Ekonomi HaberleriGünün Olayı

Son Dakika: Demirören yayın grubu binaları Ziraat Bankası’na devredildi

Hürriyet, Kanal D, CNN Türk ve birçok medya kanalı ve gazetenin sahibi olan Demirören Holding, yayın grubuna ait bazı binaları Ziraat Bankası'na devretti.

Yıldırım Demirören’in sahibi olduğu Demirören Holding, 2018 yılında Doğan Holding’den 916 milyon dolara satın aldığı medya kanalları için Ziraat Bankası’ndan 895 milyon dolarlık kredi çekmişti.

Yıldırım Demirören taksitleri ödeyemedi

Bu yıl ödemesi gereken 70 milyon dolarlık taksitler için, yayın grubuna ait birçok gayrimenkul ve taşınmazı Ziraat Bankası’na devretti.

Demirören Holding’in, Ziraat Bankası’na uzun yıllar boyunca ödeme yapmadığı belirtiliyor. Bu durum, kamuoyunda tartışmalara neden olurken, geçtiğimiz yıl yapılan açıklamalarda taksitlerin anlaşılan şekilde ödendiği belirtilmişti.

AVM VE MATBAA ARSASI SATIŞLARI

Holding, yıllık 70 milyon dolar olan taksit ödemeleri için Taksim İstiklal Caddesi’nde bulunan Demirören AVM’yi Denizbank’a sattı. Ayrıca, İstanbul Esenyurt’taki matbaa tesisi arsasını 816.6 milyon liraya insansız hava aracı üreticisi Baykar’a satmıştı.

HÜRRİYET GAYRİMENKULLERİ ZİRAAT BANKASI’NA DEVREDİLDİ

Son olarak, Demirören Holding, Ziraat Bankası’na olan kredi borcunun bu yılki 70 milyon dolarlık taksit ödemesinin bir kısmını karşılamak için Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık bünyesindeki gayrimenkullerin bir kısmını 1 milyar 287 milyon 922 bin TL karşılığında bankaya sattı.

Yildirim Demiroren Guncel
Beşiktaş ve TFF Başkanlığı yapan Demirören bu günlerde Türkiye Golf Federasyonu Başkanlığı görevini yürütüyor.

SATIŞ VE DEVİR DETAYLARI

Demirören Holding Yönetim Kurulu, İzmir, Antalya, Trabzon gibi çeşitli illerdeki gayrimenkullerin satış ve devir işlemlerinin 1 milyar 287 milyon 922 bin TL bedelle gerçekleştirilmesine karar verdi. Satış ve devir işlemi 22 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla tamamlandı.

NationalTurk Haber

Demirören Holding’in Ziraat Bankası’na devrettiği gayrimenkuller arasında İzmir Gaziemir, İzmir Konak, Antalya Muratpaşa ve Trabzon Arsin’deki değerli taşınmazlar bulunuyor.

Bir süre önce İstiklal Caddesinde bulunan Demirören AVM‘de borçlarına karşı Denizbank’a devredilmişti.

Satışa ilişkin Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık Şirketi’nden KAP’a yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Şirketimiz Yönetim Kurulu tarafından, Şirketimiz portföyünde yer alan; İzmir İli, Gaziemir İlçesi, Atıfbey Mah., 11408 Ada ve 1 Parsel’de kayıtlı gayrimenkulün, İzmir İli, Konak İlçesi, Umurbey Mah., 1447 Ada ve 10 Parsel’de kayıtlı gayrimenkulün, Antalya İli, Muratpaşa İlçesi, Yenigöl Mah., 12558 Ada ve 4 Parsel’de kayıtlı gayrimenkulün, Trabzon İli, Arsin İlçesi, Nuroğlu Mah., 1149 Ada ve 12 Parsel’de kayıtlı gayrimenkulün, Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası Anonim Şirketi’ne toplam 1.287.922.000,00 TL (Bir milyar iki yüz seksen yedi milyon dokuz yüz yirmi iki binTürkLirası) bedel ile satış ve devrinin yapılmasına karar verilmiş olup, satış ve devir işlemi 22.05.2024 tarihi itibarıyla (bugün) tamamlanmıştır.”

Hürser Tekinoktay “Beşiktaş’ın Olacak” Demişti, Dubaililerin Oldu

Dikkati Çekenler

Başa dön tuşu