BeşiktaşAşçıoğlu ConstructionBJKBJK HaberleriFulya DavasıSpor Haberleri

Beşiktaş’ta neler oldu, Şenol Güneş’in milli takıma gidiş sürecinde neler yaşandı ?

“Beni ayırmak isteyenler başardı!” Bu sözler Beşiktaş’tan ayrılan Şenol Güneş’e aitti.

Veda sözlerinde çarpıcı açıklamalar yapan Şenol Güneş  “Beşiktaş benim için ayrı bir hikaye, Trabzonspor ayrı bir hikaye. Beşiktaş’a ilk geldiğim zaman nasıl geldiğimi biliyorum, ilk geldiğimde mavi takım elbise giyiyordum, bugün beyaz oldu. Şartlar bizi ayrılık noktasına getirdi. Taraftar beni aileden biri olarak gördü. Son dönemde kazanamayınca özgüven kaybı yaşadık. Bu sorumluluğu ben almalıyım, üzgünüm…” 

YÖNETİM “MİLLİ TAKIM’A GİT” DEDİ
“Beşiktaş’ı şampiyon yapamadıktan sonra buradan ayrılmam daha doğru olacaktı ve ben de zaten o durumu gördüğüm için ayrılma kararı aldım. Bazı kırılmalar vardı ve bir şeylerin değişmesi gerekiyordu. Başından bu yana Beşiktaş ile bizi ayırmak isteyenlerin sonunda başarıya ulaştığını düşünüyorum. Böyle bir tabloda yönetim, Milli Takım’a gitmemin daha doğru olacağını söyledi, ben de gerekeni yaptım. Kalbimi Beşiktaş’ta bırakarak ayrılıyorum.” demişti.

Peki Şenol Güneş Beşiktaş’tan neden ayrıldı, sonraki süreç nasıl gelişti ? Kimler geldi kimler tazminat alıp gitti

1-  TFF’de şok istifa! Zehir zemberek açıklamalar…  (07 Haziran 2017 – 2018)

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Aşçıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği ve mevcut bütün görevlerimden istifa ettiğimi kamuoyuna saygılarımla duyururum.” ifadelerine yer verdi. 07 Haziran 2017 

Açıklama sonraları Yıldırım Demirören’e kızgınlığını dile getiren TFF eski yönetim kurulu üyesi Aşçıoğlu: Demirören’in aile dostu Kerim bey, Arda’yı yumruklamıştı diyerek açıklamalarda bulundu…

Aşçıoğlu ayrıca Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim‘in İzmir’in Çeşme ilçesinin Alaçatı Mahallesi’nde mekan sahibi olan ve 2 dönemdir yedek TFF yönetim kurulu üyesi olan Selahattin Aydoğdu ile yaşadığı kavgayı yorumlarken, “Bu kavga TFF’nin ne kadar kötü yönetildiğinin; ekip olmaktan yoksun bir yönetim olduğunun net göstergesidir” ifadesini kullandı. Aşçıoğlu, yaşanan bu olayların bir ilk olmadığını, ‘Arda Turan olaylarının ‘fitilini yakan’ olayın aslında Katar’da kafilenin kaldığı otelde TFF Başkanı Yıldırım Demirören’in bir aile dostunun Arda’yı yumruklamasıyla başladığı iddiasında bulundu.

Şan Ökten olayı nedir ?

Beşiktaş Cenk Tosun’u satıyor.

Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ’den Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) gönderilen açıklamada “Everton Kulübü tarafından şirketimize net 22 milyon avro sözleşme fesih bedeli ödenecektir. Ayrıca, ilave olarak 1 milyon 157 bin 895 avro tutarındaki dayanışma katkı payı Everton Kulübü tarafından ödenecektir.” denildi. Ocak 2018

Fikret Orman: Tarihe Beşiktaş’ın malını satan adam olarak geçmek istemiyorum,

Beşiktaş’ın 2018 yılı 1. olağan Divan Kurulu toplantısı 2000’i geçkin üyenin katılımıyla 24 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda ilk söz alan divan Kurulu başkanı Tevfik Yamantürk kulübün içinde bulunduğu borç durumuna dikkat çekti ve ‘hayat bana borcu yönetmenin, varlığı yönetmekten daha zor olduğunu öğretti. Var olan borcu yönetmezseniz elinizdekileri de kaybedersiniz’ diye konuştu.

Divan Kurulu Başkanı’nın ardından Başkan Fikret Orman, Yönetim adına söz aldı ve Siyah Beyazlı kulübün net borcunu 1.710 milyon TL olarak açıkladı.

Zaman zaman dile getirilen varlık satışı ile borç kapatma yoluna gitme seçeneğini düşünmediklerini söyleyen Orman ”Beşiktaş’ın malını satan adam olarak tarihe geçmek istemiyorum. Gelirlerimizi artırıp borcu döndürmeye çalışıyoruz” dedi.
Bayern Münih maçında farklı mağlubiyeti beklemediklerini dile getiren Orman Alman ekibini İstanbul’da yeneceklerine inandığını ifade etti.

Bayern Münih karşısında alınan farklı mağlubiyetten sonra Beşiktaş’ın dağılmasını bekleyenlere de bir mesajı olduğunu söyleyen Orman ”Beşiktaş bir mağlubiyetle karışacak bir takım değil. Stadımız olmadan 2 sene şampiyon olduk. UEFA’da çeyrek finale çıktık. Şampiyonlar Ligi’nde gruptan namağlup çıktık. Bunu bu hocamız ve takımımız yaptı. Yine şampiyon olacağımıza inanıyorum. Müsaade ederseniz bunları yapan teknik direktörümüz ve takımımızı hep beraber yürekten alkışlayalım” diyerek Divan Kurulu üyelerine Şenol Güneş ve futbolcuları alkışlattı.

2 – ŞENOL GÜNEŞ İLE SIKINTILI GÜNLER. ŞENOL GÜNEŞ FENERBAHÇE MAÇI İÇİN KADIKÖY’E GİTMEME KARARI ALDI ( 27 Nisan 2018)

Şenol Güneş: ‘Beni assalar Kadıköy’e gitmem’

TFF’nin kaldığı yerden devam kararı verdiği, Beşiktaş’ın ise maça çıkmama kararı aldığı Fenerbahçe derbisiyle ilgili Şenol Güneş’ten yorum geldi.

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, 57. dakikadan itibaren oynanacak Fenerbahçe derbisi için Kadıköy’e gitmeyecek.

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, 3 Mayıs 2018 Perşembe günü 57. dakikadan itibaren oynananacak Fenerbahçe derbisine çıkmama kararı aldı. Güneş’in, TFF’nin resmi kararının ardından duruma tepki gösterdiği ve derbiye gitmeme yönünde tavır aldığı ifade edildi.
ŞENOL Güneş’in yakın çevresine yakındığı ve bu şartlarda Kadıköy‘e gitmesinin doğru olmayacağını söylediği bildiriliyor. Güneş’in tavrını bu şekilde koymayı planladığı belirtiliyor.

Tecrübeli teknik adamın bu kararını Başkan Fikret Orman ile de paylaşacağı ifade edildi.

3 – FİKRET ORMAN İLE AHMET NUR ÇEBİ AYRILIYOR. (11 Ağustos 2018)

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, 11 Ağustos 2018 tarihli siyah-beyazlı kulübün divan kurulunda yönetim kurulunu değiştirmek için seçime gitme kararı aldı yaptığı açıklama sonrası Ahmet Nur Çebi, Erdal Torunoğlu ve Emre Kocadağ yeni listede olmadı.

Fikret Orman “Tüzük tadiline ihtiyacımız var. Beşiktaş’ta zor bir sürece giriyoruz. 6 buçuk sene içinde hepimiz yorulduk. Silkelenmeye ihtiyacımız var. Yönetim kurulunu yenilemek için seçime gitme kararı alacağım.

Aday olmak isteyenler açıklasın. Ben başkanlığa adayım! Yani diyorum ki ‘Hodri meydan’, herkes ne söyleyeceği varsa söylesin!

4-“FİKRET ORMAN VE ŞENOL GÜNEŞ İLE SIKINTILI DÖNEM BAŞLIYOR… FİKRET ORMAN: BEŞİKTAŞ’I YÖNETİM KURULU YÖNETİYOR”

Siyah-beyazlı takımın teknik direktörü Şenol Güneş’in, transfer konusunda yetkinin yönetim kurulunda olduğu yönündeki açıklamasına değinen Orman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Doğru söylüyor. Sorumluluğu olan kişi biziz. Oyuncuların kontratları kulüple ama hocaya sormadan transfer olabilir mi? Hocayla konuşmadan bir transfer asla olmaz. Beşiktaş’ı yönetim kurulu yönetiyor. Şenol Güneş, yönetim kurulunun üstünde bir isim değil. Bize karşı sorumlulukları olan bir isim. Bazı şeyleri fazla abartıyoruz, bazılarını da fazla yeriyoruz. Beşiktaş ilk defa Şenol Güneş ile şampiyon olmadı. Çok iyi bir hoca ama mali konular Güneş’in işi değil.”

Kulüpte hizmet etmiş eski isimlere sosyal medya üzerinden kötü sözler sarf edildiği şeklindeki Hürser Tekinoktay’ın eleştirilere yanıt veren Orman, “Bir kişiye laf eden veya ettiren şerefsizdir. Ben nasıl engel olabilirim. Sosyal medyada eski futbolcuya küfür edeni bilmiyorum. Ben Twitter’da yazılanları görmüyorum. Ben ve arkadaşlarım hiçbir şekilde taraftarlarla sosyal medya işine girmedik. O eski Beşiktaş’ta var. En büyük sorun, Beşiktaş’ta futbolculuğu bırakmış kişiler ve medyanın daralması. Futbolu bırakan, altyapıda iş istiyor. İşe alınmadıkları zaman gidiyorlar sosyal medya üzerinden sallıyorlar. Burası Darülaceze kulübü değil.” şeklinde konuştu.

5- Şenol Güneş “İSTİFAYI DÜŞÜNDÜĞÜM İDDİASI TAMAMEN YALANDIR”  (09 Şubat 2019 – 07 Mart 2019)

Şenol Güneş, Fenerbahçe derbisinden sonra hakkında çıkan haberlerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Deneyimli teknik adam, açıklamasında şunları kaydetti:

“İSTİFAYI DÜŞÜNDÜĞÜM İDDİASI TAMAMEN YALANDIR”

“Fenerbahçe maçının ardından, BJK Nevzat Demir Tesisleri’nden ayrılırken devletimizin güvenlik güçleriyle sadece uyarı amaçlı yapmış olduğum konuşmanın, yine devletimizin bir başka kurumunun mensuplarınca sanki taraftarımızla aramızda bir sorun yaşanmış gibi yansıtılması gerçekle bağdaşmamaktadır. Yine, kaos oluşturmak amaçlı, aynı art niyet sahibi çevrelerce yönlendirilen bir başka basın mensubunun, kimden geldiği belli olmayan sözde duyumlara dayanarak gündeme getirdiği istifayı düşündüğüm iddiası tamamen yalandır.”

6- Şenol Güneş, Beşiktaş’tan ayrılacağı tarihi açıkladı

A Milli Takım ve Beşiktaş’ın Teknik Direktörü Şenol Güneş, basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Güneş, Mart’taki iki maç için milli takımın başında olacağını ve göreve resmi olarak 1 Haziran’da başlayacağını söyledi.

Galatasaray 2-0 Beşiktaş (05 Mayıs 2019)

“BÜLENT YILDIRIM’DAN UTANÇ DUYDUM”Hakem, yanlış taç, yanlış fauller, hepsi bir yana Beşiktaş dünya futbol tarihinde eşine ender rastlanacak iki taç uyuklamasıyla maçı kaybetti. Kimse ortaya koymazken hakem Bülent Yıldırım, Beşiktaş’ı doğramak için her şeyini ortaya koydu. Kabul, hakem iyi bir maç yönetmedi ama Beşiktaş çuvaldızı kendine batırmalı… Galatasaray bu gece lider oldu. Bırakır mı, kolay değil. Futbol bu ama. Hakem Bülent Yıldırım’ın yönetiminden dün gece için büyük utanç duydum. (AHMET ÇAKAR – SABAH)

7 – Beşiktaş’ta Abdullah Avcı gönderildi! ( 24 Ocak 2020)

Beşiktaş’ta Abdullah Avcı dönemi resmen sona erdi… Siyah-beyazlı yönetim teknik direktör Abdullah Avcı ile yollarını ayırma kararı aldı. Akşam saatlerinde Beşiktaş Kulübünün internet sitesinde yer alan açıklamada, “Yönetim kurulumuz, Beşiktaş A Takım Teknik Direktörü Sayın Avcı ile yollarını ayırma kararı almıştır. Sayın Avcı’ya hizmetleri için teşekkür eder, gelecekteki çalışma hayatında başarılar dileriz” denildi. Peki dün Ümraniye’de kapalı kapılar ardında yapılan görüşmede neler yaşandı?

RAKAMDA ANLAŞAMADILAR
Başkan Ahmet Nur Çebi dün sabahki idmanın hemen ardından Ümraniye Tesisleri’nde teknik direktör Abdullah Avcı ile bir araya geldi. Antrenmanın ardından kapalı kapılar ardında yapılan bu görüşmede yönetici Emre Kocadağ da yer aldı. Görüşmenin ilk bölümünde ayrılık için yönetimin bir yıllık ücreti verdiği teknik direktör Abdullah Avcı’nın ise üç yıllık kontratın iki yıllığını istediği bir yılını kulübe bıraktığı, başka bir takım çalıştırması halinde ise mevcut tazminattan feragat edeceğini de söylediği iddia edildi.

GÖRÜŞME HARARETLİ GEÇTİ
Avcı ile yönetimin arasındaki görüşme bir hayli hararetli geçti. Özellikle siyah-beyazlıların ligde üst üste aldığı mağlubiyetlerin ardından Türkiye Kupası’na veda etmesi; Başkan Çebi ve yönetimin bir hayli keyfini kaçırmıştı. Görüşmede, Göztepe maçının ardından yeniden görüşülmesi konusu masaya yatırıldı. Ancak taraflar bu konuda da anlaşma sağlayamadı ve Abdullah Avcı ile hemen yolların ayrılmasına karar verildi. Tecrübeli teknik adam görüşmenin ardından tesislerden ayrıldı ve Beşiktaş defterini kapattı.

MAAŞI 12 MİLYON TL
Eski başkan Fikret Orman tarafından göreve getirilen Teknik Direktör Abdullah Avcı’nın, Beşiktaş ile Haziran 2022’ye kadar sözleşmesi bulunuyordu. Siyah-beyazlı kulüp, 56 yaşındaki Avcı’ya senelik 12 milyon lira ödüyor. Deneyimli teknik adam, A Milli Takım’ı çalıştırdığı dönemde de Türkiye Futbol Federasyonu ile Türk Lirası üzerinden sözleşme imzalamıştı.

8 – Beşiktaş resmi olarak duyurdu; Sergen Yalçın 14 yıl sonra yuvasına döndü (29 Ocak 2020)

Beşiktaş’ta Sergen Yalçın dönemi resmen başladı… Siyah beyazlı yönetim, teknik direktörlük görevi için Sergen Yalçın ile 1.5 yıllık anlaşmaya vardığını resmen açıkladı. Beşiktaş’ta Abdullah Avcı ile yolların ayrılmasının ardından 15 mayıs 2019 tarihinde Beşiktaş’ta başkan adayı Hürser Tekinoktay, seçilseydi çalışacağı teknik adam olarak açıkladığı isim Sergen Yalçın gündeme gelen ilk isim oldu.

Ve Sergen Yalçın 14 yıl sonra yuvasına dönerek siyah beyazlı takımın yeni hocası oldu.

Nevzat Demir Tesisleri’ne gelerek antrenmana çıkan Sergen Yalçın ile yapılan anlaşma TFF’ye bildirildi.

9 – Trabzonspor Kulübü, teknik direktörlük görevi için Abdullah Avcı ile 2,5 yıllık anlaşmaya vardığını borsaya bildirdi. (15 Kasım 2020)

Bu tarihten bir kaç ay sonta Trabzonspor Abdullah Avcı ile anlaştı Trabzonspor Kulübü’nden Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada teknik direktörlük görevine Abdullah Avcı’nın getirildiği duyuruldu.

Bordo-mavili kulüp, 2,5 yıl için Avcı’ya toplam 20 milyon lira ödeme yapacak.

Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret AŞ’den Borsa İstanbul’a gönderilen ve Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) da yer alan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Profesyonel futbol takımımız teknik direktörlüğü konusunda Sayın Abdullah Avcı ile 2,5 yıllık anlaşma sağlanmıştır. Anlaşmaya göre, Sayın Avcı’ya 2020-21 futbol sezonu için 5 milyon lira, 2021-22 futbol sezonu için 6 milyon 500 bin lira, 2022-23 futbol sezonu için 8 milyon 500 bin lira garanti ücret ödenecektir.”

10- Beşiktaş, Abdullah Avcı’ya 20 milyon 12 bin 192 lira sözleşme fesih tazminatı ödedi (09 Ağustos 2021)

Teknik direktör Abdullah Avcı’nın sözleşme fesih bedeli olarak Beşiktaş, yasal faizleriyle birlikte 20 milyon 12 bin 192 lira ödeme yaptı.

Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ’den Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) gönderilen açıklamada, “TFF Tahkim Kurulu kararını da dikkate alarak, karşılığı UEFA tarafından şirketimiz adına gönderilen Şampiyonlar Ligi katılım bedelinden alınmak üzere, söz konusu dosyaya yasal faizleriyle birlikte toplam 20 milyon 12 bin 192 lira ödeme yapılmış olup, anılan karar ve yapılmış olan ödemeyle ilgili hukuki süreç devam etmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu, 15 Nisan 2021’de aldığı kararla Beşiktaş’ın eski teknik direktörü Abdullah Avcı’ya 17 milyon 340 bin lira fesih tazminatı ödemesine, tazminatın fesih tarihi olan 29 Ocak 2020’den itibaren işleyecek yasal faizi ve 520 bin 200 lira yargılama gideriyle birlikte davalıdan alınarak davacıya verilmesine, Tahkim Kuruluna müracaat yolu açık olmak üzere karar vermişti.

İki kupalı Şampiyon Beşiktaş’ta kriz büyüyor.

Kaynaklar:

Beşiktaş, Cenk Tosun’un transferi konusunda Everton kulübü ile anlaşmaya varıldığını KAP’a bildirdi. – 06 Ocak 2018

Şenol Güneş,  Fenerbahçe derbisi için Kadıköy’e gitmeyecek – 25 Nisan 2018 – Haberler

Şenol Güneş milli takım ile anlaştı ! 09 Şubat 2019

Şenol Güneş, Beşiktaş’tan ayrılacağı tarihi açıkladı – 07 Mart 2019

Bülent Yıldırım’dan utanç duydum. (AHMET ÇAKAR – SABAH) – 06 Mayıs 2019

Beşiktaş’ta Fikret Orman yeniden başkan seçildi – 12 Mayıs 2019 – CNN

Beşiktaş’ta devrim yapacaktı – 15 Mayıs 2019 – Sabah

Fikret Orman istifa etti! – 24 Eylül 2019

Beşiktaş’ın başına Trabzonlu isim geçiyor! Ekim 2019 – 61 Saat Trabzon

Beşiktaş’ın 34. başkanı Ahmet Nur Çebi oldu ! – 20 Ekim – 2019 Milliyet

Abdullah Avcı Trabzonspor ile anlaştı – 11 Kasım 2020

Beşiktaş Abdullah Avcı’ya rekor tazminat ödedi – 09 Ağustos 2021

Dikkati Çekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu