Kültür ve Turizm Bakanı Günay; Bir dönem daha bakanlık yapmayı düşünmüyorum

Pinterest LinkedIn Tumblr +

NationalTurk’ün haberine göre, Beşiktaş’ın mabedi olan İnönü Stadı’nın yıkılıp yeniden yapılması durumunda yönetimin proje içinde  AVM ve benzeri rant girişimlerinde ısrarcı olmalarından dolayı siyah-beyazlı kulüple ters düşen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bir dönem daha bakan olmayı düşünmediğini söyledi.

NationalTurk’ün haberine göre, Bakan Günay görevinde 5 yılı geride bıraktığını belirterek “Bu bir 6 yıl daha sürmez. Seçimde görev sürem doluyor. Bakanlık olarak bir 3. dönem daha düşünmüyorum” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Topkapı Sarayı Seferli Koğuşu’nun Restorasyonu, Padişah Elbiseleri ve Tekstil Eserlerinin Teşhiri, Tanzimi ve Depo Düzenlemesiyle İlgili Protokol imza töreninde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Siyasetten hiçbir zaman emekli olunmayacağını ifade eden Bakan Günay, görevinde 5 yılın dolduğunu hatırlatarak, ”Bu, bir 6 yıl daha sürmez. Kesin olarak, yani 2014, 2015 seçim ne zamansa, benim görev sürem en fazla orada doluyor. Bakanlık olarak bir üçüncü dönem daha düşünmüyorum” diye konuştu.

Yerel yönetime geçmeyi de düşünmediğin ifade eden Günay, ”Tamamen tarihle, kültürle, arkeolojiyle ilgili özel meraklarıma dönük işler yapmak istiyorum” dedi.

Bakanlığı döneminde radikal adımlar attıkları belirten Kültür ve Turizm Bakanı Günay, şöyle konuştu:

“Geçen dönem arkadaşlarımızla birlikte Topkapı Sarayı’nda önemli işler yaptık. Saray avlusundan gecekondu çıkarmaktan Milli Savunma Deposu çıkarmaya kadar burada radikal adımlar attık. Şimdi ne yapacağımızı biliyoruz.”

Bakan Günay, “İnsanlar hâlâ araçlarını sarayın avlusunda bir yere park etmeye çalışıyor. Böyle bir şey yoktur. Bu mekanı bütünüyle, içeriden ve dışarıdan saray olduğunun hissedileceği bir hale getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Seferli Koğuşu’ndaki ve Harem’deki çalışmalardan sonra Milli Savunma Bakanlığı’ndan aldıkları depoları kumaşlar, kaftanlar, Kabe örtüleri ve çeşitli objeler için sergi mekanı haline getireceklerini belirten Günay, Alay Köşkü’nün yanında yer alan ve dışındaki betonlar yıkıldığında ortaya çıkacak Telgrafhane Binası’nı da hat ve kitap müzesi yapmayı düşündüklerini söyledi.

Telif hakları konusunda çalışma yaptıklarını belirten Günay, “Sinema konusundaki yasa hazırlığını Bakanlar Kurulu’na geçen hafta gönderdik. Telif hakları konusunda da görüşleri topluyoruz. Sanıyorum ki ekim ayı başında, bu konuyu da kapsayacak şekilde, yani oyuncuların haklarını eski yasadan daha fazla koruyacak biçimde yeni bir düzenlemeyi Başbakanlık’a sunacağız.”

İmparatorluğun Dolmabahçe’den önce ikinci yönetim merkezi olan Yıldız Sarayı içinde bir opera binası bulunduğunu hatırlatan Günay, ”Şimdi orada çalışıyoruz. İnşallah bu yeni dönem için Yıldız’ı da İstanbul’da ziyaret edilmek istenen, ‘Ne zaman bitiyor?’ diye sorgulanacağımız bir mekan haline dönüştüreceğiz” diye konuştu.

Ertuğrul Günay, birçok Avrupa sarayında Anadolu’da dokunmuş halı, kumaş, Osmanlı motifleriyle süslenmiş giysi, çadır malzemeleri ya da koşum takımları olduğunu belirterek, ”Çünkü Osmanlı o dönemin Amerikası” dedi.

Göreve geldiğinde Kutsal Emanetler Bölümü’ndeki restorasyon çalışmalarının başladığını hatırlatan Günay, ”Silah seksiyonunu açtıktan sonra Topkapı’da bütün eski teşhirler bana eskimiş geliyor. Avrupa müzeleri de eskimiş geliyor. Müzelerimizi sürekli yeniliyoruz. Son zamanlarda bizim bilgimiz, uygulamamız gittikçe gelişiyor” dedi.

Share.

Leave A Reply