BJK Haberleri

Beşiktaş’ta bir yılda ikinci kez yapılan Tüzük Kongresinden notlar

BJK Tüzük Tadili ile İlgili Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı Tüpraş Stadyumu’nda gerçekleştirildi.

Beşiktaş Akatlar Spor Kompleksi’nde 17 Eylül 2023 tarihinde yapılan Tüzük kongresinde 7405 sayılı Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu ile uyumlu hale getirilmesi amaçlanarak değiştirdiği tüzük maddelerini üzerinde tekrar değişiklik yaptı.

Toplantının açılışını Genel Sekreter Cüneyt Sezgin yaptı. Daha sonra yapılan seçimle Toplantı Divan Başkanlığına Disiplin Kurulu Başkanı Ahmet Akpınar seçildi. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Hasan Arat, Kongre Üyelerimize hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Tarihimizde ilk kez stadımızda bir kongre yapıyoruz. Kurucularımızdan Onursal Başkanımıza, şehit düşmüş Beşiktaşlılara Allah’tan rahmet diliyorum.

İlk kadın sporcumuzu eskrim şubesinde yetiştirdik. Halit Çambel Beşiktaşlı Türkiye’nin ilk kadın profesörüydü. Dün akşam Beşiktaşlı Nesrin Baş, 2024 Paris Olimpiyatları’na katılmaya hak kazandı. Sporcumuzu tebrik ediyorum.

Tüzüğümüzü çağın gereklerine uygun vaatlerimize uygun, seçilmiş kurullarımızın çalışarak yaptığı değişiklikler size sunuldu. Beşiktaş’ta yaşanan değişimi görmemekte ısrar edenler var. Beşiktaş halkın takımıdır, genel kurulumuz ne derse o olur.

Beşiktaş için yarış bitmez. 23 Mayıs bizim için çok önemlidir. Aldığımız emaneti gelecek nesillere bırakacağız. Tüzük değişikliği tamamlandıktan sonra gururla dolaşacağız.

Büyük değişikliklerden önce kaos olur. Hala sıkıntıları çözmeye çalışıyoruz. Bu tüzük yönetimin tüzüğü değildir. Bu taslak, alanında uzman kişilerce hazırlanmıştır.

Diğer kulüplere örnek olacağız. Beşiktaş dijital app çalışmaları sona ermek üzere. Haziranda bu uygulamanın lansmanını yapacağız. Elektronik ortamda oylama, kulübe üye olma işlemleri mümkün olacaktır. Değişim kaçınılmazdır.

NationalTurk Haber

Bu tüzük yönetimde keyfiliğe esastan son vermektedir. Başkan tek imzayla her şeyi yapabiliyordu. İki imza şartı getirdik. Kimse tek başına hukuki gerekçe olmadan imza atamayacak. Yönetim kurulları on yıldan fazla kiralama yapamaz maddesi getirdik.

Hasan Arat: “Aşçıoğlu Fulya’daki kiralık yerlerden çıkınca Fulya meselesi çözülecek”

Fulya’daki binamızın bize teslim edilmesini istedik. Aşçıoğlu gereğini yapacağını söyledi. Biz tahliye davası açtık. Bu davada kuvvetli bir yere geldik. Binadaki yazı tamamen kalktı. Beşiktaş mallarını tek tek alacak. Haksızlıklara son vereceğiz. Kira artırımı istemiyoruz. Binayı komple kulübe devredeceksiniz. Fulya meselesi çözülecek. 1903 Mehmet Üstünkaya Tesisleri boşaltılıyor, orayı devralacağız. Çilekli’yi devralacağız.


Uzun süreli kiralamalarda yeniden değerleme şartı getiriliyor. Denetim Kurulu’nun yetkileri daha da güçlendirilecek. Kimseden talimat alamaz maddesi ekleniyor. Denetim Kurulu’na seçilme liyakatı düşürülecek. Beşiktaş modern bir devrim yapıyor. Her kurula kadın şartı getiriliyor. Yeni üye referans sayısı 35 kişiye yükseliyor.

5700’ün üzerinde üye farklı şekilde kaydedilmiş. Bunlar tespit edildi. Disiplin Kurulu ve Yönetim Kurulu gerekeni yapacak. Bir daha kims böyle bir şeye cesaret edemeyecek. Bunlar tomar tomar paralarla kendi üyelerini yapmaya çalışıyor. Beşiktaş yönetimini Beşiktaşlılar seçecektir.

Seçilmiş kurullar bu tüzük taslağı üzerinde mutabık kaldı. Fikir ayrılıkları olabilir. Herkes fikrini söyler. Beşiktaş’ta bundan sonra herkes konuşacak. Dedikodu ve iftira olmayacak. Bu özlenen bir tablodur. Kürsüden kovalanan üyelerimiz vardı. Biz herkesi dinleyeceğiz. Son 23 yılda yaşananlar bir daha yaşanmayacak.”

Kongre üyesi Ahmet Tokdil konuşmasını bitiremedi.

Daha sonra tüzük maddeleri tek tek görüşüldü ve Kongre Üyelerimizin oylarına sunuldu. Tüzük maddelerinin kabul edilmesinin ardından Başkanımız Hasan Arat, Kongre Üyelerimize hitaben bir teşekkür konuşması yaptı:

Hasan Arat: Tüzüğe aykırı 5751 üyemiz var

Hasan Arat, önceki dönemde yapılan üye alımlarını eleştirdi. Tüzük tadilatının Beşiktaş’ta artık keyfiliğe son vereceğini belirten Başkan Hasan Arat kritik kararların tek imza ile alınamayacağını söyledi. Arat “Beşiktaş mallarını tek tek geri alacak. Biz bu tüzükte diyoruz ki yönetim kurulları gayri menkullerimizi 10 yıldan fazla kiralayamaz” ifadelerini kullandı.

Beşiktaş Tüzük kongresinde Beşiktaş eski Başkan Adayı Nazmi Koca’nın konuşması esnasında gerginlikler yaşandı.

Beşiktaş Tüzük Kongresi: Ahmet Nur Çebi: Ahmet Tokdil karşımda aday olacak

Beşiktaş’ta yeni tüzük taslağı kabul edildi.

Beşiktaş JK’da Tüzük Tadil Genel Kurulu’nda üyelik ücretinin yıl sonuna kadar ₺5.000’de tutulacağı, yeni yılda bu ücretin ₺20.000 olacağı belirtildi.

— Üniversite öğrencileri için yıl sonuna kadar ₺2.500, yeni yılda ₺10.000 olacak.

Geçtiğimiz yıl yapılan Tüzük tadiline göre;

Üyelik giriş ücreti 5 bin liradan 20 bin liraya, yıllık aidat ise 250’den 500 liraya çıkarılmıştı.

Uygulama 1 Haziran 2024’ten itibaren geçerli olacaktı.

Bu uygulama ile birlikte 1 kişinin 10 kişiye referans olma şartı da 35 kişiye çıkartıldı.

Yıl sonuna kadar binlerce üniversite öğrencisi 20 bin TL yerine 2,500 TL’ye BJK Derneğine üye olabilecek.

BEŞİKTAŞ JİMNASTİK KULÜBÜ TÜZÜK TASLAĞI

Beşiktaş’ta Tüzük Değişikliğine Tepkiler Bitmiyor

Dikkati Çekenler

Başa dön tuşu