Bebek ve Etiler’de ofis kiraları yüzde 20 düştü

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kriz nedeniyle boşalan ofisler nedeniyle kiralar yüzde 20 ile 50 arasında düştü.

Kriz döneminden önce birçok şirketin B sınıfı ofislerden A sınıfı ofislere taşındığını söyleyen Kuzeybatı Gayrimenkul Genel Müdürü Murat Ergin, “Taksim, Maslak, Etiler ve Bebek gibi semtlerde kira düşüşleri maksimum yüzde 20’ye ulaştı. Kurtköy, Halkalı, Ümraniye ve Bahçeşehir gibi lokasyonlarda ise kira gelirleri daha yüksek oranlarda düşüş gösterdi. Son 3 aydır gerilemeler daha keskin olarak gözüküyor” dedi.

Turyap Yönetim Kurulu Üyesi Başak Soner ise Bebek ve Etiler kira fiyatlarındaki düşüşü suni artışların reel rakamlara dönüşmesi olarak açıkladı. Soner, Taksim gibi işlek bölgede bile kiralara zam yapılmadığını kontrattaki zam oranları üzerinden ciddi bir rakamda uzlaşıldığını ifade etti.

Ofis piyasasında kiraların yüzde 50 oranında gerilediğini aktaran International Realty Plus (IRP) Türkiye CEO’su Hüseyin Altaş ise, şu açıklamayı yaptı: “Metrekaresi 80 euro olan ofis kiraları 40 eurolara kadar geriledi. Markalı projelerin binalarında bile ofis katlarının metrekaresi 20 dolarlara kadar düştü. Ofis piyasasında hareketin oluşması için yeni yatırımlarının oluşması lazım. İş kurmayan ofis de açmıyor. Kriz ortamında da kimse iş kuracak cesareti bulamıyor. Yeni iş girişimlerinin olmayışı, mevcut ofisleri de küçülmeye zorluyor” diye konuştu.

Share.

Leave A Reply