“Tüzük tadil kongresi yine üyelerden gizli gündemle yapılıyor, Beşiktaşlıları nöbete çağırıyorum”

Pinterest LinkedIn Google+ Tumblr +

Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Üyesi Kadir Kılıç, 15 Eylül’de yapılacak tüzük tadil kongresinin gündeminin üyelerden gizlendiğini belirterek Beşiktaşlıları nöbete davet etti.

HABER1903’e konuşan Kadir Kılıç şunları söyledi:

“15 Eylül 2018 günü yapılacak BJK Tüzük Tadil Kongresi 1 gün sonra yapılacak ve Mayıs 2019’a kadar Beşiktaş’ın başkanını ve yönetim kurulunu seçecek kongreden çok daha hayati bir durumdur çünkü 16 Eylül’de 8 aylık bir dönem için bir başkan seçeceğiz fakat 15 Eylül’de 115 yıllık Beşiktaş’ımızı önümüzdeki yıllara taşıyacak anayasasını kararlaştıracağız. Fikret Orman ve yönetimleri görev aldıkları kısa sürede 3. Tüzük Tadil Kongresini yapmaktadır. Görüldüğü gibi yine Tüzük Tadil Kongresi Beşiktaşlılardan gizli bir gündemle yapılmaya çalışılmaktadır ve oldu bitti ye getirilmektedir çünkü ne üyelere bir taslak sunulmuş ne de yapılan ilanda gündem, değişecek ve tadil edilecek maddeler açıklanmıştır. Oysa daha öncede ifade ettiğim gibi Beşiktaş’ın anayasasını Beşiktaş’ın kongre üyelerine ve hatta taraftarlarına tartışmaya açarak konsensüs ile değişmesi ve düzeltilmesi elzem olan maddelerin belirlenerek kongreye gidilmesi lazım. Her şeye tek bir insanın karar verdiği görüntüsü verilmektedir, oysa Beşiktaş ailesi Türkiye’de ve tüm Dünyada milyonlarca taraftarı ile çoğu ülkelerden daha büyük bir nüfusa sahiptir. Beşiktaş’ın geleceğini düzenleyecek böylesine hayati bir tüzük kongresini 4 madde için bile olsa daha ileri bir tarihe bırakılarak hazırlanan bir taslakla bütün üyelerin ve camianın bilgilendirilerek %100‘e yakın kabulle geçecek bir tüzük olması gerekirdi. Sayın Başkanın ifade ettiği üzerine 4 maddeden oluşan bir tüzük kongresi mi olacak yoksa daha önceden planlanmış farklı üyeler tarafından önerge verilerek dizayn edilecek önceki tüzük kongrelerinde yapılan hatalar gibi günü kurtarmak için alınacak eyyamcı kararlara mı dönüşecek? İşte burada büyük bir soru işareti var çünkü daha önceki tüzük kongrelerinde yaşadığımız olaylar bunun habercisi niteliğindedir. Aslında 1903’ten beri var olan bu köklü kulüp elbette zamanın gelişmelerine ve ruhuna göre tüzüğünü yenilemelidir ancak 115 yıllık bu kulübün yeni tüzüğüne dokunurken dikkat edilmesi gereken öncelikli konu kulübün kuruluş felsefesi ve amaçlarından uzaklaşmadan güncel sorunları çözecek müdahaleler yapmaktır. İşte bu müdahaleleri de kulübün gerçek sahiplerinin yani taraftarının ve Beşiktaşlı olan gerçek kongre üyelerinin fikirleri alınarak yapılması asıldır buradan Beşiktaş’ın tüzüğüyle beraber düzeltilmesi gereken en büyük sorunlardan birisinin de Beşiktaş’ın kongre yapısı olduğunu vurgulamak isterim.

Kongrenin söylendiği gibi 4 maddeden ibaret olmasını temenni ediyorum. Yapılacak tüzük kongrelerinde en önemli maddenin bu kongre yapısını düzeltecek bir madde ekleyerek başlanması gerektiğini düşünüyorum. Son olarak son kongrelerde yaşanan kanunlara ve tüzüğe uymayan kongre divan başkanlığı yönetimlerine bir son vermek için kongreyi anayasaya medeni kanuna , hukuka ve mevcut tüzüğümüze uygun bir şekilde yönetecek tarafsız bir kongre divan başkanı ve yönetiminin seçilmesinin tüm Beşiktaş kongrelerinin vazgeçilmezi olduğunu hatırlatarak yine bu kongrenin söylendiği gibi 4 maddeden ibaret olmasını temenni eder, tüm Beşiktaşlı kongre üyelerini anayasaları için 15 Eylül’de 09.00-17.00 saatleri arasında nöbete davet ediyorum. Emanete sahip çıkalım.”

Paylaş:

Bir Yorum Yaz