Ahmet Nur ÇebiBJK HaberleriFulya DavasıSpor Haberleri

Pandora’dan Demirören ve Ahmet Nur Çebi de çıktı!

Aydın Doğan’ın damadı M. Ali Yalçındağ, iş insanları Turgay Ciner, Demirörenler, BJK Başkanı Ahmet Nur Çebi ve ünlü sunucu Reha Muhtar da bu listede.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun (ICIJ) paylaştığı Pandora Belgeleri’nde Türkiye’den yer alan bir çok isim ortaya çıktı.

DW Türkçe’nin haberine göre, Türkiye iş dünyasından Ahmet Çalık, Mehmet Cengiz, Rönesans Holding Kurucusu Ayşe Ilıcak ve Yıldırım Demirören ‘in eşi Hazan Revna Demirören ile kardeşi Fikret Tayfun Demirören’in yanı sıra son dönemin yeni zenginlerinden köklü holding sahiplerine, medyadan spor dünyasına kamuya mal olmuş önemli başka isimler de yer alıyor.

İş dünyasının, yerli sermaye vurgusunun öne çıktığı AKP döneminde uygulanan vergi teşvik politikalarına rağmen, offshore hizmetlerine ilgisi dikkat çekiyor. 1996-2020 yıllarını kapsayan şirket kayıtlarına göre, gayrimenkul ya da yat almak için offshore kullanan da var, nakit, hisse senedi ya da fonlara yatırım yapan da.

AHMET NUR ÇEBİ’NİN İKİ OFF SHORE ŞİRKET KURMUŞ !

Belgelere göre Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi de eşi Berna Çebi ile birlikte, Mayıs 2010’da Trident Trust firması aracılığıyla Britanya Virjin Adaları merkezli Fredetta Worldwide Ltd ve Elasea Finance Ltd adlı iki offshore şirket kuruyor.

Ahmet Nur Çebi’nin kurduğu şirketin varlıkları 31 Mart 2016’da 18 bin 474 dolar

Fredetta’nın varlıkları 31 Mart 2016’da 18 bin 474 dolar olarak kayda geçiyor. Asıl sahiplerin ismini gizlemek için vekil hissedarların kullanıldığı şirket, Mayıs 2018’de kapatılıyor.

Haziran 2011’de 3.5 milyon dolarlık varlığı olduğu görülen Elasea Finance üzerinden ise Londra Gatliff Road’da bir ev satın alınıyor.

Ahmet Nur Çebi, DW Türkçe’nin konuyla ilgili sorulara yanıtlamadı.

İlgili haberler

Yıldırım Demirören Beşiktaş’tan alacağı 92 Milyon Liralıyı sildi

 

Dikkati Çekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu