9 yıllık Egebank Davası sonuçlandı Murat Demirel, 17 yıl 6 ay Ümit Öndeş 14 yıl 7 ay hapis yedi

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Yaklaşık 9 yıldır devam eden Egebank davası sonuçlandı.
El konulan Egebank’ı usulsüz işlemlerle zarara uğrattıkları öne sürülen bankanın eski sahibi Yahya Murat Demirel’in de aralarında bulunduğu 66 sanığın yargılandığı dava karara bağlandı.

Tutuksuz sanık Yahya Murat Demirel, “zimmet” suçundan 17 yıl 6 ay hapis cezasına ve 58 bin 333 TL adli para cezasına çarptırdı.

Ümit Öndeş ve Murat Budanaz “zimmet” suçundan 14 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı

Aynı davada yargılanan Egebank’ın eski Genel Müdür Vekili ve Yönetim Kurulu üyesi olan Ümit Öndeş ve Egebank eski Kredi Risk İzleme ve Hukuk İşleri Birim Müdürlüğü’nde yönetmen olarak görev yapan Murat Budanaz “zimmet” suçundan 14 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Diğer tutuksuz 63 sanık da çeşitli suçlardan beraat etti, bazı suçlardan da zaman aşımı sebebiyle haklarındaki davanın ortadan kaldırılmasına karar verildi. Bu arada Öndeş 89 milyon TL, Budanaz ise 61 milyon TL adli para cezasına da çarptırıldı.

Mahkeme Heyeti ceza alan sanıklar Yahya Murat Demirel, Ümit Öndeş ve Murat Budanaz’ın yurtdışına çıkışlarının yasaklanmasına hükmetti.

Yahya Murat Demirel 35 milyon 112 bin,   Ümit Öndeş ve Murat Budanaz’ın zimmeti 15 milyon 131 TL

Mahkeme Heyeti, zimmet miktarı olarak kabul edilen 35 milyon 112 bin TL’den sanıklar Yahya Murat Demirel, Ümit Öndeş ve Murat Budanaz’ın sorumlu olduğunu, ancak 15 milyon 131 bin TL’lik kısmının tahsil edildiğini hatırlattı.

Mahkeme heyeti, geri kalan banka zararı olan 19 milyon 980 bin TL’lik kısmının sanıklar Demirel, Öndeş ve Budanaz’a ödettirilmesine karar verdi.

Cavit Çağlar, Mehmet Nail Keçili beraat etti

Yahya Murat Demirel, Demirel’in eşi Ayşenur Esenler, kardeşi Neslihan Demirel ve işadamları Cavit Çağlar, Mehmet Nail Keçili’nin de aralarında bulunduğu sanıklar çeşitli suçlardan beraat ederken, bazı suçlardan da zaman aşımı sebebiyle haklarındaki davanın ortadan kaldırılmasına karar verildi.

Bu arada sanıklardan Erol Ergin ve Mehmet Sami Erdem’in vefat etmesi nedeniyle açılan davaların kaldırılmasına karar verildi.

Paylaş.

Bir Cevap Yaz

%d blogcu bunu beğendi: