BJK Haberleri

Zeki Karalı ve Emin Erdoğdu tepkileri bitmiyor: 500 TL’yi çok gördüler.

Beşiktaş boks takımından uzaklaştırılan şampiyonaları yetiştiren emektar hoca Zeki Karalı ve Türkiye şampiyonu Emin Erdoğdu tepkisi sürüyor.

Beşiktaş yönetim kurulu üyelerinden, Seyit Ateş, AK Parti’den Sultangazi Belediye Başkan aday adaylığı başvurusunu yaptı.

Birgün gazetesi yazarı Eren Tutel yazdı :500 TL’yi çok gördüler, tepki gösterince kovdular

Beşiktaş boks takımından mobbingle uzaklaştırılan Zeki Karalı ve Emin Erdoğdu tepkili: İki yıl boyunca 500 lira verdiler. Son 18 ayda onu bile yatırmadılar. Kendi imkânlarımızla turnuvalara katılmaya çalıştık, durumumuzu sosyal medyadan duyurunca da yöneticiler istifa dilekçesi imzalatmaya çalıştılar.

Beşiktaş Kulübü yöneticileri, boks takımı sporcularından Emin Erdoğdu ile takımın idari menajeri ve başantrenörü Zeki Karalı’yı mobbing uygulayarak kulüpten uzaklaştırdı. 3 Türkiye şampiyonluğu, 1 Dünya Üniversite Dünya ikinciliği bulunan başarılı sporcu Erdoğdu ve birçok sporcu yetiştiren usta antrenör Zeki Karalı’ya yapılanlar, popüler olmayan sporlarda yaşananların da acı bir göstergesi.

“Trabzon’a, ilçesine, köyüne, Trabzonspor’a sevdalı Ahmet Nur Çebi”

1970’lerden itibaren boksun, Beşiktaş’ın içinde olan Zeki Karalı, eski milli sporcu. Yaklaşık 35 yıldır da antrenörlük yapan Karalı bu süreçte birçok boksör yetiştirmiş. Emin Erdoğdu da Karalı’nın yetiştirdiği başarılı isimlerden. Beşiktaş’ın boks şubesinde idari menajerlik ve baş antrenörlük görevini üstlenen Karalı, BirGün’e yaptığı açıklamada sürecin kendini istemeyen idarecilerle başladığını belirtiyor ve ekliyor:

NationalTurk Haber

SAĞLIK BAHANESİ

“İdarecilerden bazıları benden rahatsızdı ve görevime son vermek istiyorlardı. İlk olarak sağlık durumumla ilgili bir bahane bulmak istediler, beni sağlık kontrolüne yolladılar. Kontrolde kulağımdaki işitme kaybı dışında bir problem olmadığı söylendi. Bende bir problem olmadığını duyunca ailemde sağlık sorunu yaşayan birinin olup olmadığını sordular. Abim 35 yıl önce kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti.

Bunu doktora söyledim, söylediklerimi duyunca herhangi bir problemim olmamasına rağmen doktor ‘Anjiyo yaptır’ dedi. Kabul ettim ancak daha sonra bu işlem yapılmadı ve abimin yıllar önce geçirdiği kalp krizi bahane edilerek emekli olmamı istediler ancak daha antrenörlük yapmak istediğim için isteklerini reddettim.”

Karalı, kulüpten uzaklaştırılmaya çalışılırken onun öğrencesi Emin Erdoğdu kulüpten yaklaşık iki yıl boyunca hiçbir para alamamasına rağmen hocasının maddi-manevi desteğiyle turnuvalara katılıp başarılar kazanmaya devam etti.

2022 Dünya Üniversite Şampiyonası’nda ikincilik elde eden Erdoğdu bu şampiyonada yönetmelikte olmasına rağmen ne Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan ne de kulüpten hiçbir maddi destek alamadı. Başarılı sporcu kulüpten 2019’dan 2020’ye kadar aylık sosyal yardım ve dayanışma adı altında sadece 500 lira alıyordu. Kulüp 2020’nin ağustos ayından itibaren bu parayı da yatırmamaya başladı.

Bırakmam seni kampanyasıyla ilgili açıklama kafaları karıştırdı !

Hiçbir destek almadan kulüp adına yarışmaya devam eden başarılı boksörün yaşadıklarına tepki gösteren Zeki Karalı, siyah-beyazlı kulübün sosyal medyada amatör branşlarla ilgili paylaştığı bir gönderinin altına şu yorumu yaptı: “Bir sporcumuz daha var, dünya ikincisi oldu ama bir dövmediğiniz kaldı.” Erdoğdu da hocasına destek veren bir yorumda bulundu.

Ahmet Nur Çebi Emin Erdoğdu’ya: “Senin baban yok mu, o neden karşılamıyor masraflarını”

AHMET NUR ÇEBİ OFİSİNE ÇAĞIRDI

İkiliyi bu yorumları sonrası Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi ofisine çağırdı ve sosyal medyada bu paylaşımların doğru olmadığını belirtip Emin Erdoğdu’yu azarladı. Karalı sporcusunun söylediklerinde yanlış bir şey olmadığını ve kulübün maddi olarak kendilerine hiçbir yardımda bulunmadığını ifade etti. Çebi, Karalı’nın söylediklerinden sonra Emin Erdoğdu’ya dönüp, “Senin baban yok mu, o neden karşılamıyor masraflarını” yanıtını verdi. Zeki Karalı o süreci bu sözlerle anlatıyor:

“Başkanla görüştükten sonra üzerimizdeki baskı iyice arttı. Benden Emin’i takımdan göndermemi ve bunun için bir belge hazırlamamı istediler. Tekliflerini kabul etmeyince Amatör Şubelerden sorumlu yönetici Seyit Ateş hem beni hem de Emin’i kulüp binasına çağırdı. Orada yaptığımız konuşmada ciddiyetsiz tavırlar sergileyince Emin tepki gösterdi. İki gün sonra beni kulüp binasına çağırıp istifamı istediler.

İstifa etmeyeceğimi belirtince, ‘O zaman görevine son veriyoruz’ dediler. Daha sonra kulübün avukatıyla görüşmeye gittiğimde bana istifa dilekçesi imzalatmaya çalıştılar. Kabul etmeyince ‘Tamam tazminatını verip seni göndereceğiz’ dediler. Arabulucuda hak edişinin altında bir bedeli kabul ettim ve tazminatımı bir hafta içinde yatıracaklarını söylediler.”

Ahmet Nur Çebi: Babam Beşiktaşlıdır

YAKIŞMIYORLAR

Karalı bu yaşadıklarından dolayı bir hayli kızgın ve öfkeli olduğunu belirtiyor ve sözlerini şu şekilde sonlandırıyor: “Bu kulübün içine 70’lerin başında sporcu olarak girdim. Yıllarca emek verdim. 2006-2010 yılına kadar bir kuruş para almadan sporcu yetiştirdim. Sporcuları kendi cebimden para ödeyerek turnuvalara götürdüm. Bu iş bilmez, liyakatsiz yöneticiler Beşiktaş’a yakışmıyor onlar gidecek, ben yine kulübe geri döneceğim, bu konuda inancım tam.”

Zeki Karali: Kendi imkânlarımızla turnuvalara katılmaya çalıştık, durumumuzu sosyal medyadan duyurunca da yöneticiler istifa dilekçesi imzalatmaya çalıştılar.

ZORLA İMZA İSTEDİLER

Emin Erdoğdu da tıpkı hocası gibi yaşananlara tepkili. Sosyal medyada yaşadıklarını açık bir şekilde anlatan başarılı sporcu BirGün’e yaptığı açıklamada, “18 ay boyunca kulüpten bir kuruş para almadım, turnuvalara Zeki hocamın maddi yardımlarıyla şampiyonalara katıldım. Mobbingle istifa dilekçesi imzalatmaya çalıştılar kabul etmedim. Benden bu dilekçeyi alamayınca kulüp çalışanlarına da baskı uygulayıp dilekçeyi benden almaya çalıştılar. 6 yıllık emeğim var kulüpte. Bu insanlar Beşiktaş gibi bir camiaya yakışmıyor. Haklarımı savunmaya devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

Ayrıca haber hakkında görüşlerini almak için aradığımız Beşiktaş Yöneticisi Seyit Ateş, sorularımıza yanıt vermedi.

Eren TUTEL / BirGün Gazetesi

Hürser Tekinoktay: Ahmet Nur Çebi’nin sakladığı gerçekler ile neden genel kurula gitmediği açıkladı

Dikkati Çekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu