Fidel, Obama’yı uyardı

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Fidel Castro son makalesinde Obama’yı uyardı.

“Obama tarafından yapılacak herhangi bir hata Venezuela’da kan denizine yol açar.”diyen Castro, sözlerine “Venezüela’nın kanı aynı esnada Ekvador’un, Brezilya’nın, Arjantin’in, Bolivya’nın, Şili’nin, Uruguay’ın, Orta Amerika’nın, Dominik’in ve Küba’nın kanıdır.” diyerek devam etti.

Tüm Latin Amerika uluslarının, Küba’da dahil, Amerikalıların Kurtarıcısı’nın ana ülkesi Venezuela’nın içinde bulunduğu süreçten etkileneceğini belirten Fidel Castro, kendi halkı ile Venezüela halkı ve Hugo Chavez, Bolivarcı Devrimin destekçisi arasında yakın bağlantı bulunduğunu bir kez daha vurguladı.

Fidel Castro sözlerini şöyle sürdürdü ; “Bolivarcı Devrim’den kalan ilk eylemlerimizden biri Küba ile sağlık alanında işbirliğidir. Bu alan ülkemizin özel prestij kazandığı ve ulusal kamuoyunda bilindiği alandır. Chavez, kendi payına, sağlığı için pahalı özel bir kliniğe gitmeyi tercih etmemiştir. Kendi halkına sunduğu aynı sağlık hizmetine güvenmiştir.Ayrıca, doktorlarımız Venezuela hükümeti tarafından tam teçhizatlandırılmış sınıflarda Venezuelalı doktorlara eğitim vermektedir. Venezuela halkı kişisel çıkarlarına aldırmadan doktorlarımızın sunduğu uzman hizmetlerimizden almaya başlamıştır. Dünyadaki en iyi sağlık standartları açıkça gelişmektedir.”

Obama tarafından yapılacak herhangi bir hata Venezuela’da kan denizine yol açar!

“Chavez son yirmi yıl boyunca bir dakika dinlenmemiş bir liderdir fakat aynı uzman kadro tarafından keşfedilen ve tedavi edilen beklenmedik bir hastalığa yakalanmıştır. Sağlığı için onu maksimum ilgiye ikna etmek kolay değildir. Şu ana kadar, örnek bir davranışla devlet başkanı ve ülkesinin lideri olarak görevlerini ihmal etmeden tedavisine kesin olarak devam etmektedir.” diyen Fidel,sözlerine şöyle devam etti;

“Cesaretle tarif edebilirim ki, onun davranışı kahramanca ve disiplinlidir. Bir saniye bile yükümlülüklerini unutmaz. Oligarşinin ve imparator şaklabanlarının sözcülerinin açıklamalarını ve iftiralarını adice bulur. Düşmanlarının ona yönelik hareketlerine karşı hareket vb. açıklamalarda bulunduğunu duymadım. Bu onun dili, tarzı değildir.

Düşmanları onun bu karakterini biliyor ve saldırıyorlar. Bu koşullar altında Obama tarafından yapılacak herhangi bir hata Venezuela’da kan denizine yol açar. Venezuela’nın kanı aynı esnada Ekvador’un, Brezilya’nın, Arjantin’in, Bolivya’nın, Şili’nin, Uruguay’ın, Orta Amerika’nın, Dominik’in ve Küba’nın kanıdır.Venezuela’daki politik durumu analiz ederken bu gerçekliği de akılda tutmak zorunludur.Şimdi emekçilerin marşının neden bütün dünyada burjuva imparatorluğunu tasfiye eden bir değişime çağırdığı anlaşıldı mı?”

Share.

Leave A Reply