Anayasa paketinde 8. madde düştü

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

TBMM Genel Kurulu’nda, Anayasa değişikliği teklifinin ikinci tur görüşmelerinde 8. madde 327 kabul oyunda kaldı ve madde düştü.

AKP’nin fire konusunda en fazla endişe duyduğu madde şöyle;

MADDE (8): Anayasa’nın, “Siyasi Partilerin Uyacakları Esaslar” başlıklı 69. maddesi değiştiriliyor. Buna göre, siyasi partilerin mali denetimi Sayıştay tarafından yapılacak. Siyasi partiler hakkında kapatma davası, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın talebi üzerine, TBMM’de grubu bulunan her siyasi partinin 5’er üye ile temsil edildiği komisyonun üye tam sayısının üçte 2 çoğunluğu ve gizli oyla vereceği izin üzerine açılacak dava sonucunda Anayasa Mahkemesince kesin olarak karara bağlanacak. Komisyona TBMM Başkanı Başkanlık edecek ancak, oy kullanamayacak. Komisyonun kararları, yargı denetimi dışında olacak. İzin talebinin Meclis’e ulaşmasından itibaren 30 gün içinde komisyon oluşturulacak ve komisyon kararını izin talebinin Meclise ulaşmasından itibaren en geç 60 gün içinde verecek. Meclisteki siyasi parti gruplarınca izin talebiyle ilgili görüşme yapılamayacak, karar alınamayacak.

Anayasa değişikliği görüşmelerinin 2. turunda siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıran maddenin reddedilmesinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cemil Çiçek, Beşir Atalay, Hayati Yazıcı ve 3 AKP Grup Başkanvekili ile biraraya geldi.

0/5 (0 Reviews)
Paylaş.

Bir Cevap Yaz

%d