Beşiktaş ilçesinde 2 rant olayı daha!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Seçimlerden önce sürekli imar yolsuzluğu iddialarıyla gündeme gelen Beşiktaş Belediyesi’nde yine enteresan işler oluyor.

İddialara göre Levazım Mahallesi Adakent Sitesi’nde bir dönemde 4 defa plan tadili yapılan, Eray Kapıcıoğlu, Sabri Yiğit adına kayıtlı olan Digicom ve daha sonra Prestij İnşaat A.Ş.’ye ait spor alanı ve yeşil alan olmak üzere toplam 21 bin metrekarelik alanın  plan tadili itirazı geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Büyükşehir Belediyesi’nde CHP ve AKP’nin işbirliğiyle reddedildi.

Konuyla ilgili olarak Beşiktaş Postası’na açıklamalarda bulunan Beşiktaş Belediyesi eski meclis üyesi ve Beşiktaş Belediyesi eski Zabıta Müdürü Asım Kantoğlu, “İtirazın reddedilmesinden sonra bodrum katları da kullanılır hale getirilerek 2003 yılında Darüşşafaka, İTÜ ve Darülaceze üzerine kayıtlı bulunan arsa 2009 yılına kadar 5 kez plan tadili görerek yaklaşık 180 ila 240 daire arasında 480 milyon dolarlık bir rant elde edilmiştir” dedi.

CHP’nin Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi olan Halil Sarıca’nın bu plan tadiline itiraz ettiğini belirten Kantoğlu, “İtirazdan sonra Halil Sarıca büyük baskılar gördü ve İmar Komisyonu üyeliğinden istifa etti. Beşiktaş’taki yeşil alanlar ranta kurban edilmeye devam ediyor” diye konuştu.

Asım Kantoğlu, Vişnezade mahallesindeki SSK binası olarak bilinen yerde de yolsuzluk olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Vedat Aşçı’nın üzerine kayıtlı olan yer 2004-2009 arasında AKP tarafından defalarca Büyükşehir Belediye Meclisi’nde plan tadili için getirilen ve oy çokluğuyla imara açılmak istenen yer Beşiktaş Belediyesi CHP grubunun geçen yıl yaptığı itirazlar sonucunda mahkemelik olmuş ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, İstanbul Milletvekili Çetin Soysal’ın, yaptıkları SSK arazilerinin kamuya açık olmasından mütevellit verilen zararın ve elde edilen rantın ortaya çıkmasından dolayı mecliste yaptıkları konuşmalar ortadayken geçtiğimiz hafta yine Salı günü Beşiktaş Belediye Meclisi’nde sadece CHP üyesi Levent Serdaroğlu’nun itirazı ve diğer 30 üyenin olumlu oy kullanmasıyla kabul edilmiş ve burası da 7 emsal civarında bir ranta kurban gitmiştir. Yüzde 50-55 civarında meyilli bir arazide yapılacak bu inşaat bütün çevre halkını olumsuz etkileyecektir. Burası neden kamuya ait bir araziyken satıldıktan 1 yıl sonra sürekli olarak plan tadilleri gündeme gelmiş, CHP parti grubunun geçen dönemki ret oyu ve mahkeme kararları hiçe sayılarak bu dönem de bir işbirliği neticesinde tereyağından kıl çeker gibi burasının da imara açılma işlemi tamamlanmıştır.”

Share.

Leave A Reply