Yeter artık! Boğaz’da bir kaza daha

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Son haftalarda alıştığımız haberlerden biri daha bugün ajanslardaki yerini aldı.

Ayrıntıları henüz belli olmayan olayda İstanbul Boğazı’ndan geçiş yapmakta olan bir kuru yük gemisi Anadoluhisarı açıklarında karaya oturdu.

İstanbul Boğazı’nda seyreden kuru yük gemisi dümen arızası sebebiyle Anadolu Hisarı’nda kıyıya çarptıktan sonra durabildi. Dev geminin yalılara yakın bölgede geçirdiği kaza korkulu anlar yaşattı.

Edinilen bilgiye göre; İstanbul Boğaz’nda ilerleyen Türk bayraklı İLKE METE isimli kuru yük gemisi, dümen arızası nedeniyle kontrolden çıktı. Yaklaşık 100 metre uzunluğundaki dev gemi Anadolu Hisarı İskelesi’ne 30 metre mesafede kıyıya çarparak ancak durabildi. Sahilde bulunan yalıların hemen yakınında yaşanan kaza korkulu anlar yaşattı. İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri tarafından seyir, can, mal ve çevre emniyetini temin edilmesinin ardından, Kıyı Emniyeti 1, Kıyı Emniyeti 4 ve Kıyı Emniyeti 9 hızlı tahlisiye botları ile Kurtarma 3 ve Söndüren 6 römorkörleri kaza yapan gemiyi kurtarma çalışmalarını başlattı.

İsrail’den Ukrayna’ya gittiği sırada Anadoluhisarı önlerinde karaya oturan 94 metre uzunluğunda, 2 bin 659 grostonluk boş kuru yük gemisi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ekiplerince kurtarıldı. ”İlke Mete” adlı boş kuru yük gemisi daha sonra ”Söndüren 3” ve ”Söndüren 9” kurtarma römorkörleri ile çekilerek Büyükdere açıklarına götürüldü.

Geminin şirketi adına avukatı Prof. Dr. Mehmet Ülgener yaptığı açıklamada, gemide dümen arızası meydana geldiğini ve bu nedenle demir attığını belirterek, ”Gemi demir atarak kurtulmuş. Geminin kıyıya doğru yaslanması söz konusuydu. Çevre güvenliği nedeniyle yardım talebinde bulunduk” dedi.

Ülgener, ”İlke Mete” adlı kuru yük gemisinin, Anadoluhisarı İskelesi’nin hemen yanında bulunan Süren Gündüz’ün kiracı olarak oturduğu yalının iskelesine hafif bir şekilde vurduğunu da bildirdi.

Paylaş.

1 Yorum

  1. Nazım AKSU on

    geminin dümeni kitlenmiş bu arıza suya yenı ınmış gemide bıle olabılecek bı arıza yanı gemıde ve gemıcının hıç bır sucu yoktur o guzel yalıyada yazık olmuş uzuldum takdir ılahı cana gelmesın mala gelsın mal kaybı bı sekılde kapatılır (bogazda bı facıha daha artık ıstemıyoruz dıyenlere ıdı bu lafım yanı senın basınada gelebılır o gemıde sende olabılırdın)

Bir Cevap Yaz

%d blogcu bunu beğendi: