“Yeni Sinema Hareketi” Ortaköy’de start aldı

Pinterest LinkedIn Google+ Tumblr +

Özcan Alper, Mahmut Fazıl Coşkun, Reha Erdem, Pelin Esmer, Derviş Zaim ve Yeşim Ustaoğlu gibi ödüllü genç yönetmenlerin başını çektiği bir grup sinemacı ‘Yeni Sinema Hareketi’ adı altında ortak hareket etme kararı aldı.

‘Yeni Sinema Hareketi’ adlı oluşum, Ortaköy’deki Feriye Sineması’nda birlikte hareket etme kararı aldı.

Yamaç Okur, İnan Temelkuran, Hüseyin Karabey ve Özcan Alper, toplantıda hazırlanan bildiriyi okudu.

Hiçbir meslek örgütüne alternatif olmadıklarının altını çizen genç yönetmenler, bireysel çıkarlardan çok sektörün sorunlarını gündeme getirmeyi planladıklarını belirtti.

Yapımcı Yamaç Okur, yönetmenler Hüseyin Karabey, İnan Temelkuran ve Özcan Alper’in katıldığı basın toplantısında Yeni Sinema Hareketi üyeleri ortak sorunlar etrafında bir araya geldiklerini belirttiler ve sorunlardan bazılarını sıraladılar: ”Sinema eserlerinin dağıtımı, RTÜK’ün uygulamaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sinemayı destekleme sistemindeki yanlışlar, bir sinema merkezinin eksikliği, yeni bir sinema yasasının hazırlanması”.

Toplantıda, Türkiye’de film üretiminin yılda 20’den 70’e çıkmasına rağmen devlet kurumlarının, televizyonların ve dağıtım organizasyonunun hala az sayıda filme göre yapılandığına ve yapısal düzenleme yapılmazsa çıkışta sanılan Türkiye sinemasının birkaç yıl sonra çakılabileceğine dikkat çekildi.

Toplantının son bölümünde DE dağıtım konusu ve alternatif çözümler konuşuldu. Dağıtımın birkaç şirketin iyi niyetine bağlı olmaması gerektiğini söyleyen Özcan Alper şöyle devam etti: ”Seyircisi yok denen filmler tanıtım yapılamadığından, yer bulunmadığından izlenemiyor. İstanbul’da bile yer yok. Halbuki Avrupa’da nüfusu onbeşbini geçen yerleşim yerlerinde belediye ya da hükümet sinema salonu kurmak zorunda. Bu konu bir sinema izleyici, bir sinema kültürü yaratma meselesi. Bizde devletin, belediyenin finanse ettiği sinematekler yok. Buna dair çözüm önerisi sunmak istiyoruz”.

Yeni Sinema Hareketi’nin ilk somut çözümü de film gösterimi üzerine olacak. Süt, Uzak İhtimal, İki Dil Bir Bavul gibi son dönemin en başarılı filmlerinin yer aldığı 17 filmlik bir seçki, 23 Nisan-10 Mayıs tarihleri arasında Feriye Sineması’nda gösterilecek.

‘Hareket’teki sinemacılar

Yeni Sinema Hareketi içerisinde yer alan isimler şöyle: Serkan Acar, Özcan Alper, Belma Baş, Mahmut Fazıl Coşkun, Serkan Çakarer, Sevilay Demirci, Murat Düzgünoğlu, Özgür Doğan, Mehmet Eryılmaz, Orhan Eskiköy, Reha Erdem, Pelin Esmer, Tolga Esmer, Selim Evci, Aslı Filiz, Hüseyin Karabey, Nida Karabol, Seyhan Kaya, Yamaç Okur, Sırrı Süreyya Önder, Nadir Öperli, Belmin Söylemez, İnan Temelkuran, Seyfi Teoman, Haşmet Topaloğlu, Tarık Tufan, Yeşim Ustaoğlu, Emre Yeksan, Derviş Zaim

Paylaş:

Bir Yorum Yaz