıyoruz.

Ben geldiğimde 73 milyon civarı futbolculara borç vardı. Mesela Bobo’nun borcunu ben ödedim. 73 milyonu biz indirdik 32 milyona. Bir de içinde gittiğimiz bir sezon var. Büyük transferler yapmak istiyorlar ancak biz daha Quaresma’nın borcunu ödemedik Inter’e. Beşiktaş’ın daha 16 milyon dolar gibi bonservis borçları var. Ben geldiğimde Sivok ve Zapotocny’nin bonservis borçlarını ödedim. CAS’ta 16 tane davamız vardı, bunu 4’e indirdik. Tam anlamıyla bir kurumsal yapı oluşturmaya çalışıyoruz. Bizde hiçbir sistem yok. Başkalarının sözleri ile transfer yapılıyor. Menajer sözleriyle, milyon euro’luk transferler yapılmış. Beşiktaş bu sezonun sonundan itibaren gerçek dengelerine oturur ve doğru rotaya doğru gider.

Yönetim olarak çok koordineli çalışıyoruz. Hepimiz bir profesyonel gibi çalışıyoruz. Harhalde benim son 7 ayda kulüpte olduğum süreç kadar, Yıldırım Demirören 8 senede olmamıştır. Ben hergün kulüpteyim. Hafta sonu dahil çalışıyoruz. Bir kurumsal yapı oluşturana kadar da buna mecburuz. Beşiktaş’ta heryerde bir yeniden yapılanmaya ihityaç var. Beşiktaş’a yılda 10-15 milyon dolar getirecek Fulya Projesi, sadece yılda 3-5 milyon dolar kira geliri getirmiş. Heryerde bunun için sıkıntılar var, onun için çok çalışmamız lazım.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=5rzrm999K-0[/tube]

5 SENE ÖNCE KAZMA VURULACAKTI HALA ORTADA BİR ŞEY YOK

Şimdi Beşiktaş’ın kamuoyu, stadla ilgili yıllardır konuşur. Bana göre dünyanın en güzel stadıdır İnönü Stadyumu. Hep spekülasyonlarla bir yere kadar gelindi, ancak bir adım atılmadı. İnsanları bir hedefe kilitliyorsunuz. Bundan 5 sene önce stadın kazması vurulacaktı ancak 5 sene geçti ortada birşey yok. Sayın Başbakanımız, bizzat bu konuyla ilgilenerek bize büyük destek verdi. Şu anda yasal bir süreçte ilerliyoruz. Yasal süreç bittiği zaman da biz bunu açıklayacağız. Bizim ana niyetimiz, önümüzdeki sene inşaata başlamak. Yeni stat tahmini olarak 40 bin kişi olacak. IMG-Doğuş’la yapılan anlaşmamız, iyi niyet anlaşmasıydı. İnşallah o da gerçek kontrata dökülecek. Gelir kalemimizi, stadla beraber %100’e yakın artıracağız.

UEFA ARTIK MAKBUZ GÖRMEK İSTİYOR

Bu sene mali kriterler daha da ağır. UEFA artık oyuncuya ödenen parayı, makbuzu ile görmek istiyor. Bu kriterler çok katı. Yıl sonuna kadar UEFA’nın istediği kriterler sağlayacağız. Hiçbir kulübe ve oyuncuya borcunuzun olmaması lazım. Ancak kimse merak etmesin, biz kalan 3 ayda tüm sorunları çözeceğiz. 160’ın üzerinde alacak davası var.

DEMİRÖREN’DEN BEN Mİ HESAP SORACAĞIM

Yıldırım Demirören’le şu anda ilişkimiz çok iyi. Sayın Demirören ile kavga etmemizi bekliyorlardı. Yıldırım Demirören istifa etmemiş olsaydı, 2-3 tane de sansasyonel transferler yapsaydı, şu anda her şey aynen devam ediyordu. Del Bosque ve Delgado olayları da herkesin gözünün önünde yapıldı. O zaman sorulmayan hesapları, bugün gelip de ben mi soracağım. Ben Beşiktaş Kulübü’nün saygınlığını korumak zorundayım. Yıldırım Bey’in kulüpten alacağına dair bir senedin günü geldi. İşleme koymadı. Öyle duruyor bu senet. Yıldırım Bey, bu kulübün benden önceki başkanı. İşlemek koysa o da biliyoru bu parayı alamayacağını. Yıldırım Demirören’in iyi bir Beşiktaşlı olduğunu biliyorum, bu parayı da kulübe bağışlayacağını ve bağışlaması gerektiğini düşünüyorum.

ERGİN ATAMAN ÇOK İYİYDİ AMA GALATASARAY’A GİTTİ

Beşiktaş Basketbol Şubesi’nin başında Abdullah Sözer var. Çok başarılı bir yöneticidir. Takımın başında Erman Kunter var, o da çok başarılı bir çalıştırıcı. Eski hocamız da çok iyiydi ancak şimdi rakibimize gitti. Gidiş şeklini çok tasvip etmedik ama yine de bizleyken çok başarılı oldu. 3 Temmuz’dan sonra spordan sponsorlar çekilmeye başlandı. Biz geçen seneki sponsorumuzla devam edemedik. Hala bazı görüşmelerimiz devam ediyor. Ben çok da ümitsiz değilim. Hatta her maçta farklı bir sponsor desteği düşünüyoruz kendi aramızda. Bir çözüm bulacağız.

KAPALI TRİBÜN FİYATLARI DÜZENLENECEK

Benim taraftarım, gerçekten çok duyarlı. Mesela biz bedava bilet vermedik ama kimse de bunu bizden talep etmedi. Kapalı tribünde bazı boşluklarımız var. Fiyatları yüksek buluyorlar bu konuda. Ancak rakiplerimizle kıyaslandığında, ben çok da pahalı olduğunu düşünmüyorum. Biz yine de bir düzenlemeye gideceğiz.

BJK TV UYDUYA ÇIKACAK

Biraz sabredersek, Beşiktaş Türkiye’de bir model oluşturacaktır. Bu modelle, nasıl gerçekten dünya çapında bir kulüp yapılanması olur görecekler. Ancak bunun için bir zaman lazım. Beşiktaş, rakiplerinden farklı bir çizgide olması lazım. Özeleştiri yapmamız gerekirse, iletişim konusunda çok başarılı olduğumuzu söyleyemeyiz. Bu konuda iletişim komitesi başkanını Adnan Dalgakıran yaptık. Ertan Acar diye bir arkadaşımız var. Hem bana ve yönetim kurulumuza danışmanlık yapıyor. Beşiktaş TV’ye artık daha fazla yatırım yapıyoruz. Logosu değişti, programlar değişiyor ve uyduya çıkacağız. Orayı da çok geliştireceğiz.
“Beşiktaş Türkiye’de bir model olacaktır”

VELİ ALAMAZKEN QUARESMA ALIRSA ORADA TAKIM OLMAZ

Ben futbolcularla çok temas eden bir başkan değilim. Futbolcuyu benim tanımam önemli değil, futbolcu teknik adamı tanıyacak. Beşiktaş’ta bazı imzalanan sözleşmeler gereği, yabancı futbolcular paralarını alıyor. Quaresma, Beşiktaş’ın en fazla ücret alan futbolcusu. Quaresma geçen sezon 30 maç oynamış, ama 40-45 maç oynayan futbolcularımız var. Quaresma’nın 10’da 1’i kadar para alan oyuncular var. Bu oyuncular paralarını alamazken, daha geçen sezondan alacakları varken, siz 1 oyuncuya bütün alacaklarını ödersen o takımdan bir takım yaratamazsınız. Örneğin bizde Veli Kavlak, Quaresma’nın 10’da 1’i ücret alıyor. Veli ücretini alamazken, başkası tüm parasını alırsa orda takım olmaz. Quaresma’ya, ‘Biz bu paraları ödemeyemiyoruz, sen başka takıma gitmek istersen git’ dedik. İstediğimiz ücrete inmesini koşuluyla, sözleşme uzatmayı da teklif ettik. Ancak kendisi buna yanaşmadı.

ÇOCUK OYUNCAĞI DEĞİL, QUARESMA DA ZARAR GÖRECEK!

Ücret indirimi teklifinde bulunduğumuz Simao, buna yanaşmadı ve ayrıldı. Ernst de bunu kabul etmek istemedi ve üzerine para ödeyerek yollarımızı ayırdık. Holosko kabul etti ve takımda kaldı. Quaresma ise önce bana gelip izin istedi, ben de izin verdim. Portekiz’den çocuğunu alarak geleceğini ve takımda oynamak istediğini söyledi. Geçen hafta Tamer Kıran’a gelerek, 3 milyon euro’ya ineceğini söylemiş. Tamer Kıran da Quaresma’yı kazanmak istediğini bana söyledi. Hatta ücretin bir kısmını kendimiz ödeyelim dediler. Çok önemli bir duruş gösterdiler. Ancak Quaresma, bu hafta yine 3 milyon 750 bin euro istediğini söylemiş. Beşiktaş’ta Quaresma mevzusu kapanmıştır. Biz kontratın gereğini yerine getireceğiz, antrenmanlara devam edecek. Bu sezon kontratının son senesi. Ancak benim için bu mevzu kapanmıştır. 1 sene Quaresma düş koşu yaparsa, artık bu kontratları Avrupa’da yapamaz. Bu mevzu çocuk oyuncağı değil. Beşiktaş Yönetimi, kendisine her türlü yakınlığı göstermiştir. Ancak artık Quaresma için Beşiktaş olmaz. Ben buna izin vermeyeceğim.

Almeida da bana geldi ve ‘Türkiye’de memnun değilim’ dedi. Biz de izin verdik ancak kendisine kulüp bulamadı. Süreç de azdı ve kulüpte kaldı. Şimdi de çıkıp oynuyor. Almeida ile ilgili bir sıkıntı yaşamıyoruz. Aynı şekilde Fernandes ile ilgili de herhangi bir problem yaşamıyoruz. Mustafa Pektemek için yurtiçinden ve yurt dışından alıcılar çıktı. Ancak ben, paraya ihtiyacımız olduğu halde buna izin vermedim. Sakatlığı düzelince çıkacak ve oynayacak. Egemen’i de yüksek maliyetini nedeniyle yolladık. Beşiktaş bu işten zarar görecekse, herkes görecek. Quaresma’ya 2 yıllık yeni kontrat bile önerdik. Biz tabii ki elimizdeki futbolcuyu kullanmak isteriz ancak ortaya koyduğumuz prensibi korumak isteriz. Quaresma o kadar kulübünü seviyorsa indirim yapsaydı.

Samet Aybaba, benim çok güvendiğim bir insandır. Kendisi de Beşiktaş’a hoca olduğu gün, çok büyük riskler almıştır. Kendisine sorun, hoca olduğu gün kaç tane telefon aldı. O süreçte hoca olma cesaretini göstermiş yürekli bir adamdır. Biz yönetimde sorun yaşıyoruz, o da takım içerisinde bazı sorunlar yaşıyor. Biz Samet Aybaba ile çalışmaktan çok memnunuz. Hiçbir dialog eksiğimiz yoktur. Ama sahadaki skorlar onların işi. Ben takıma gidipte onu yönlendiremem, o benim işim değildir. Biz ancak hocamızın arkasına durmayı sağlayabiliriz, onu da sağlayacağız.

ZEKERİYA ABİ AİLE DOSTUMUZ

Ben çok hakemlerle ilgili konuşmayı sevmem ama bazı haksızlıklara uğradık. Galatasaray, Sivasspor ve Fenerbahçe maçlarında bazı hatalar oluştu. Planlı ve kasıtlı olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Sadece bizim hakem şanssızlığına uğradığımızı düşünmek istiyorum. MHK Başkanı ile de 1 kelime konuşmadım. Zekeriya abi bizim aile dostumuzdur, ancak kendisiyle konuşmadım. İnşallah saha içinde başımıza gelen şanssızlıklar biter.

SÜLEYMAN SEBA’DAN SONRA ALINMIŞ 1 TESİS BİLE YOK / AKATLAR’I BEN ALDIM!

Beşiktaş Yönetimi, artık çok güzel bir ekip haline geldi. Güzel gidiyoruz. Çok önemli tesis projelerimiz var. Bakın Beşiktaş’ta Süleyman Seba’dan sonra alınmış 1 tesis bile yok. Akatlar’ı ben aldım son olarak. Biz şu anda 1 sene içerisinde, stat dahil olmak üzere 5-6 tesisin startını vermiş olacağız. Ligin devre arasında da takıma takviye yapmak istiyoruz. Geçmişteki gibi olmayacak, çok inceleyerek bu transferleri yapacağız. Sadece ödeyebileceğimiz oyuncuları alacağız.

Beşiktaş’ta şampiyonluk dışındaki hiçbir sonuç bizleri tatmin etmez. Ancak bizim, ilk sezon şampiyon olacağız diye bir hedefimiz olmadı. Birinci önceliğimiz, işleri yoluna oturtabilmektir. Yine de sezon sonunda Beşiktaş’ın ilk 3’te olacağını ve Avrupa Kupaları’nda olacağını düşünüyorum.

Beşiktaş çok büyük bir kulüp, kimsenin de endişesi olmasın. Karanlık günlerden. aydınlık günlere çok yakında geçeceğiz. Büyük olay şey, Beşiktaş’ın kendisidir. Kimse kendisini Beşiktaş’tan büyük görmesin…

Dikkati Çekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu