İbrahim Seten de “İsmail Ünal”ı yazdı!

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Beşiktaş Postası’nın “Seçimin galibi İsmail Ünal mı?” başlıklı haberi Siyah Beyazlı camiada yankı bulurken Vatan gazetesi Spor Müdürü İbrahim Seten, bir gün sonra olsa da tespitlerimizi doğrulayan bir yazı yazdı.

İşte İbrahim Seten’in yazısı;

Murat Aksu, Demirören’e tepkiden yararlanmak istedi. Ama CHP’li Beşiktaş Belediye Başkanı Ünal’ın kongreye yaydığı “AKP Beşiktaş’ı da ele geçiriyor, kulüp elden gidiyor” söylemi 1669 oyluk farkı hazırladı

BEŞİKTAŞ Kongresi’nin ardından anlatacak ve yorumlanması gereken çok şey var.. O nedenle lafı uzatmadan direkt konuya giriyorum: Tribünler bas bas “Yeter” diye bağırırken, Yıldırım Demirören 3 aydır kendi sahasındaki maçlara bile gidemezken, nasıl oldu da seçimde Murat Aksu’ya 1669 fark atıp, 7343 üyenin oy kullandığı ’rekor’ katılımlı bir seçimde oyların yüzde 61’ini aldı? Kazanan ve kaybeden taraftan neredeyse herkesle konuştum, işte benim bulduğum cevaplar:

1 İSTEDİĞİ kadar böyle bir durum olmadığını anlatmaya, CHP’li Hikmet Çetin’in desteğini alarak bu yanlış algılamayı yok etmeye çalışsın, babası Abdulkadir Aksu’nun AKP’de Genel Başkan Yardımcısı olması nedeniyle, Murat Aksu’nun tam tepesinde parti ambleminin ampülü yanıyordu.. Bu siyasi yanlış-algılama, Demirören’in en büyük avantajı oldu.. Zaten yarışa başladıktan sonraki ilk söylemi de “Seçime siyaseti karıştırıyorlar”dı… Demirören ve seçimi kazanmaktaki en önemli müttefiki CHP’li Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, çok katmanlı ve etkili bir kampanya başlattılar camia içinde.. En büyük Demirören düşmanları bile, “AK Parti, Beşiktaş Kulübü’nü de ele mi geçiriyor?” diye düşünmeye başladı.. Dolayısıyla Demirören’e olan tepki, “Sakın bu kaleyi AK Parti’ye kaptırmayalım” kararlılığına dönüştü.. Ve onun lehine bir blok haline geldi..

2 ALLAHI var, Beşiktaş Kulübü seçimlerinde bu algılamayı körükleyen ve Demirören’in lehine kullanan kişi İsmail Ünal oldu.. Onun kulüpteki derinliğini bilmeyenler “Ne alakası var?” diyebilir.. Şunu hatırlatayım: Ünal, Süleyman Seba Okulu’ndan mezun, Köyiçi’nden yetişmiş, Beşiktaşlılar Cemiyeti’ne 10 sene başkanlık yapmış, 1984’ten beri kaybettikleri Nevzat Demir seçimin dışında her seçimi kazanmış, tam bir kongre sihirbazı.. Kulüpteki gücüyle Beşiktaş Belediye Başkanı olmuş, şu an 2. dönemini yaşıyor.. Tüm teşkilatını devreye soktu, herkese “Beşiktaş elden gidiyor, AK Parti buraya da sızdı” diye propaganda yaptı/yaptırdı.. Bu etkinin tepkisiz kalmayacağını biliyordu, böylece Demirören’e muhteşem bir seçim zaferi yaşattı. Teyiden şu bilgiyi de vereyim. Murat Aksu’nun seçimdeki 1 numarası’na İsmail Ünal faktörünü sordum.. “Ne diyorsun? Eğer Demirören’i değil de bizi desteklese 1669 fark yemez, hatta 1000 farkla biz kazanırdık” yanıtını aldım. (Dip not: Beşiktaş’ın son 2 yerel seçimdeki oy dağılımı şöyle: (2004) CHP 44.69, AKP 19.34 (2009) CHP 68.9, AKP 15.8..)

3 MURAT Aksu için en büyük talihsizliklerden biri de Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın kongreye gelmesiydi. Aksu ekibi, son ana kadar delegelere “Kongreye gelin” SMS’leri atarken; saat 14.35’te çok sevdiği kardeşi Murat’ı desteklemek üzere Akatlar’a gelen Arınç müthiş bir negatif hava yarattı.. Aksu’nun başka bir yakın çalışma arkadaşının deyimiyle “Bülent Bey’in görünmesi bizim AKP’nin uzantısı olarak algılanmamızı pekiştirdi.. Salonda da bu konuda çok eleştirildik. Sırf bu bile hesaplarımıza göre 300 oyun karşı tarafa gitmesine neden olmuştur.” 300 oy iddialı bir tespit, Bülent Arınç’ın gelmesinde hiçbir acayiplik yok ama Beşiktaş’ın sinir uçları bu kadar hassastı işte.. Zaten Yıldırım Bey’in babası Erdoğan Demirören, tam 15 saat ana tribünün ortasında ailesiyle birlikte gövde gösterisi yaparken, Murat Bey’in babası Abdulkadir Aksu 15.30’da gelip oyunu kullandı ve neredeyse saklandı.. Sanırım Abdulkadir Bey, anti-AKP lobisinin ne kadar etkili çalıştığının daha fazla farkındaydı..

4 BEŞİKTAŞ ilçesindeki AKP karşıtlığının simgesi olan Ünal, bu özelliğini sonuna kadar kullandı ve bu desteğe karşılık Demirören’in listesinin %40’ını dizayn etti, bazı isimleri listeden bile çıkardı.. ’Oligark’ Mübariz Mansimov’un CEO’su Alaattin Aykaç, ekonomik açıdan çapı çok geniş Serdar Adalı, İzmir’in oy deposu Emin Önal, başkan adayı çıkacakken ’U’ dönüşü yapıp listeye giren Metin Keçeli gökten paraşütle inmedi.. Hepsi Ünal’ın ekibinden.. Ayrıca dahası da var..

0/5 (0 Reviews)
Paylaş.

4 yorum

  1. beni chp den soğutan adamların başında geliyor ismail ünal onun var olduğu bir chp de ben şahsen yokum.

  2. chp ye yakışmayan bir şahıs üzerine gidilse birşeyler çıkacağına inancım tam

  3. beşiktaşada rizeli başkanmı olsun biitanede AKSEKLİ OLmuş nelur yani

  4. beşiktaşada rizeli başkanmı olsun biitanede AKSEKLİ OLmuş çokmu ya hep karadeniz kökenli olucak akseki cumhuriyetin bir kalesidir

Bir Cevap Yaz

%d blogcu bunu beğendi: