Beşiktaş İlçesinden HaberlerVideo Haber

Polat Akatlar Skandalı: Boğaziçi Sit Alanına 15 Kat İmar!

Beşiktaş ilçesi sınırları içindeki imar skandallarına bir yenisi eklendi: Polat Akatlar…

Boğaziçi Sit Alanı etkileme bölgesinde yer alan Levent Mahallesi’ndeki eski 4. Gazeteciler Sitesi içerisindeki alana Beşiktaş Belediyesi tarafından 15 kat imar izni verildiği ortaya çıktı.

İstanbul Levent’teki iki ve dört katlı alçak bloklardan oluşan 4’üncü Gazeteciler Sitesi’nin içerisindeki alan için Beşiktaş Belediye Meclisi tarafından 15 kat izni verildi. Cumhuriyet gazetesinde yer alan iddialara göre ise imar değişikliği askıya çıkarılmadı.

1974’te Levent’te kurulan Gazeteciler sitesi yatay mimariye uygun bloklardan, yeşil alanlardan ve Dilek Sabancı Engelliler Parkı’ndan oluşuyor.

1997 yılında Rönesans Fuarcılık şirketine satılan bölgede herhangi bir yapılaşma olmamıştı.

Ancak 2017 yılında alanın imar plan notları Beşiktaş Belediye Meclisi tarafından değiştirilerek özgün planlamaların dışında yapılaşmaya açıldı.

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, Polat Akatlar Projesinin Lansmanında Konuşuyor...
Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, Polat Akatlar Projesinin Lansmanında Konuşuyor…
Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, Polat Akatlar Projesinin Lansmanında Konuşuyor...
Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, Polat Akatlar Projesinin Lansmanında Konuşuyor…

20 bin 491 metrekarelik alanda yeraltı 9, yerüstü 15 kat izni verildi. Burada yaşayanlar tarafından kurulan 4’üncü Gazeteciler Oluşumu’nun aktardığına göre, yapılan bu plan değişikliği hukuka aykırı bir biçimde gerçekleşti. Belediye, plan notlarındaki değişikliği imar kanunlarının öngördüğü biçimde askıya çıkarmadı.

Polat Akatlar Projesi: İBB Reddetmişti

Beşiktaş Belediyesi’nin yaptığı imar değişikliğiyle ilgili karar 5 Mayıs 2018’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi tarafından reddedildi.

İBB’nin reddetmesine rağmen 29 Aralık 2022’de şirkete yapı ruhsatı verildi. Rönesans Fuarcılık ile müteahhit Polat Gayrimenkul bölgede çalışmalara, hatta konutların satışlarına başladı.

Mahalle ve site sakinlerinden oluşan 4’üncü Gazeteciler Oluşumu Beşiktaş Belediyesi’ne karşı 70 kişinin müdahil olduğu yürütmeyi durdurma davası açmıştı. Mahkeme, bilirkişi heyetinin bölgeyi gezmesine karar verdi.

Gazeteciler Oluşumu’ndan Murat Ulman, “Yapılan hukuksuzluğu gösterdik, belediyeler bir girişimde bulunmadı. Göz göre göre bu inşaat ilerliyor” dedi.

Polat Akatlar Skandalı: Rıza Akpolat Hakkında Suç Duyurusu

Öte yandan çoğu CHP üyesi 27 kişi Belediye Başkanı Rıza Akpolat hakkında suç duyurusunda bulundu.

Gazete Damga’nın haberine göre Beşiktaş Levent Mahallesi’nde ikamet eden 27 vatandaşın 11 Temmuz günü İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na yaptığı suç duyurusundaki iddialar şöyle:

“Şüpheli, gerek kendine verilen görevi kötüye kullanarak gerekse kendine yüklenen görevleri ihmal ederek; Boğaziçi Sit Alanı Etkilenme Bölgesi sınırları içinde kalan İstanbul İli, Beşiktaş İlçesi, Levent Mahallesi, 25 pafta, 1787 ada 541 parsel sayılı taşınmaz üzerinde muazzam bir boyutta imar ayrıcalığı yaratmışlardır.

Müvekkiller, imar ayrıcalığı yaratılan taşınmazın bulunduğu mahalledeki taşınmaz malikleri ve mahalle sakinleridir.

İmar ayrıcalığı yaratılan 25 pafta, 1787 ada 541 parsel nolu taşınmaz, 4. Gazeteciler Sitesi’nin sosyal alan işlevini yerine getirecek şekilde çarşı- sinema alanı olarak tanımlanmıştır.

Bölgenin kendine has tarihi ve kültürel bir dokusu bulunmaktadır. Bölge genellikle alçak bloklardan oluşan, içinde Dilek Sabancı Engelliler Parkı’nı ve muhtelif yeşil alanları içeren, şehrin merkezinde adeta bir saklı vadi konumunda, yakın komşuluk ilişkileri ile örnek bir mahalle yapısındadır.

Söz konusu 541 parsel nolu taşınmaz 1997 tarihinde el değiştirerek Rönesans Fuarcılık tarafından satın alınmıştır. 2017 yılında bu parsele ait imar planı notları hukuka aykırı bir şekilde Beşiktaş Belediye Meclisi tarafından değiştirilmiştir. Değişiklik ile parselde ayrıcalıklı yapılaşmanın önü açılmıştır.

Değişikliğin amacı parsel maliki Rönesans Fuarcılık ve Müteahhit Polat Gayrimenkul firmalarına imar ayrıcalığı ve dolayısıyla rant yaratma sürecini işletmektir. Değişiklik, olası itirazları önlemek ve kamuoyundan gizlemek amacıyla kanuna aykırı olarak ilan edilmemiş ve askıya çıkarılmıştır”

Fulya Davası Nedir? Neler Yaşandı? İşte Detaylar

YUNANİSTAN KİRA GARANTİLİ GOLDEN VİSA PROJESİ

Yunanistan Kira Garantili Golden Visa Programı Satılık Gayrimenkul

Dikkati Çekenler

Başa dön tuşu