Haber

Cemil Çiçek: Tek tip askerlik konusunda gereksiz beklenti içine girilmesin

Cemil cicek613

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, tek tip askerlik konusunda kimsenin gereksiz beklentiler içerisine girmemesi gerektiğini belirterek, basında çıkan erken terhis haberlerinin Mehmetçiği heyecanlandırdığını kaydetti.

Genelkurmay’ın konu hakkında çalışmalar yapmasının doğal olduğunu aktaran Çelik, son kararı siyasi iktidarın vereceğini bildirdi.

AK Parti MKYK toplantısı sonrası Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tek tip askerlik konusunda kimsenin gereksiz beklenti içerisine girmemesi gerektiğini söyleyen Çelik, “Kimsede gereksiz beklentiler oluşturmamak gerekiyor. Kışlalarda erken terhis var söylemi Mehmetciği heyecanlandırmaktadır. Sürekli bu tür haberler yapıldığı zaman bu beklente yükseliyor ve o insanlara da bence iyilik yapmıyoruz.” diye konuştu.

Genelkurmay’ın konuyla ilgili ısrarının sürdüğü şeklindeki soruya ise Çelik, şöyle cevap verdi: “Bedelli askerlik ve diğer konularla ilgili olarak ta teknik çalışmaları teknik detaylarıyla ilgili elbette Genelkurmayımız bir çalışma yapacaktır, bir rapor sunacaktır. Ancak bunun nasıl olması gerektiğiyle ilgili nihai karar siyasi iktidar tarafından verilmesi gerekiyor. Baştan itibaren söylediğimiz budur.”

Bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün meclis yasama yılının açılış konuşmasında yaptığı seçim barajının yükselmesine dair ifadeleri hatırlatması üzerine Çelik, “Mevcut TBMM, aşağı yukarı seçmen kitlesinin yüzde 87′sinin temsil edildiği bir meclistir. Ümit ediyoruz ki önümüzdeki süreçlerde bu temsil oranı daha da yükselir.” şeklinde cevap verdi. Çelik seçim barajının indirilmesinin gündemlerinde olmadığını aktardı.

‘BU DÖNEMDE ANAYASAYLA İLGİLİ OLARAK CİDDİ BİR ÇALIŞMA KİMSE BEKLEMESİN’

“Bu dönemde anayasayla ilgili ciddi bir çalışma olmasını kimse beklememelidir.” ifadelerini kullanan Çelik, “Anayasa Mahkemesi Başkanının bugünkü ifadesine ben de katılıyorum. Millet çok yoruldu, şu anayasa meselesine biraz ara vermek lazım. Bu dönem yani 2011 seçimlerine kadar ciddi anlamda bir anayasa çalışması TBMM’nin çatısı altında zor görünüyor. Bunu herkesin böyle bilmesi gerekiyor. İktidar partisi olarak bizim tavrımız, duruşumuz budur.” diyerek sözlerini tamamladı.

[adrotate group=”77″ banner=”80″] [adrotate group=”77″ banner=”81″]

Dikkati Çekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu