Fikret Orman’a Açılan “Bütçeyi Aşma” Davasında Önemli Gelişme

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Fikret Orman yönetiminin bütçeyi genel kurulun onayını almadan yüzde 10’dan fazla aştığı iddiasıyla açılan davanın duruşması bugün görüldü.

Beşiktaş kongre üyeleri Mustafa Torun ve Erdener Karataş tarafından Fikret Orman yönetiminin Genel Kurulun onayını almadan bütçeyi yüzde 10’dan fazla (Yüzde 47) aştığı ve kulübü 336 milyon lira zarar ettirdiği iddiasıyla açılan davanın duruşması bugün İstanbul 26. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü.

Davacı kongre üyelerinin vekili avukat Hakan Uzun, dava dilekçelerini tekrar ettiklerini belirterek “Dava dilekçemizin 2c bendine göre bütçede borçanmanın yüzde 10’dan fazla aşılmasının mümkün olmadığını iddia etmiştik. Bu husus ancak bilirkişi raporu ile tespit edilebilir, bu nedenle dosyanın bilirkişi heyetine gönderilmesini talep ederiz” dedi.

Davalı avukatı Kemal Deniz Çiftçi ise davalıların bilirkişi taleplerine katıldıklarını ifade ederek “Eğer davacıların iddia ettiği olgu doğru ise bunun bir an önce açığa kavuşturulması gerekir, bu konuda uzman bilirkişi heyeti atanırsa yapılacak yargılamanın sağlıklı olacağını ve çıkacak sonucun da herkesi tatmin edeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Mahkeme heyeti bilirkişi ve tanık taleplerini kabul ederek davayı 12 Kasım 2020’ye erteledi.

Davada alınan kararlar şöyle;

Davacının delil listesinde bildirilen tanıklardan Yalçın Karadeniz, Ozan Biber, Ahmet Gelberi ve Levent Karakoç’un davetiye ile celbine,
Güney Bağımsız Denetim A.Ş.’ye yazılan müzekkere akıbetinin sorulmasına,
İstanbul CBS’nin 2016/499956 soruşturma sayılı dosyasının UYAP’tan istenmesine,
Tarafların bilirkişi inceleme talebinin kabulü ile şirket ticari defterleri incelenerek tüzüğe aykırı harcama yapılıp yapılmadığı hususunun tespiti amacıyla bir dernekler mevzuatında uzman öğretim üyesi, bir mali müşavir, bir nitelikli hesap uzmanı bilirkişi görevlendirilmesine karar verildi.

Davacı avukatlarından Aker Çıtak Ajansspor’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Dava lehimize sonuçlanırsa 2017 mali yılına dair 2018’de verilen ibra ortadan kalkıyor. Bu durumda mevcut yönetim, eski yönetim hakkında zarar tazmin davası açma hakkı elde edilecek. Dava açılır ve kazanılırsa bütçe aşım tutarı dönemin yöneticilerinden tahsil edilecek.

Yönetimin vekilleri bilirkişi talebini kabul etti ama etmeseler de zaten bizim talebimiz nedeniyle bilirkişi tayini yapılacaktı. Çünkü bütçe aşımının olup olmadığının incelenmesi gerekiyor. Davalı taraf bilirkişi talebine katıldı ama dilekçelerindeyse bu davanın reddini istedi. Esas olan budur. Oysa ilgili dönemin incelenmesini istiyorlarsa, şu an yönetimdeler. Kendileri de inceleme yapıp 2017’de bütçenin aşılıp aşılmadığını mahkemeye bildirebilirler.”

Paylaş.

2 yorum

  1. Geri Bildirim: Haftalar önce gündeme gelmişti . . . Vincent Aboubakar gitti - Beşiktaş Postası

  2. Geri Bildirim: Son Dakika . . . Bütçe aşımı davasında dikkati çeken ifade "Zaman Aşımı" - Beşiktaş Postası

Bir Cevap Yaz

%d blogcu bunu beğendi: