Ertuğrul Günay: Fikret Orman ile görüşeceğim, Beşiktaş İnönü’yü bıraksın!

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Ertuğrul Günay: Fikret Orman ile görüşeceğim, Beşiktaş İnönü’yü bıraksın!… Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay İnönü Stadı ile ilgili yine ilginç açıklamalar yaptı.

A Haber’de yayınlanan bir programa katılan Ertuğrul Günay, İnönü Stadı’nın son durumu hakkında sorulan bir soru üzerine şunları söyledi:

“Sadece aşağıdan geçen yani stadın altından geçen saray dehlizleri değil, aynı zamanda önünde bir saray var, önünde bir cami var, önünde bir sanat eseri gibi saat kulesi var, arkasında Taş Kışla var. Tarihsel sit, kentsel sit, arkeolojik sit hepsi bir arada.

Fikret Orman ile görüşeceğim

Geçmiş yıllarda 1940’lı yıllarda tek partili dönemde İstanbul Valisi yukarıda Taksim kışlasını yıkmış gelmiş, aşağıda Dolmabahçe Sarayı’nın arkasına böyle bir stadyum yapmış sonraki yıllarda aynı aymazlık devam etmiş ve stadyum büyütülmüş aynı yanlışı devam ettiremeyiz. Geçen dönem böyle bir tartışma vardı. Beşiktaş’ın yönetimi değişti. Yeni yönetimi ziyaret ettiğimde bu konuyu kendileriyle paylaşmayı düşünüyorum. Yani tarihe saygı Beşiktaş’ında kamuoyundaki prestijini çok yükseltir.

İnönü’den gitmek Beşiktaş’ın şanına yakışır!!!

Belki Galatasaray’ın yaptığı gibi başka kulüplerin dünyada da Türkiye’de de örneklerinin olduğu gibi stadyumu başka bir yere yapmak ve o sahayı tümüyle o tarihsel dokuyu ortaya çıkaracak biçimde, tarihsel dokuya uygun biçimde bir rekrasyon alanına çevirmek; İstanbul’un çok güzel seyir mekanlarından birisi olan bu yeri, stadyumu ortadan kaldırıp orada çok güzel bir İstanbul panaromasını verebilecek bir mekanı İstanbul’a bahşetmek sanıyorum ki Beşiktaş’ın şanına, Beşiktaş’ın köklü İstanbul takımı olmasının şanına çok daha yakışacaktır. Yeni yönetimden bu konuyu müzakere etmek için önümüzdeki tarihlerde bir randevu talebim olacak..

Paylaş.

Bir Cevap Yaz

%d blogcu bunu beğendi: