BeşiktaşSpor & Sağlık

ABD’de sağlık reformu tasarısı kabul edildi

obama konusma260Barack Obama’nın sağlık reformu tasarısı ABD Temsilciler Meclisi tarafından 212′ye karşı 219 oyla kabul edildi.

Oylamada cumhuriyetçilerin tamamı, demokratlardan ise 34’ü tasarıya hayır oyu kullandı.

Oylama tamamlandıktan sonra konuşma yapan Obama, tasarının onaylanmasının Amerikan halkı için bir zafer olduğunu söyledi. Obama, “Bugünkü oylama, sigorta şirketlerine değil, sıradan insanlara hizmet veren bir sağlık sistemi için birşeyler yapılmasını umut eden her bir Amerikalının dualarını karşılıyor” dedi.

Tasarıyı Amerikan rüyasındaki önemli kilometre taşlarından biri olarak ifade eden Obama, reformun hem sigortası olan, hem de olmayanlara yardımcı olacağını belirtti.

Oylamanın kolay olmadığını, ancak doğru olduğunu söyleyen Obama, “Bu radikal bir reform değil, fakat büyük bir reform. Bu yasa, sağlık reformumuzu bozan her şeyi düzeltmeyecek. Ancak bizi doğru yola yönlendirecek” diye konuştu.

ABD’deki sağlık sigortası sisteminde son 40 yılın en büyük değişikliklerini içeren tarihi önemdeki tasarı, 32 milyon Amerikan vatandaşının daha sağlık sigortası olmasını öngörüyor.

Tasarıyla neredeyse tüm Amerikalıların sağlık sigortası oluyor, varlıklı kesimlere yeni vergiler getiriliyor ve sağlık sigortası şirketlerinin mevcut hastalıkları olan kimseleri sigortalamayı reddetmesi gibi kısıtlayıcı sigorta faaliyetleri yasaklanıyor.

[adrotate group=”38″] [adrotate group=”52″]

Dikkati Çekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu