HaberBeşiktaşBJKBJK HaberleriEkonomi HaberleriFulya DavasıSpor Haberleri

Beşiktaş JK 2018 yılı “Olağanüstü Bütçe” aşımı davasında bilirkişi heyetininden müthiş rapor

Beşiktaş’ta 2018 yılı Olağan Genel Kurulu ibranın iptali, bütçe aşımı davasında Bilirkişi Heyetininden müthiş rapor !

Usulsüz bütçe aşımı sebebiyle kongre üyelerinin açmış olduğu davada bilirkişiler, Fikret Orman yönetiminin 509 milyon TL yetki aşımı yaptığını tespit etti.

2018 yılında denetçi şirketin 9. Sayfasında 615 milyon TL borçlanarak nakit akışı sağlandığını tespit eden bilirkişiler . 1.060 milyon TL lik bütçenin % 10’u olan 106 milyon TL borçlanma yetkisi olduğu halde bu borçlanmanın çok üzerinde bir meblağının borçlandırılarak yetkisiz harcama yapıldığını şayet böyel bir zorunluluk var ise 2018’de Genel Kurulu olağanüstü toplantıya çağrılarak yetki alınması gerektiğini;
Yetki almadan yapılan borçlanmanın müeyyidesinin yine tüzükte yazılı olduğunu ve bu tutardan tüm Yönetim Kurulu Üyelerinin ortaklaşa ve zincirleme olarak sorumlu olduğuna dikkati çekiyor.

Onaysız bütçe aşımı ile yapılan astronomik borçlanmanın yetkisiz yapıldığını tespit edilmesiyle birlikte alınacak karar futbol dünyamızda kulüplerin yönetsel anlayışında birçok gelişmeye etken olacağını gösteriyor.

Hatırlanacağı üzere Fikret Orman dönemi genel sekreteri de olan Mesut Urgancılar yapılan son divan toplantısında bahsi olan dosyada belge bile olmadığı söylemiş ve  kulübün tarihine geçecek borçlanmasına dur demek için açtıkları dava ile ilgili  davacılara “Siz bizi meşgul ediyorsunuz” demişti.

Başkan Ahmet Nur Çebi ise geçtiğimiz günlerde Güntekin Onay’a konuk olduğu programda:

“Borçlandırmazsın. Borçlandırdıysan da elini kolunu sallayarak dolaşamazsın. Şu anda dönün bakın. Birçok kulüplerin bu hale gelmesinin sebebiyet veren yöneticiler sokaklarda elini kolunu sallayarak geziyorlar. Şu an ortalıkta yok ama şu anda bizler acı çekiyoruz. Bu paraları nasıl bulacağız? Nasıl yapacağız? Bu kulüpler çok büyük değerlerdir. Cumhuriyetten evvel kurulmuş değerlerdir. Ülkenin milletin değeri olan bu kulüpler mahvına sebebiyet olacak tavır ve davranışlardan her şekilde kaçınmamız gerekiyor. Federasyon başkanı haklıdır. Koymuş oldukları transfer limitleriyle bütçenize sadık kalmanız gibi şartlarla zaten siz bunu aşmaya kalksanız tescil etmiyor. Gelir ve giderinize ayak uydurun gibi bir tavır var. Dolayısıyla bunun dışına çıkanları Federasyon tescil etmiyorum diyor. Başka yollardan çıkarsanız spor yasası ile bunun cezasının olduğunun tescillenmesi ile bu güzide kulüplerin korunabilir hale getirilmeye çalışılıyor. Ben de buna destek veriyorum.” diyerek borçlanmaya sebep olacak yöneticilerden kanun önünde hesap verilmesini istediğini açıklamıştı.

Eski başkan adayı Hürser Tekinoktay: “Bu bilirkişi raporuna aynı Fulya Davasında olduğu gibi itiraz edecek misiniz” diyerek bir paylaşımda bulunurken;

Dikkati Çekenler
NationalTurk Haber

Tekinoktay’ın listesinde bulunan finans uzmanı Tamer Mert ise; “Derneğin 2018 yılı GK İbra iptali davasında bilirkişiler; bütçede olmayan 615 milyon TL ‘lik borçlanma için dönemin tüm YK üyeleri ‘ortaklaşa ve zincirleme ‘ sorumludur demiştir. . FO, ANÇ, SA,EK, AÜ, UG, ŞMY time to pay” paylaşımında bulunması dikkati çekti.

Davanın avukatı olan Beşiktaş’ın Seba dönemi sporcu Avukat Aker Çıtak ise;

Beşiktaş’ı zarara uğratan yönetime dava açmayan ve zararları eski yöneticilerden tahsil etmeyen şimdiki yönetim de bu zarardan sorumludur. Tıpkı 2007 yılı yöneticilerine dava açmadıkları için o dönemin zararlarından da sorumlu oldukları gibi.” diyerek açıklamada bulundu.

Beşiktaş JK uğradığı zararın tespit edilmesiyle birlikte sosyal medyada davaya büyük bir destek oluştu.

https://twitter.com/benOnderD/status/1378220901708226562?s=20

https://twitter.com/jugo1903/status/1378071790518464516?s=20

 

Dikkati Çekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu