Kuruçeşme’deki Oyma Köşk için yıkım kararı çıktı, ama?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kuruçeşme’de geçmişte yatakhane olarak kullanılan ve Devlet Malzeme Ofisi’nden satın alınan iki katlı binanın beş kata çıkarılması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni harekete geçirdi.

Belediye, SABAH’ın geçen Mayıs ayında, ‘Boğaz’a nazır köşk için dağı deldiler’ başlığıyla ortaya çıkardığı haberin ardından yıkım kararı aldı. Ancak yıkım kararının uygulanması zor görünüyor.

11 Haziran 2007’de Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nden alınan “Tadilat ve basit onarım” ruhsatıyla, Boğaz’a nazır binalar yapıldı. Sahipleri Alman olan Armona Denizcilik’in iki yıl önce başlattığı inşaatın her aşamasını müdürlük yetkilileri takip etti.

Ruhsata aykırı yapılaşmalar konusunda tespit tutanağı tutuldu. Bu yetmedi, inşaat mühürlendi ve suç duyurusunda bulunuldu. Tüm bunlara rağmen inşaat hızla bitirildi. Ortaya da değeri milyon dolarlarla ölçülemeycek bir köşk çıktı. Böylece İstanbul Boğazı’nda tespitli 27 bin kaçak yapıya bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Bu kaçak yapıların 3 bin 7 tanesiyle ilgili 2002’de büyükşehir encümeninde yıkım kararı çıkartıldı. Armona Denizcilik’in yaptığı kaçak köşkle birlikte bu sayı 3 bin 8 oldu. Ancak aradan geçen 7 yıla rağmen hiçbirisi yıkılamadı. Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Eyüp Muhçu da “Boğaz’da sistem böyle işliyor” diyerek şöyle konuştu: “Yapanların yanına kâr kaldığı gibi, birilerine milyon dolarlık rantlar yaratılıyor. Boğaz’da kaldırım taşı bile değiştirilirken izin almak gerekiyor. İleride kaçak yapıyı yapanın müktesep hakkı gerekçe gösterilerek yasal hale getirecekler.”

Şirket, uzun yıllar Devlet Malzeme Ofisi’nin (DMO) lojman olarak kullandığı, koruluk alanın hemen bitiminde yer alan iki katlı bina ile ilgili olarak Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ne başvurdu ve 11 Haziran 2007 tarihinde basit onarım izni aldı.

Badanaboya ve içinde değişiklik öngören izin sonrası bina yeşil brandalarla çevrildi. Boğaziçi imar planlarına göre, yıkıldığı takdirde koruya katılma şerhi bulunan bina, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayı alınmadan temelden yıkıldı.

Eski binanın arsasında çelik konstrüksiyon olarak yeni baştan 4 katlı ikiz binalar inşa edildi. 9 Mayıs 2008’de ekipler, inşaatı mühürledi. Kaçak inşaatın ilgilileri hakkında da 23 Mayıs 2008’de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

Share.

Leave A Reply