Şenol Güneş: “Gecelerden hoşlanmayan bir güneş var”

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, BJK Nevzat Demir Tesisleri’nde düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Basın toplantısının sonunda “Dünya Kupası’na katılamadığınız için bir burukluk hissediyor musunuz” sorusuna deneyimli çalıştırıcının verdiği yanıt sosyal medyada gündem oldu.

Şenol Güneş, “Gecelerden hoşlanmayan bir güneş var, geceleri arkada bırakıp gündüz aydınlığına kavuşacağız inşallah” sözleriyle yine çok konuşulacak bir açıklamada bulundu.

Şenol Güneş’in açıklamaları şöyle:

Alacağımız sonuçlar, oynayacağımız oyunlarla taraftarlarımız mutlu olmak istiyor. Ligin ilk yarısı bitene kadar beş lig bir kupa maçımız olacak. Lig maçlarında alacağımız sonuçlar çok önemli.

Dünya Kupası’nın sezon içerisinde olmasına değinen Şenol Güneş, “İlk defa böyle bir durumla karşı karşıya kalındı. Sadece futbol takımları için değil taraftarlar için de geçerli. Tatil dönemiyle iş döneminin maç izleme oranı aynı değildir. Yaz tatili geldiğinde şampiyonalar olur ve farklı bir hazırlık yapılır. Şu anda ne kadar taraftar oluyor onu bilemem.

FIFA, UEFA, TFF bir karar alırsa uymak zorundayız. Duruma göre davranmak zorundayız. Devre arasında değiliz ama devre arası gibi bir dönem geçiriyor. Gereksiz yükleme ile onları yıpratmak istemiyoruz. Kuvvet, uzun zamanda yerine koyulabiliyor. Kuvvet ve dayanıklılık altyapısını oluşturursak, önemli olan budur. Her milli oyuncu için geçerli olacak bir durum var, kendi takımlarında döndüklerinde nasıl bir durumda olacaklar?

Bunu hiçbirimiz bilemeyiz. Takımda taktik anlamda değişiklikler olacaktır. Topa sahip olan, hücumu kendi oyunuyla oynayan, rakibi kovalayan değil, rakibin kovaladığı bir oyun istiyoruz. Brezilya gibi tekniği olan, yaratıcılığı olan, pres ve baskıyla rakibi boğan bir oyun istiyorum. Onlar gibi mükemmel olamasak da onlar gibi olmaya çalışmak ve onlara yakın olmak bize bir adım attırır diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Şenol Güneş “Bu oyuncularla ocak ayına kadar devam edeceğiz.”

Elimizdeki oyuncu grubuyla sezon başında anlaşma yapıldı. Bu oyuncularla ocak ayına kadar devam edeceğiz. Kimin gideceği kimin geleceğiyle ilgili bir kararımız henüz yok. Elimizde olan tüm oyunculara şans vermek istiyorum. Oyuncularımdan takıma katkı yapmalarını bekliyorum. İyi oynayan, takıma katkı sağlayan bizimle kalır. Hiçbir oyuncumla ilgili kesin bir düşüncem yok. Milli takımlarında olan dört oyuncumuz var.

Ligde geride kaldığımız için ilk yarıda oynayacağımız maçları kazanmak istiyoruz. Sezon başındaki başarılı performansın aynısını hatta daha iyisini sunmak için çabalayacağız. Burada bir aile ortamı yaratmaya çalışıyoruz. Takımda gruplaşmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz.

Başkan Ahmet Nur Çebi  ve yönetim bana görev verdi, ben de oyunculara görev vereceğim. Oyuncularımızın işlerini iyi bir şekilde yapabilmeleri için onlara her türlü desteği vereceğiz. Hepimizin keyif alacağı oyunlar oynamak istiyoruz. Doğru ve coşkulu oynayan, ne yaptığını bilen bir takım olmak istiyoruz.

Takım geride kalan dönemde kırılganlık gösterdi. Kaçmanın kimseye yararı yok. Tam tersi üstüne gideceğiz. İşini iyi yapmayı ön plana çıkaracağız. Bu dönemde kuvvet ve dayanıklılık için bir altyapı oluşturacağız.

“Ben oyuncuya ‘Evladım, hadi koşsana.’ dedim. Oyuncu da bana ‘Ben senin evladın değilim.’ dedi. Benim orada niyetim, evladım olduğunu ispatlamak değildi.”

 

İlk defa sezonun ortasında Dünya Kupası düzenleniyor. Var olan duruma göre hareket etmek durumundayız. Devre arası gibi bir dönem oluyor. Gereksiz bir yüklemeyle oyuncuları yıpratmak istemiyoruz. Kuvvet ve dayanıklılık altyapısını oluşturabilirsek onun üstüne çok şey ekleyebiliriz.

Dünya Kupası’na giden oyuncular döndüklerinde nasıl performanslar sergileyecekler bilinmiyor. Bu arayı elimizdeki oyuncuların mevcut performanslarını artırmak için fırsat olarak görüyoruz. Ben de bu arada oyuncularla aramdaki iletişimi güçlendiriyorum. Oyuncularımla aramızdaki duvarlar yıkılıyor. Taktik anlayışta da değişiklikler olacaktır. Rakibin bizi kovalamasını sağlayan bir takım olmak istiyoruz. Oyuncuların yetenekleri kadar verimlilikleri de önemlidir. Yetenekli oyuncu bazen beklenen verimi veremeyebilir.

Şenol Güneş: “Brezilya gibi tekniği olan, bir oyun istiyorum.”

Topa sahip olan, hücumu kendi oyunuyla oynayan, rakibi kovalayan değil, rakibin kovaladığı bir oyun istiyoruz. Brezilya gibi tekniği olan, yaratıcılığı olan, pres ve baskıyla rakibi boğan bir oyun istiyorum. Onlar gibi mükemmel olamasak da onlar gibi olmaya çalışmak ve onlara yakın olmak bize bir adım attırır diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Şenol Güneş, “Dele Alli’ye sen bana bir adım at, ben sana üç adım atacağım dedim”

Oyuncuların yetenekleri kadar verimliliklerinin de önemli olduğunu dile getiren Şenol Güneş, “Bunları etkileyen çok faktörler vardır. Bugün yüzde yüz eksik olarak görmüyorum. Weghorst ve Gomez aynı oyuncular değiller. Weghorst’ta şunu görüyorum; kazanma hırsı olan, yeteneğini sonuna kadar kullanma isteği olan bir oyuncu. Dele Alli, Gomez’le kıyaslanabilir. O da kendi futbol hayatında dibe vurmuşken, çıkış yapabilir. Sen bana bir adım at, ben sana üç adım atacağım dedim ona da. Gomez ilk geldiğinde o hırsla ve arzuyla çalışmayı düşünmeseydi, çıkış yakalayamazdı ve milli takıma gidemezdi.

Dele Alli çok daha genç. Çalışmayla çok gelişeceğini düşünüyorum. İyi olan isimler var, kötü olan isimler var. Bazen en pahalı aldığınız oyuncu, size en verimsiz olabiliyor. Buradan bir takım çıkartmak istiyoruz. Takım iyi sonuç alsın ve büyüsün diye buradayım. Oyuncular buradaysa, aynı duyguyu ve düşünceyi paylaşacağız. Taşımazlarsa yolları ayırırız” şeklinde konuştu.

Şenol Güneş: Dün Öğretmenler Günü ile ilgili yaptığımız toplantıda Rosier’e şunu söyledim “Çok zeki öğrenciler vardır ama yaramazdırlar.”

Rosier’in bir dalgalanma geçirdiğini kaydeden deneyimli çalıştırıcı, “Elimizde Rosier gibi bir oyuncu varken oyuncu almayı doğru bulmam normalde. Bu takımın direkt oyuncusu, öyle olduğu için buraya transfer edildi. Şu anda bir dalgalanma geçiriyor. Dün Öğretmenler Günü ile ilgili yaptığımız toplantıda da söyledim.

Çok zeki öğrenciler vardır ama yaramazdırlar. Onu da buna benzetiyorum. Zekası, oyun yeteneği iyi. Kendisi kaçmazsa, yakalayabilirsek iyi. Gelmezse başka yere gider, onu bilemeyiz. Onur Bulut’la ilgili şunu söyleyeyim, başarılı bir oyuncu, burada olmasını isterim. Onur Bulut çok değerli ve Türkiye’nin en iyi beklerinden birisi” dedi.

Şenol Güneş “Sakatlıklar ile gördüğümüz şu birim kuvveti olmadan çabuk kuvvet çalışmaları yapılması futbolcuları sakatlar”

Sakatlıkların antrenman ve programı ve hoca kaynaklı olduğu iddia edildi. Hoca üzerinden gidilmesini doğru bulmuyorum. Ama her hoca antreman yapar. Ama şu bir gerçek gördüğümüz şu birim kuvveti olmadan yapacağınız çabuk kuvvet çalışmaları onu erken forma sokar ama çabuk düşüşür. Takımında fazla oynamamış oyuncu aldığınız zaman sezon başı yüklemesi de ağır gelmiş olabilir.

Sahaya çıkacak oyuncuyu yüzde yüz hazır görmek isterim. . Kas sakatlıkları antrenmana da bağlıdır, beslenmeye de dinlenmeye de. Oyuncunun süreklilik arz etmemesi sakatlık riskini artırır.

Şenol Güneş “Ghezzal olmadığına göre bir an evvel iyileşmesini bekliyoruz”

Sakatlığı nedeniyle ameliyat edilen Rachid Ghezzal ile ilgili görüş bildiren Güneş, “Ghezzal iyi bir oyuncu ve iyi bir karakter. Böyle oyuncularımız var. Bunların sayısını artırabilirsek kendi içimizde yaparız. Ghezzal olmadığına göre bir an evvel iyileşmesini bekliyoruz. Doktorlar, ocak sonu veya şubat başı takıma katılacağını söylediler. Ne kadar verim vereceğini sahaya indiği zaman göreceğiz.

Ghezzal çok katkı yaptı ama gol atma anlamında Beşiktaş sorun yaşamadı. Gol attığı zaman çok gol yedi. Önce bunu çözmek istiyoruz. En çok baskı yapan ve baskıda en çok başarılı olanlar bizimkiler. Gol yiyoruz, pas kaybında, top kaybında gol yiyoruz. Bu kadar kolay gol yiyen bir büyük takım olmaz, olmamalı. Kenardan gelen ortalarda da, alandan adama geçişte de sıkıntı var.

Tüm bunlar değişecek. Çok gol yiyen bir takımın başarı kazanması mümkün değil. Gol atmakta sorunumuz yok. Geriden oyun kurarken gol yiyoruz, top kaptırdıktan sonra gol yiyoruz. Çok gol yerseniz başarılı olmanız mümkün değil. Gol atmada sorun yaşamıyoruz. Rakibin çıktığı her top gol oluyorsa sıkıntı. Elimizdeki oyuncuların görevlerini en iyi şekilde yapacaklarını düşünüyorum. Ghezzal’ın bir an önce dönmesini isterim ama elimizdeki oyuncuların da ellerinden geleni yapacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Şenol Güneş: Zaman geçirmeyi top bizdeyken yapacağız.

Zaman geçirmeyi top bizdeyken yapacağız. Kasti olarak zaman geçirmek seyircileri de küstürüyor. Oyunun akıcılığını kesmemek lazım. Herkes stada güzel futbol için gelmeli. Umarım maçlar daha tempolu ve hızlı oynanır. Yorgun olan oyuncu dinlenmek zorunda. Hakemler süratli oyunu teşvik etmeli. Elimde olsa devre arası dışında oyuncu değişikliği olmasın.

Saiss’i sessiz gördüm
Oyuncuların iyi olmaları için uğraşıyoruz. Oyuncular iyi olsun ki takım iyi olsun. Umudumuz da gücümüz de var. Yarışta geriden geliyoruz. İşimizin zor olduğunu biliyoruz. Oyunculara kendi hikayelerini yazmaları gerektiğini söylüyorum. Büyük takımların sonuca ihtiyacı vardır. Oyuncu yetiştirmek değil takım yarıştırmak durumundayız Alttan gelecek oyuncu da takıma katkı sağlamalıdır. Saiss iyi bir oyuncu. Saiss’i sessiz gördüm, daha çok konuşmalı.

Heyecanım var, heyecandan çok isteğim var. Başarmak ve işimi güzel bir şekilde yapmak istiyorum. Başarı için el ele vereceğiz, birlikte olacağız. Yönetimle herhangi bir sıkıntım yok. Çalışma özgürlüğüm var.

Hazırlık maçlarında değişik oyun varyasyonları deneyebiliriz. Önce oyunumuzu geliştirmemiz lazım. Rakip kaleye yakın oynarsak avantajlı oluruz. Eldeki oyunculara göre plan yapacağız.

Berkay genç bir oyuncu. Ön liberoya uygun, onda biraz güçsüzlük görüyorum. Kerem daha olgun bir oyuncu. Kerem’den beklenti büyük. Yetenekleri var ama üstüne koyması lazım. Hem kendi iyi olacak hem de rekabette olacak. Gençlerin sabır ve zamanı iyi kullanması gerekir. İhtiyacım olan bölgede genç oyuncu açığı kapatıyorsa oynar tabii.

Başarı kazanmak için acı çekmek gerekir. Mert ve Ersin milli takım kalecisi oldular. Kaleci konusu gündemimde yok. Kalede Mert-Ersin rekabeti var.

“TALISCA BEDAVA GELİRSE HEMEN ALIRIM”
Anderson Talisca ile ilgili gelen soruya Güneş, “Değer kazanırsın para gelir. Talisca değer kazanmıştı şimdi onu paraya çeviriyor. Beğendiğim bir oyuncu. Ucuza gelirse, bedava  hemen alırım. Şu anda Talisca gündemimizde yok. Kulüpler üzerinden çok şey yazılıp, çizilir. Para için gelmeyecekse yardımcı olsun bize” cevabını verdi.

Masuaku sağlamsa tecrübesini verime dönüştürürse bizim için tamam. Peşinen hiçbir oyuncu için gitsin demem. Ocak ayına kadar elimizdeki oyuncuları değerlendireceğiz.

Yüksek toplara vurabilecek bir takımız, bunun üzerine çalışacağız. Hem hücumda hem defansta duran toplar önemli, o konu da gündemimizde.”

QUARESMA HERKES İÇİN ÖRNEKTİR”
Ricardo Quaresmayı yeniden takımda görmek isteyip istemediğiyle ilgili gelen soruya Güneş, şu yanıtı verdi:

Quaresma’nın o yaşta ve o durumdaki çalışması, herkes için örnektir. Egosu var gibi gözükür ama Beşiktaş’a çok büyük katkılar yaptı ve çok mütevazıydı. Antrenör olarak gelse sevinirim.

Cristiano Ronaldo’yu şu anda alamayız.
Cristiano Ronaldo’yu şu anda alamayız. İz bırakanlar unutulmuyor. Ben de oyunculara söylüyorum, siz de bir hikaye yazın, kahramanı siz olun. Burak Yılmaz da öyle. 36 yaşında Lille’i gidip şampiyon yapabiliyorsa, demek ki Türk oyuncu da bunu başarabiliyor.”

Beşiktaş yönetimi Beyaz TV’ye Quaresma röportajı ile ilgili ateş püskürüyor / Video

Şenol Güneş: Atiba Hutchinson buradayken de iyi di. Onu Antrenör yapabiliriz.

Atiba Hutchinson’ın Kanada’nın Belçika ile oynadığı müsabakada iyi bir performans gösterdiğini söyleyen Şenol Güneş, “Buradayken de iyiydi. Onu da antrenör yapabiliriz ileride. İz bırakanlardan birisi de o” şeklinde konuştu.

Şenol Güneş son olarak Dünya Kupası finalinin Brezilya-İngiltere olmasını istediğini belirtti.

Paylaş.

1 Yorum

  1. Geri Bildirim: Şenol Güneş: “Gecelerden hoşlanmayan bir güneş var” - Medya Oluşum

Bir Cevap Yaz

%d blogcu bunu beğendi: