Gündem

Bedelli askerlikte geri sayım başladı

askeri egitimHükümet ve Genelkurmay’ın askerlik konularındaki çalışmalarında sona yaklaşılırken kulislerden sızan bilgilere göre uzun dönem askerlik 12 aya düşürülürken kısa dönem askerlik 8 aya uzatılacak.

Konuyla ilgili yüzbinlerce kişinin merakla beklediği görüşme yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner arasında gerçekleştirilecek.

Kritik görüşmede Genelkurmay’ın hazırladığı taslak Erdoğan’a sunulacak ve hükümetin görüşü alınacak.

Alınan bilgilere göre bir önceki Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ döneminde üniversite mezunu olanlarla olmayanların aynı sürede askerlik yapması teklifi hükümetten gelen tepkiler nedeniyle yumuşatıldı.

Işık Koşaner’in hükümete 4 yıllık üniversite mezunlarının 8 ay, üniversite mezunu olmayan yükümlülerin ise 12 ay askerlik yapmasını önermesi beklenirken bedelli askerliğe sıcak bakmayan Genelkurmay’ın belli bir yaş üstü yükümlüler için açık kapı bırakabileceği ifade ediliyor.

Genelkurmay’ın üzerinde ısrarla durduğu noktalardan biri de yedek subaylığın doktor ve bazı mühendislik bölümlerinden mezun olanlarla sınırlandırılması.

Org. Koşaner, görüşmede Genelkurmay Karargâhı’nın hazırladığı son dosyayı Erdoğan’a iletecek. Dosyada şu bilgilerin bulunduğu ifade ediliyor:

Üniversite mezunu yükümlüler için 8 ay “erbaş” statüsünde askerlik öngörülüyor.

NationalTurk Haber

AKP’li bazı vekillerin kısa dönemi 4 aya indirme çabası ise Genelkurmay tarafından asker ihtiyacı nedeniyle olumlu karşılanmıyor.

Genelkurmay’ın soğuk baktığı bedelli askerlik uygulamasında ise Koşaner’in “açık kapı” bırakabileceği ifade ediliyor. Buna göre, askerin, “bedelli askerlik”te hükümetin diretmesi durumunda sadece belli bir yaş grubu yükümlülere yönelik olarak bu uygulamanın çıkmasına sıcak bakabileceği kaydediliyor.

Üniversite mezunu olmayan yükümlüler için 12 ay “erbaş” statüsünde askerlik öngörülüyor. Daha önce 15 ay olan bu süre, kışlada adalet duygusunu zedelediği gerekçesiyle uzun bulunuyordu.

Mevcut düzende 12 ay olarak düzenlenen yedek subaylık sisteminin de korunması, ancak kapsamının sadece doktorlar ile birkaç mühendislik alanından mezun olanlarla sınırlandırılması bekleniyor.

Raporun yasalaşması durumunda üniversite mezunu olmayan erbaşlardan yaklaşık 150 bininin terhis olabileceği kaydediliyor. Bu durumda şu an silah altındaki üniversite mezunu olmayan yükümlüler 3 ay daha az askerlik yapacak. Ancak silah altındaki üniversite mezunu yükümlülerin süre uzatımından etkilenmemesi için ek bir madde konulacağı ve 6 ay için silah altına alınan erbaşların süre uzatımından etkilenmemesi amaçlanıyor.

BÜLENT ARINÇ TARİH VERDİ

Öte yandan Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcısı Bülent Arınç, yılbaşına kadar bedelli ve tek tip askerlik konusunda sonuç alınacağını açıkladı.

TV8′de yayınlanan ”Erkan Tan ile Başkentten” programına konuk olan Arınç, elinde sihirle değnek varmış gibi umutların ve beklentilerin kendisine bağlanmasından rahatsız olduğunu ifade ederek ”Haber bekleyenleri ümitsizliğe sevk etmek istemem, fikir olarak bu düşünceden yanayım. Belli bir yaşı geçmiş, toplumda belli bir statüko kazanmış, kendi işini kurmuş, yurt içi, dışı bağlantıları olan veya herhangi bir üniversitede öğretim üyesi durumuna gelmiş yani artık bu yaşla, konumla askerlik yapması mümkün olmayan insanların bedelli askerlikten istifade etmesini ben bir hak olarak görüyorum” dedi.

Bedelli askerlik ve tek tip ile ilgili düzenlemelerin yakında hükümete geleceğini söyleyen Bülent Arınç, “Sayın Başbakanımız da perşembe günü bir brifing alacağını söyledi. Belki yılbaşına kadar inşallah, ümit ediyorum, bedelli, tek tip, askerliğin süresi, sınır birliklerinin kurulması konusunda ortaya bir tasarı konulacak ve bu iş gerçekleşecek” diye konuştu.

[adrotate group=”74″ banner=”79″]

Dikkati Çekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu