UEFA ‘dan devrim gibi kararlar

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

UEFA’dan çok konuşulacak FFP hamlesi!
İtalyan futbol muhabiri Tancredi Palmeri’nin attığı bir tweet, transfere harcayacak yüklü miktarda parası bulunan ancak kurallar gereği bunu dilediği şekilde harcayamayan kulüp çevrelerinde heyecana neden oldu.

UEFA HARCAMALARI SINIRLANDIRIYOR
UEFA’nın uzun bir süredir yürürlükte olan finansal fair play kuralları, Avrupa çapında tüm kulüplerin ekonomik faaliyetlerini belli kurallara bağlıyor ve harcamalarını bu çerçevede sınırlandırıyor.

HER ŞEY KAYIT ALTINDA
Kulüpler için gelir-gider dengesini ana kıstas olarak belirleyen bu kurallar, gelir hanesine ise yalnızca bu kulüplerin futbolla ilgili faaliyetlerinden elde ettiği meblağları kabul ederek, tüm kalemleri kayıt altına alıyor.

TAMAMEN KALDIRILIYOR
Pandemi nedeniyle belli esneklikler getirilen bu kuralların şimdi ise tamamen kaldırılacağı öne sürüldü. İtalyan gazeteci Palmeri, UEFA’nın finansal fair play’i rafa kaldıracağını onun yerine yeni bir finansal kontrol sistemi getireceğini yazdı. Buna göre sistemin sadece adı değişmeyecek, harcama kısıtlamalarına farklı bir bakışı olması nedeniyle niteliksel özü de değişecek. Yaratacağı en bariz sonuç ise; kulüplere daha çok harcama serbestisi getirmesi olacak.

AVRUPA SÜPER LİGİ…
Konuyla ilgili yapılması düşünülen değişikliği aslında UEFA’nın son dönemlerdeki değişim arayışının parçası şeklinde bir bütün olarak ele almak gerekir. En elit kulüplerin bir araya gelerek oluşturma hazırlıklarına girdikleri Avrupa Süper Ligi denilen yeni bir ligin sadece ismi bile Avrupa’nın patronlarını yeni adımlar atmaya zorlamış durumda.

2024’TEN İTİBAREN…
Bu yeni süper projenin önünü kesmek için UEFA öncelikle Şampiyonlar Ligi’nde reform kararını açıkladı. Kıtanın bir numaralı turnuvasının formatının 2024’ten itibaren geçerli olmak üzere değiştirileceği duyuruldu.

EKONOMİK VE İDARİ DEĞİŞİKLİK…
Financial Times’ın haberine göreyse bu değişiklik sadece sportif rekabetteki bu tür yeniliklerle sınırlı kalmayacak; ekonomik ve idari konularda da değişiklikleri de beraberinde getirecek. Tancredi Palmeri’nin gerçekleştirdiği paylaşımı da bu bağlamda değerlendirmek gerek.

KULÜPLERE DEVREDİLECEK
UEFA, Şampiyonlar Ligi’nin formatını değiştirmekle sınırlı kalmayacak, yeni modelde yönetme yetkisinin bir bölümünü de kulüplere devredecek. Bu konudaki çalışmalar kapsamında Avrupa Kulüpler Birliği ile görüşmelerini ileri bir aşamaya ulaştığı belirtiliyor.

SPONSORLUK HAKLARI…
Buna göre ortak bir teşebbüs medya ve sponsorluk haklarını yönetecek. Yeni düzen, ticari kararlarda kulüplere daha çok söz hakkı sağlayacak, ve haklarla ilgili daha çok serbesti getirecek.

YAYIN GELİRLERİ İSE…
Kıtanın önde gelen elit kulüpleri böylece Avrupa kupaları için medya ve sponsorluk haklarında büyük kontrole sahip olacak. Maç sayılarını artırmayı beraberinde getirecek yeni sistem, nasıl nihai olarak yayın gelirlerini yükseltmeyi hedefliyorsa, ticari konularda kulüplerin karar süreçlerine katılımını çoğaltacak değişiklik fikri de aynı doğrultuda tezahür etmiş bulunuyor.

Paylaş.

Bir Cevap Yaz

%d blogcu bunu beğendi: