Beşiktaş muhtarları: Bize zahmetli işler kalacak

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nüfus cüzdan sureti ve ikametgah belgelerinin artık muhtarlardan alınmayacak olması vatandaşı memnun ederken, muhtarları ise üzdü!

Samanyolu Haber’in görüşlerini aldığı Arnavutköy, Kültür ve Nispetiye muhtarları, yeni uygulamayla vatandaşın rahatlamasını hiçe sayıp “zahmetli işler bize kalacak” dediler.

Beşiktaş Arnavutköy Mahalle Muhtarı Sedef İrteş: “Ben üç dönemdir mahalle muhtarlığı yapıyorum. Verdiğimiz bu evraklar gelir kaynağımızdı. Bu maddi kaybı kapatmak için umarım bir şeyler sunulur. Görevimiz tebligatları almak, elektrik su kanalizasyon işleriyle sınırlı kalacak. Bunlar zahmetli işler. Muhtarın yapması gereken asli görev, ikametgah ve nüfus sureti vermekti. Bence bu görevlerimizin elimizden alınmasıyla muhtarlıkları kaldırmak istiyorlar. Bu da hükümetin Büyükşehir Belediyeleri ve belli kurumlarla irtibata geçmek istemesi demek oluyor.”

Gelir kaynağımız kesildi

Beşiktaş Kültür Mahallesi Muhtarı Dursun Gül, ikametgah ve nüfus suretinin muhtarların en önemli gelir kaynağı olduğunu söyledi: “Muhtarlıkların ikametgah kağıtlarıyla belirli ücretleri vardı. O ücretlere göre gelirlerimiz sağlar ona göre giderlerimizi ayalardık. Bir de özel idarenin her yıl aldığı kararlar sonunda muhtarlara her yıl 320 TL bir maaş verilir. Bu evrakların alımı kaldırılırsa, sadece 320 TL’ye kalacağız. Ancak iş yükümüz azalmayacak. Evrak tanzimi, nakiller, gelen tebligatları yine biz takip edeceğiz. Ama yaptırım gücümüz kalmayacak. Geçimizi sağlayacak bir şeyler önerilsin ki, muhtarların kalitesi düşmesin. Çünkü eğer bu koşullarda emeğimin karşılığını alamazsam, bir sonraki seçime aday olmam.”

Nüfus müdürlüklerine güven olmaz

Etİler Nispetiye Mahallesi Muhtarı Ayşe Şirinler, bu uygulamanın sahte kayıtları artıracağı görüşünde: “Artık vatandaşlar numarasıyla gidince kurum ve kuruluşlardan bürokrasi engeli kalkacak. Bu devirde e-devlet sistemine geçilmişken bu sistem gerekliydi ancak muhtarların misyonu ortadan kalkacak. Yetkimiz ortadan kalkarsa varlığımızı nasıl sürdüreceğiz? Devlet önlem alıp yetkimizi belirlemeli. Biliyorsunuz en son seçimlerde pek çok yerde yüzlerce kayıt dışı kişiler mahallede oturuluyor gösterildi. Bu kişilerin bilgileri nüfus müdürlüklerinin veri tabanından alındı. Böyle bir durumda nüfus müdürlüklerine ne kadar güvenilir?”

Share.

Leave A Reply