EgebankGündemGünün OlayıHaber

Yalçın Bayer: Uyanık bankacılar eşlerini boşadılar

Yalçın Bayer köşe yazısında bir EGEBANK Soygununun kaleme aldı.

Yalçın Bayer, Egebank soygunu ile ilgili soruşturmada hakkında iki kez gıyabi tutuklama kararı verilen Ümit Öndeş ve Fırıldak Ömer’ lakaplı Vanspor eski Başkanı Ömer Gülüştür’ün hakkına çok çarpıcı haber yazısı kaleme aldı.

Ümit Öndeş DGM Savcısı Engin Baltacı ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Üyesi Ahmet Akpınar ile birlikte Yıldırım Demirören’in görev verdiği BJK Hukuk istişare Heyetinde görev alıyordu.

Yalçın Bayer’in Uyanık bankacılar eşlerini boşadılar dediği yazısı;

Bir banka öyküsü…

Murat Demirel’den sonra imza yetkisine sahip olan Genel Müdür Vekili avukat Ümit Öndeş, Egebank soygunu ile ilgili soruşturmada hakkında iki kez gıyabi tutuklama kararı verilen bir isim… Diğer bir gıyabi tutuklu da, ‘Fırıldak Ömer’ lakaplı Vanspor eski Başkanı Ömer Gülüştür…

Firari Ümit Öndeş’in Almanya’da olduğu sanılıyor.

32 yaşındaki Ümit Öndeş, ilginç bir tip; yakışıklı ve zeki biri…

Bankaya el konulduktan sonra bankadan ayrılmadı, bu bankanın devredildiği Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu yetkilerinin de işine geldi, bazı bilgilere ulaşıldı. Ancak bazı çevrelere göre;

Dikkati Çekenler

“Ümit Öndeş Almanya’daki bir demir çelik fabrikasını alan firmada yönetim kurulu üyesi olmuş”

Ümit Öndeş içerde kalarak Demirel lehine tasarruflarda bulundu. Daha sonra bankadan ayrılarak Doğu Almanya’daki bir demir çelik fabrikasını alan firmada yönetim kurulu üyesi oldu.

Yakın çevresine şunu söylemiş:

‘‘Ben Murat’ı o kadar uyardım, ama dinletemedim.’’

Ümit Öndeş daha sonra bankadan istifa etti, Egebank’la ilgili bir soruşturma nedeniyle DGM’ye ifade verdi.

Sedat Peker’i tahliye eden eski savcı Engin Baltacı kimdir?

Egebank olayı patlayınca da yurtdışına kaçtı.

Ama kimse Demirel’in gözaltına alındığı tarih olan 29 Eylül’e kadar ‘‘Kredi verelim, yarısı senin, yarısı benim olsun’’ hesaplarını sormadı, soramadı.

Öndeş üst düzeydeki bir yargı mensubunun doktor oğlu ile çocukluk arkadaşı. Murat Demirel’in bir başka çocukluk arkadaşı ve sırdaşı da, Ankara’da tutuklanan Genel Müdür Yardımcısı Gökalp Baştürk…

Bankadan hortumlanan 30 milyon dolar Baştürk’ün hesabında çıktı. Bunun da babasının bir yargı mensubu olduğu gazetelerde yer aldı. Bankacılık çevrelerinde konuşulan şaşırtıcı iddiaya göre Ümit Öndeş ile Egebank Kredi Risk İzleme Grup Müdürü Av. Özgen Tamuman bankaya el konulduktan sonra eşlerini boşadılar.

TUTUKLAMALAR SÜRECEK

Tamuman’ın, Harmak’a verilen krediler nedeniyle Bankalar Yasası’na aykırı davranmaktan Egebank operasyonunda tutuklanan ilk bankacı olduğunu da anımsatalım.

Egebank olayında tutuklamaların sürebileceği söyleniyor.

Nitekim off-shore hesaplarını ‘yutmaktan’ tutuklanan 12 kişi ile birlikte cezaevine gönderilenlerin sayısı 20’yi buluyor.

Bu isimlerden Demirel dahil üç sanık hakkında ikinci kez tutuklama kararı verildi.

Ankara’da banka murakıpları ve maliye müfettişleri çok sayıda dosya üzerinde çalışıyor.

Şişli Savcılığı’ndaki dosyalar da ‘gökkafes’ gibi yükseliyor.

Avukatları, Murat Demirel’in İstanbul’da yargılanması için çırpınıyor.

Ankara şimdilik ‘Kasırga Operasyonu’ soruşturmasına egemen, Demirel’i İstanbul’a kaptırmıyor.

Peki bu çırpınış neden! ‘‘Ankara’da da hákimler var.’

Şampanya ne için patlatıldı?

BİR bankacı, son günlerde kulaktan kulağa dolaşan bir söylentiyi aktarıyor: ‘‘Murat Demirel 29 Eylül’de gözaltına alındığı tarihden 6 gün geriye gidelim; yani 23 Eylül Cumartesi ya da bir gün sonraki pazara…

Demirel’in evlendiği eşi Ayşenur Demirel’e (Esenler) ayda 12 bin dolara tuttuğu Ulus, Enver Paşa Korusu’ndaki 3 numaralı villada bir hareketlilik gözleniyor. Çünkü evde avukatlar var.

Bir taksi şirketinden bir söylentiye göre 2, bir başka iddiaya göre de 4 taksi isteniyor. Demirel ve avukatlar, ‘‘Şişli’ye gidiyoruz’’ diyorlar.

Muhatabımız ‘Bundan sonrası ilginç’ diyerek devam ediyor:

‘‘Bu kişiler Şişli’ye geldiklerinde Adliye binasına yöneliyorlar. Ancak içeri girdiklerinde kiminle görüşüyorlar, bilinmiyor. Yaklaşık iki saat sonra da çıkıyorlar ve yine taksilerle Ulus’a dönüyorlar. Ve bir şampanya patlatılıyor.’’

Çünkü eve kimin gelip gittiği izleniyor.

Peki, tatil günü yapılan bu ziyaret doğruysa, ‘heyet’ kim ya da kimlerle neyi görüştü? Şişli’ye giderken neden özel araçlarını kullanmadılar? Şampanya ile ne kutlanmak isteniyor?

Soruşturmacıların dikkate alması gereken bir durum değil mi?

Güven Air, paraları 3 seferde götürdü

ZAMAN Gazetesi’nden Güntay Şimşek, 4.10.2000 tarihinde gözlerden kaçan bir ayrıntıyı yazmış… Bankaya el konulduğu gece Murat Demirel ‘yok Türkiye’deydi, yok Avusturya’daydı’ tartışmalarına ışık tutan bir bilgi… Bir okurumuz, bu yazıdaki unsurların araştırma konusu yapılıp yapılmadığını soruyor.

Güntay’ın yazısından sizin de bilginiz olmalı:

‘‘(…) Birincisi, Murat Demirel, Egebank’a el konulacağı gün yasadışı yollardan Türkiye’ye gelmedi. Zaten yurtiçindeydi. Fakat herhangi bir tutuklama kararı çıkması halinde rahatşa yurtdışına çıkabilmek için kendisine ait olan Güven Air’in en konforlu uçağını, Güney’de güzel bir kasabamızda bekletiyordu. (Daha sonra bu uçak para transferi yapacaktır.)

İkincisi; 21 Aralık gecesinde olanlara gelince:

Güven Air’in o gece bütün operasyonları tek bir şey için odaklanmıştı. Tahmin ettiğiniz gibi güvenlik kameralarına takılan çuval dolusu paraların transferine. Ancak çuval dolusu paralar Avusturya’ya değil İsviçre’ye gönderildi. Ve tek bir seferde değil. 21 Aralık gecesinden itibaren toplam üç seferde, çuvallar İsviçre’ye intikal ettirilebildi.

Şimdi kafanızı bu paraların uçağa nasıl yüklendiği mevzuu kurcalıyor değil mi? Hemen aklınıza Atatürk Havalimanı VIP salonu gelmesin. Daha uygun noktalar var, unutmayın. VIP’ten önemli kişiler geçiyor, değerli ve stratejik mallar değil. (…)’’

Dikkati Çekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu