BeşiktaşBJK HaberleriGünün OlayıSpor Haberleri

Ethem Sancak Beşiktaş Kulübünden İhraç Edildi

Gazeteci Atilla Türker’in haberine göre Ethem Sancak Beşiktaş’tan Kesin Olarak İhraç Edildi.

2012 yılında Fikret Orman ve ikinci başkan Ahmet Nur Çebi’nin 430 milyon TL borç ile devir aldığı Beşiktaş Kulübünün borç tartışmaları gündemi Ethem Sancak’a getirdi.

28 Mayıs 2022 tarihinde yapılan mali kongrede Beşiktaş’ın toplam borcunun 31 Aralık 2021 itibariyle 4 milyar 900 milyon 612 bin 642 TL olduğu açıklanmasının ardından, Beşiktaş girdiği borç çıkmazı tartışılmaya başlanmıştı.
(Beşiktaş’ın şu andaki borç miktarının 5 milyar TL’yi geçtiği tahmin ediliyor.)

Siyah beyazlı kulübün üyelerinden ve Beşiktaş taraftarı olmaktan gurur duyduğunu söyleyen ünlü iş insanı Ethem Sancak  15 Haziran 2022’de TV100’de katıldığı “Az Önce Konuştum” programında yaptığı açıklamalar nedeniyle ihraç talebiyle disipline sevk edilmişti.

Ethem Sancak: Beşiktaş Bu ulusu inşa edenlerin takımıdır.

Candaş Tolga Işık’ın Beşiktaş ile ilgili sorularına cevap veren Ethem Sancak açıklamalarında fanatik Beşiktaş taraftarı olduğunu duyurmuş ve  ”Ben 13 yaşından beri Beşiktaş’ın hiçbir maçını kaçırmam. Fanatik bir Beşiktaş taraftarıyım. En övündüğüm hasletlerin birisi olur. Neden? Çünkü Beşiktaş. Bu ulusu inşa edenlerin takımıdır. Milli mücadelenin takımıdır. Beşiktaş’ı teşkilatı mahsusa kurdu. Ordu kadar devletin çekirdeği bir takımdır. Ve bir milli takımdır Beşiktaş.” açıklamasını yapmıştı.

Ethem Sancak’ın konuşmasının tamamı…

”MUSTAFA KEMAL İYİ BİR BEŞİKTAŞLIYDI”

Ethem Sancak, Mustafa Kemal Atatürk’ün Beşiktaş taraftarı olduğunu iddia etti. Sancak, ”Armasında Türk bayrağı taşıyan tek takımız. Rengimiz kırmızı beyazdı. Balkan harbinde yenilince matem (Siyah) rengini aldık. Milli mücadelenin takımıdır. ”Bazı takımlar Mustafa Kemal bize üyeydi, bizi ziyaret etti” diyorlar ama doğru değil. Mustafa Kemal, Samsun’a gitmeye hazırlanırken, Akeretler’deki evinden Beşiktaş Jimnastik kulübündeki bütün antrenmanları izleyerek zamanını geçirirdi.

Mustafa Kemal iyi bir Beşiktaşlı idi. Çünkü zaten Teşkilatı Mahsusa’nın lideriydi, milli mücadelenin lideriydi ve Beşiktaşlıydı. Biliyorsunuz İngilizler İstanbul’u işgal ettikleri zaman, askerlerini eğlendirmek için takımlarıla maç yapmak istediler. Beşiktaş reddetti. Biz işgalcilerle maç yapmayız dedi. Ama bazı takımlar onları eğlendirmek için maç yaptı.” ifadelerini kullanmıştı.

NationalTurk Haber

Hasan Arat ve ortağı Ethem Sancak Siirt’e taşınıyorlar

”EN BÜYÜK HAYALİM”

Ethem Sancak, Siyah-Beyazlıların eski başkanı Fikret Orman’ın hatalar yaptığını açıklamış ve  ”En büyük hayalim Beşiktaş başkanı olmaktı ama ömrüm ona yetmeyecek gibi. Çok iyi bir başkanımız var. Çok fedakar biridir. Fikret Orman iyi bir insandı. Bence yanlış şeyler yaptı. Kendine zarar verecek yanlışlar yaptı. İyi bir dostumdur, severim kendisini. Ahmet Nur Çebi, iyi bir strateji oluşturdu.

Metin, Ali, Feyyaz havasına dönecek gibi görünüyor. Bu şirketleşme yasası ve kanunlar çıktı. Bunlardan dolayı çıkış yapılabilir. Bakın Göztepe’ye yabancı bir yatırımcı geldi. Futbolun mucidi İngilizler. İngiliz futbolu dernek yasası ile 1973 yılında çöktü. Dernekleri sildi kaldırdılar. Şirketleşme oldular.” ifadelerini kullanmıştı.

Ethem Sancak: TMSF’ye düşerse konsorsiyum oluştururum”

Ethem Sancak, ayırca Beşiktaş eğer TMSF’ye düşerse ihaleye girip satın alacağını ”Allah korusun TMSF’ye düşerse Beşiktaş bir konsorsiyum oluşturacağım. Beşiktaş’ı Asya’nın Şampiyonlar Ligi şampiyonu haline getireceğim. Hepsi düşecek, görünen o. 4 büyük takımın her biri yılda 1 milyar lira faiz ödüyor. Beşiktaş yılda 1 milyar lira faiz ödüyor, nereden çıkaracaklar bunu?” diyerek ifade etmişti.

Sancak “Altyapıya önem verir de futbolcu yetiştirip satabilirlerse, Avrupa piyasasına ihracat yapabilirlerse belki, ama o da çok zor. Orada da hatalar yapıyoruz. Misal Rıdvan Yılmaz’ı çıkardık. Önlem alamadıkları için çok ucuza gitti. 5 sene kontrat yapamadılar. Rıdvan ilerde 30-40 milyonluk adam olacak. Benim için en asil rütbe, Beşiktaş’a taraftar olmaktır.” ifadelerini de kullandı.

Bu açıklamadan sonra Ahmet Nur Çebi, Ethem Sancak’ın maksadını aşan bir açıklama yaptığını ama kulüpten ihracına karşı olduğunu da dile getirmişti.

Ancak Beşiktaş Disiplin Kurulu Ahmet Akpınar, Sancak’ın kulüpten ihracı taleplerine destek vereceklerini açıkladı.

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi de Ethem Sancak’a tepki göstererek, “Beşiktaş 120 yıllık kulüp. Diğer kulüplerle yorum yapmam ama benim kulübümüm TMSF’ye düşme şansı sıfır. Eğer birilerinin böyle bir beklentisi varsa boşuna bekler. Taraftar böyle bir şeye müsaade etmez” demişti.

Atilla Türker:  Ahmet Hilmi Yılmaz’ın ihraç istemi 3 ayda sonuçlandırıldı

Atilla Türker’in haberine göre Beşiktaş kongre üyelerinden Ahmet Hilmi Yılmaz, 15 Temmuz 2022’de disiplin kuruluna dilekçeyle başvurarak Ethem Sancak’ın ihraç edilmesini talep etti. Ve bu başvuru 3 ayın sonunda karara bağlandı. Beşiktaş Disiplin Kurulu’nun verdiği karara Ajansspor ulaştı diyerek özel haber yapan Atilla Türker söz konusu kararda, kurulun Ethem Sancak’tan 13 Eylül 2022’de bir tebligat yaparak, savunmasının istendiği Ethem Sancak’ı buna mazeretsiz bir şekilde herhangi bir cevap vermediği haberinde belirtti.

Atilla Türker’in haberine göre kararda, Sancak’ın “Beşiktaş bir gün TMSF’ye düşerse, ihaleye girip satın alacağım ve Beşiktaş’ı Asya Ligi’nde şampiyon yapacağım” sözlerinin borsaya kayıtlı kulübün yatırımcılarını etkilediğine ve kulübün itibarını ve borsadaki marka değerini düşürücü nitelik taşıdığı ve zarara sebebiyet verdiği kaydedildi.

Hasan Arat Başkan Adayı Oluyor

Beşiktaş Disiplin Kurulu Kararı

Disiplin kurulu, BJK Tüzüğü’nün 47 / a,c, d ve f bentlerinde yer alan hükümlere aykırı hareket etmesi nedeniyle kulübün tüzel kişiliğine karşı küçük düşürücü, aşağılayacı, iftira niteliği taşıyan beyanları BJK topluluğuna zarar verici olarak değerlendirildiğini kaydetti.

Kurul nihai kararında şu ifadeleri kullandı: “Şikâyet edilen hakkında yukarıda belirtilen gerekçeler gözetilerek tüzüğümüzün 46 / C maddesi gereğince toplantıya katılan üyelerimizin oy birliğiyle kesin çıkarma cezası verilmesine karar verilmiştir.” 19 Ekim 2022’de verilen karar hem Beşiktaş Yönetim Kurulu Başkanlığı’na hem de Ethem Sancak’a gönderileceği kaydedildi.

İşte Ethem Sancak’ı ihraç eden kurul üyeleri

Vodafone Park’ta özel bir locası olan ve siyah beyazlıların maçlarını kaçırmayan Ethem Sancak gibi önde gelen bir kongre üyesini ihraç eden Beşiktaş Disiplin Kurulu’nun başkanlığını Ahmet Akpınar yapıyor.

Ethem Sancak hakkındaki kararı veren disiplin kurulu başkanı Ahmet Akpınar’da Ümit Öndeş ile birlikte hukuk departmanından sorumlu yönetici olarak Yıldırım Demirören’in bir sonraki seçimde yönetim kurulu listesinde yer almıştı.

Disiplin Kurulu seçimlerinde Ahmet Hilmi Yılmaz ve Ahmet Akpınar dayanışması

Disiplin Kurulun diğer üyeleri de şöyle: Faruk Öztürk, Tülay Büyükasar, Hatice Ceren Yılmaz, Ali Rıza Aral ve Koray Erdivanlı…

Ethem Sancak’ın ihraç talebini veren Hilmi Yılmaz, Ali Büyükhasar’ın kardeşi Tülay Büyükasar’ın disiplin kuruluna seçimlerinde Disiplin kurulu başkanı Ahmet Akpınar listesinde yer alıp seçim

2017-2019 yılları arasında MHP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan ve Genç Beşiktaşlılar grubunun kurucusu Koray Büyükasar’ın oğlu olan Ali Büyükhasar Genç Beşiktaşlılar başkanlığı görevini 2017 yılında Ahmet Hilmi Yılmaz’a teslim etmişti.

Levent Çifter ile birlikte Genç Beşiktaşlılar grubunun kurucusu olan Koray Büyükasar ise 2004 yılında  Yıldırım Demirören başkanlığındaki yönetim kurulunda görev almıştı.

Koray Ali Buyukhasar Ahmet Hilmi Yilmaz

 

Ethem Sancak’ın Beşiktaş’tan ihraç edilmesine sebep olan konuşması 15 Haziran 2022

Dikkati Çekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu