Bir bu eksikti; Beşiktaş’ı batmaktan Fenerbahçe mi kurtaracak?

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören’in, 58. maddenin değiştirilmesi yönündeki girişimlerinin nedeni belli oldu. Beşiktaş Kulübü’nü 500 milyona yakın borca sokan Başkan Demirören’in Fenerbahçe’nin arkasına sığınmasına neden olan sebepleri gündeme getiren Gazeteport’un yorumu büyük yankı uyandırdı.

Daha önce Beşiktaş markası yerine Fenerbahçe markasını ön planda tuttuğu için camiada büyük huzursuzluğa neden olan Yıldırım Demirören‘in şimdi de yeni  bir tepki fırtınası yaratan Gazeteport’un bu konuyla ilgili yorumu;

Kulüpler Birliği Vakfı’nın yapacağı kritik toplantı öncesi Yıldırım Demirören‘in kamuoyunda ‘Fenerbahçe’yi kurtarma operasyonu’ olarak görülen 58. maddenin değiştirilmesine yönelik girişimlerinin altında yatan neden belli oldu.

Geçtiğimiz haftalarda yapılan Divan Kurulu Toplantısı’nda borcu 442 milyon lira olarak açıklanan ve UEFA’nın mali müfettişleri tarafından hesapları incelenen Beşiktaş, 58. maddede bir değişiklik yapılmaz ve ardından da Fenerbahçe’yle ilgili de bir ‘küme düşme’ kararı çıkarsa zor durumda kalacak.

Türk futbolunda yaşanacak kaos ortamında borcu en yüksek kulüplerden biri olan Siyah-beyazlılar, önemli gelir kalemlerinde yaşayacağı ciddi kayıplar nedeniyle batma noktasına gelebilecek.

Zira, Fenerbahçe’nin yer almadığı ligde naklen yayın ihalesinin geleceği tehlikeye gireceği için diğer Spor Toto Süper Lig ekipleri gibi Beşiktaş da en önemli gelir kaleminde son derece ciddi bir kayba uğramış olacak.

Özellikle son dönemde futbolseverleri tribüne çekmekte zorlanan kulüplerin tribün gelirlerinde azalmalar yaşanacak. Bu durum sno birkaç yıldır tribün gelirini 2 katına çıkartan Siyah-beyazlılar için de geçerli olacak.

Beşiktaş ayrıca, Futbol AŞ’nin banka borçları için bankalara temlik edilmiş durumda olan bir diğer önemli gelir kalemi olan ‘Fulya Plaza’nın kira geliriyle de rahatlama şansı bulamayacak.

Bütün bunlar birleştirildiğinde, Fenerbahçe’yle ilgili çıkabilecek bir ‘küme düşme’ kararı, Siyah-beyazlılar’ın da geleceğini tehlikeye atmış olacak.

BORÇ HER YIL ORTALAMA 60 MİLYON LİRA ARTIYOR

Öte yandan Yıldırım Demirören, kulüp başkanlığı görevinde 7. yılı geride bırakırken, bu dönemde Siyah-beyazlı kulübün borcu her yıl ortalama 60 milyon lira arttı.

Beşiktaş’ta başkanlık koltuğuna 2004 yılında oturan Yıldırım Demirören, kulübü 25 milyon lira borçla devralmıştı.

Siyah-beyazlılar’ın şu anda 442 milyon euronun üzerinde bir borcu bulunurken, Yıldırım Demirören döneminde kulübn borcu her yıl ortalama 60 milyon lira artmış oldu.

Beşiktaş’ın, Başkan Yıldırım Demirören’e 82 milyon, görevinden istifa eden Serdal Adalı‘ya ise 10 milyon lira borcu bulunuyor.

Paylaş.

Bir Cevap Yaz

%d blogcu bunu beğendi: