Fon fiyaskosu! Beşiktaş’ın 2 milyon euro parası yok muydu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Yıldırım Demirören (arkası dönük siyah ceketli), Jorge Mendes (ayakta kravatlı olan), Ahmet Bulut (ayakta, mavi gömlekli) ve Cristiano Ronaldo aynı masada

Yıldırım Demirören’in ballandıra ballandıra anlattığı fonla transfer yönetiminin detayları ortaya çıktı. Almeida transferinde 2 milyon euro peşin para vererek Beşiktaş’ı esir alan fon şirketinin ortağı, Almeida’nın aynı zamanda menajeri olan Jorge Mendes çıktı!

Beşiktaş’ın devre arasında transfer ettiği Hugo Almeida’da kullandığı fon yönetimin detayları ortaya çıktıkça, Beşiktaş’ın bu transferde nasıl bir karlı yatırım yaptığı sorusu da akılları karıştırmaya devam ediyor. Tabata, İsmail Köybaşı, Ailton, Aurelio, Zapotocny, Ferrari gibi fiyasko transferlere milyon eurolar döken Beşiktaş yönetimi, nedense Hugo Almeida transferinde 2 milyon euroyu bulamadı!

Ve Werder Bremen’e vermek için 2 milyonu İrlanda merkezli bir fon şirketinden aldı. Parayı peşin veren fon şirketinin ne kadar kârlı bir işe girdiği Beşiktaş’ın Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderdiği bilgilendirme yazısında detaylarıyla birlikte ortaya çıkmıştı. Yıldırım Demirören’in “Para vermeden futbolcu aldık. Türkiye’de yeni bir kapı açtık” sözleriyle övdüğü yöntemde Beşiktaş’ın büyük riski varken adeta hiçbir kazancı elde edememesi ihtimalide çok büyük.

Hugo Almeida gibi yüksek fiyata satma potansiyeli olan genç bir santrafor için 2 milyonu vermeyen Beşiktaş, kazanacağı muhtemel paraları fon şirketine kaptıracak.
Sadece 2 milyon vererek futbolcunun haklarının yüzde 45’ine sahip olan fon şirketi, Almeida’nın 10 milyon Euro’ya satılması halinde 4.5 milyon euronun sahibi olacak.
Ancak minimum 4.5 milyon limiti konulan antlaşmada Almeida 5 milyona satılırsa BJK sadece 500 bin euro alacak.
Bu durumda %45 – % 55 oranı adeta Fulya Projesindeki gibi terse işleyen bir durum olarak BJK karşısına çıkması söz konusu !

Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören, kalan 5.5 milyon euroyu kâr olarak görse de fon şirketine kaptırılan 4.5 milyon eurodan hiç bahsetmiyor.

Beşiktaş, Almeida’yı satamaması halinde ise fon şirketine yıllık yüzde 10 faiz ödemek durumunda. Yani futbolcu satılmasa bile fon şirketi parasını yüksek faize yatırmış gibi kar edecek. Bankalardan aldığı borç para için kameralar karşısında tören düzenleyen Yıldırım Demirören yönetiminin 2 milyon euro para için fon şirketine bu kadar gebe olması akıllara başka şeyler getiriyor. Hele ki bu fon şirketinin sahibi Jorge Mendes ise.

Mendes’e gelince pek diyecek bir şey yok tabi
Jorge Mendes kendi açısından müthiş başarılı bir antlaşmaya imza attırmış.
2 milyon koy en kötü 2.600 al, satılırsa min 4,5 limitiyle 2 koy 4.5 dan itiberen 9 milyonlara kadar getirinin yolunu sözleşmeye yaz..

Son olarak basit bir hesapla Almeida Beşiktaş’ta çok başarılı olup zaten futbol piyasasında tanınan ismini daha da parlatırsa ve 30 milyon Euro bonservis ile satılırsa fon % 45 pay karşılığında 13.5 milyon Euro alacak. Yani aslında Beşiktaş’ın kasasına girmesi gereken 13.5 milyon Euro, başlangıçta Beşiktaş Yönetimi sadece 2 milyon Euro’yu kendisi ödemediği için Fonun kasasına girecek.

İşte İrlanda merkezli fon şirketi ile Jorge Mendes’in ilişkisini ortaya koyan NationalTurk’un özel haberi;

Beşiktaş’ın ‘Kârlı bir yöntem’ olarak nitelediği fonla kadrosuna kattığı Hugo Almeida transferinde aracı olan fon şirketinin büyük ortağı olan ünlü ismi NationalTurk açıklıyor.

Sezon başında yaptığı Ricardo Quaresma ve Guti Hernandes transferleriyle Avrupa’da büyük sükse yapan Beşiktaş, devre arasında da Simao Sabrosa, Hugo Almeida ve Manuel Fernandes’i transfer etmişti. Bu transferler de ses getirmiş, Beşiktaş, 14 puan geride olmasına rağmen şampiyonluk adayı olarak lanse edilmişti.

Yıldırım Demirören’in övdüğü yöntem!

Ancak Hugo Almeida’nın alınış yöntemiyle Beşiktaş, Türkiye’deki transfer piyasasında yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. Almeida’nın Beşiktaş’a gelmesinin ardından Başkan Yıldırım Demirören, katıldığı bir televizyon programında fon yöntemini “Beşiktaş ve Türk futbolu için bir kapı açtık. Para vermeden oyuncu getirmek, para kazanarak satmak gibi. Fon bize sormadan oyuncuyu satamaz” diyordu. Yıldırım Demirören’in dediği gibi fon şirketi Beşiktaş’a sormadan futbolcu satamaz.

Ancak Demirören’in açıklamadığı bir gerçek de Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen bilgilendirme yazısında açıkça görülüyor. Beşiktaş da fon şirketi ile anlaşmadan Almeida’yı satamaz.

Beşiktaş’ın Almeida’nın bonservisi için Werder Bremen’e ödemesi gereken 2 milyon euroyu fon şirketinden alması ve Almeida’nın başka bir kulübe transferi durumunda veya Beşiktaş’ta sözleşme uzatması halinde, her halükarda fon şirketinin bu işten kârlı çıkması, üzerinde çok tartışılacak ayrı bir konu.

Gizli fon şirketi neyin nesi?

Bu transferde esas merak edilen, Almeida için Werder Bremen’e sadece 2 milyon euro vererek her türlü kârlı çıkacağı bir işe girişen ve isminin gizli kalmasını Beşiktaş’tan talep eden fon şirketinin kimin olduğu. Beşiktaş, Almeida transferiyle ilgili olarak KAP’a gönderdiği yazıda “Ekonomik Haklara İştirak” sözleşmesini imzaladığı şirketin ismini açıklamamıştı. Bu şirketin isminin Quality Football Ireland Limited (ISC) olduğu ise daha önce Türk basınında ortaya çıkmıştı. Ancak özellikle Sabah gazetesinin yaptığı haberlerde sadece şirketin ismi verilmiş, detaylar geçiştirilmişti.

NationalTurk olarak Quality Football Ireland Limited şirketini incelediğimizde çok ilginç bağlantılarla karşılaştık. İrlanda resmi kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre şirketin yöneticileri Wendy Merrigan, Rory Williams ve Michael Rubel. ISC’nin ortaklarını incelediğimizde ise enteresan bağlantılar ortaya çıkıyor. Almeida’nın transferinde 2 milyon euroluk bonservis bedelini karşılayarak futbolcuya ortak olan ve karlı bir işe giren Quality Football Ireland Limited şirketinin en büyük hissedarı yüzde 69′luk payla CAA Sports International.

11 Haziran’a kadar yüzde 70 hisseye sahip olan CAA’nın, bu tarihte, yani transfer döneminin başında yüzde 1 hissesini Goodbody Subscriber One Limited şirketine devretmesi dikkat çekici. Kalan yüzde 30′luk hisse ise yüzde 15′er paylar halinde CAA yöneticileri David O’Connor ve Michael Levine’e ait.

Şifre çözülüyor

Peki bu CAA Sports şirketinin, İrlanda’da kurulu olan Quality Football Ireland Limited şirketiyle olan ilişkisi, Beşiktaş açısından neden enteresan? CAA Sports, Amerika kıtasında akla gelebilecek en ünlü sporcuların (NBA, Nascar, NHL vs.) menajerlik haklarını elinde bulunduran dünyaca ünlü bir şirket. Ve CAA Sports, Amerika’daki hakimiyetinin ardından Avrupa futbolunda da söz sahibi olmak için 2008 yılında Gestifute şirketiyle ortaklık anlaşması imzalıyor. Şifre de burada çözülüyor.

Tekrar hatırlatacak olursak; Beşiktaş’ın 2 milyon euro verip Almeida’nın tüm haklarını eline geçirmek yerine 2 milyon euroyu fon yöntemiyle aldığı şirket olan Quality Football Ireland Limited’in yüzde 69 hissesine sahip olan CAA Sports’un Avrupa’daki ortağı Gestifute. Futbolla yakından ilgilenenler için Gestifute çok tanıdık bir isim.

Bilmeyenler için de biz hemen söylüyoruz; Gestifute, son yıllarda Türk futboluna ve Beşiktaş’a adeta kapak atan, Yıldırım Demirören ve Cristiano Ronaldo ile ortak olarak turizm işine de girdiği iddia edilen, dünyaca ünlü menajer Jorge Mendes‘in şirketi.

NationalTurk olarak, Beşiktaş’ın 2 milyon euro vermek yerine Almeida’nın menajeri Jorge Mendes’in dolaylı da olsa sahip olduğu fon şirketine borçlanarak bu transferi yapmasının yorumunu Beşiktaş ve Türk futbol camiasına bırakıyoruz…

Share.

Leave A Reply