Türkan Şoray: Suriye’de film çekmek istiyorum

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Uluslararası Şam Film Festivali’ne onur konuğu olarak Türkiye’yi temsilen katılan sanatçı Türkan Şoray, Suriye’de bir sinema filmi çekmeyi çok istediğini söyledi.

Suriyeli izleyicilerin kendisi ve filmlerine aşina olduğunu ifade eden Şoray, tarih ve kültür alanında zengin olan Suriye’de film çekmeyi çok istediğini belirtti.

Suriye’nin başkenti Şam’da gerçekleştirilen 18. Uluslararası Şam Film Festivali’ne Türkiye damgasını vurdu. 46 ülkeden 222 film ve 160 sinema oyuncusunun katıldığı festivale Türkiye’yi Türk Sinemasının Sultanı Türkan Şoray temsil etti. Şoray’a Suriye Kültür Bakanı Muhammed Riyad İsmet tarafından onur ödülü verildi.

Bu yıl 18′incisi gerçekleştirilen Uluslararası Şam Film Festivali Esad Kültür ve Sanat Merkezi’nde görkemli bir açılış töreniyle başladı. Birbirinden ilginç halk dansları ve müzikal skeçlerin sergilendiği açılış törenine Türkiye damgasını vurdu. Ortadoğu, Avrupa ve Arap dünyasından 46 ülkenin katıdığı film festivaline Türkiye bu yıl onur konuğu olarak katıldı. Festivalde ünlü Türk filmi “Bal” gösterildi. Açılış töreninde katılımcı ülkelerin kültürlerini yansıtan renkli halk oyunları ve dans gösterisi sunuldu.

MAVİ MARMARA SALDIRISINDA ÖLEN TÜRKLER ANILDI

Gazze’ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara Gemisi’nde ölen Türkler, festivalde unutulmadı. İsrail’in kanlı saldırısında ölen 9 Türk’ün anıldığı gösteride Türk bayrağına sarılmış bir kişi omuzda taşınırken, arkasında ise Mavi Marmara’da bulunan katılımcıların ülke bayraklarını taşıyan oyuncular yer aldı. Gösterinin bitiminde ise ‘Cennetin Krallığı’ filminde Selahaddin Eyyubi’yi canlandıran Suriye’nin ünlü oyuncusu Gassan Mesud’un, sahneye çıkarak “Kudüs ilk ve son hedefimizdir” sözleri, salonda uzun süre alkışlandı. Yapılan dans ve folk gösterilerinin ardından, kısa metrajlı, uzun metrajlı dalların yanı sıra en iyi yönetmen, en iyi oyuncu, en iyi senaryo yazarı gibi çeşitli dallarda ödüle layık görülen kişi ve oyunculara ödülleri verildi.

Türk Sinemasın temsilen katılan Türkan Şoray’a onur konuğu ödülü verildi. Ödülünü Suriye Kültür Bakanı Muhammed Riyad İsmet’in elinden alan Şoray salonda uzun süre alkışlandı. Şoray, ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, sinemanın kültürleri birbirine yaklaştırdığını söyledi. Onur konuğu olarak davet edilmesinden büyük gurur duyduğunu ifade eden Şoray, “Sinema, ülkeleri ve kültürleri birbirine kaynaştırır. Bu akşam bu güzelliği yaşıyoruz. Sinemanın bu mucizeliğini yaşıyoruz. Sinemaseverler her ülkeden burada kaynaşmış durumda. Bu gece sinemanın coşkusunu gördüm ve yaşadım. Bir sinemacı olarak çok mutlu oldum” şeklinde konuştu. Suriyeli sinemaseverlerin bu festivalde çok güzel Türk filmleri izleyeceklerini vurgulayan Şoray, “Sinemamız dünyada artık ismini duyurmaya başladı. Sinemacı olarak bundan çok gurur duyuyorum. Açışış filmi olarak gösterilecek ‘Bal’, başarılı ve gurur duyduğumuz bir filmdir. Bu geceyi unutulmaz olarak görüyorum. Bu ödülü de ayrı bir anlamlı olarak ayrı bir yerde saklayacağım” diye konuştu.

“SURİYE SİNEMASINDAN TEKLİF GELİRSE DEĞERLENDİRİRİM”
Ödülünü aldıktan sonra Cihan’a özel açıklamalarda bulunan Şoray, “Suriye kardeş ülke, ortak değerlerimiz var. Bunun için bu sevgi gösterisini çok normal karşıladım” dedi. Bu ülkede bir film çekmeyi istediğini kaydeden Şoray, “Tabi Suriye’de benim birçok filmim oynamış. Bunun için Suriye seyircisinin benim filmlerime ve bana aşina olduklarını zannediyorum. Tarihi ve kültürel zenginliklere sahip böyle bir ülkede ve böyle bir şehirde film çekmek gerçekten çok isterim” ifadelerini kullandı. Şoray, Suriye sinemasından kendisine bir teklif gelmesi durumunda ise teklifi değerlendireceğini ayrıca verilecek rolün güzelliğine bağlı olarak karar vereceğini dile getirdi.

Festival kapsamında düzenlenecek olan Türk Filmleri Haftası’nda Türk sinemasının unutulmaz eserleri Suriyeli sinemaseverlere sunulacak. Türkan Şoray’ın oynadığı unutulmaz “Selvi Boylum Al Yazmalım” filmi festival kapsamında gösterilecek. Festivalin açılışı ise ünlü yönetmen Semih Kaplanoğlu’nun Altın ayı ödüllü filmi “Bal” ile yapıldı.

Türk Filmleri Haftası boyunca Nuri Bilge Ceylan’ın “Üç Maymun”, “İklimler”, “Uzak”, “Mayıs Sıkıntısı”; Semih Kaplanoğlu’nun “Yumurta”; Derviş Zaim’in “Cenneti Beklerken”; Çağan Irmak’ın “Babam ve Oğlum”, Mehmet Eryılmaz’ın “Hazan Mevsimi”, Yılmaz Erdoğan’ın “Neşeli Hayat” adlı filmleri Suriyeli sinemaseverlerle buluşacak.

Share.

Leave A Reply