Türkan Saylan’a Arnavutköylüler sahip çıktı

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Geçtiğimiz aylarda vefat eden Prof. Dr. Türkan Saylan’ın isminin kurucusu olduğu İstanbul Lepra Hastanesi’ne verilmesi teklifinin reddedilmesinin ardından birçok Beşiktaş ilçesi sakini Arnavutköy’de yapılacak Saylan Anıtı’nın parasını ödemek için Beşiktaş Belediyesi’ne başvurdu.

Beşiktaş Belediyesi Başkanı İsmail Ünal, anıtın eylülün son haftasında yapılacağına karar verildiğini belirterek, açılışın sıradan bir heykel açılışı gibi olmayacağını, miting havasında gerçekleşeceğini anlattı.

Ünal, ‘Sayın Saylan’ın cenazesi muhteşem kalabalıktı. Bu kalabalığın daha fazlasıyla heykel açılışını yapacağımızı düşünüyorum. Ülkemizin yarınları olan gençler, çocuklar, sivil toplum örgütleri, 8 tane üniversitesi olan Beşiktaş’ın üniversite temsilcileri katılacak. Genel Başkanımız Deniz Baykal’a davetiyemizi göndereceğiz. Biz inanıyoruz ki orası bir miting alanı olacak’ diye konuştu.

Yıllarca oturduğu Arnavutköy’de Türkan Saylan Parkı içine, Heykeltraş Prof. Dr. Ferit Özşen tarafından yapılan bronz anıt için vatandaşların maddi katkıda bulunmak isteğine dikkat çeken Ünal, ‘Türkan Hoca, Beşiktaş Arnavutköy’de yaşadı. Ayrıca biz, ölünceye kadar Türkan Hoca’yla çok iş, proje yaptık. Türkan Hoca kente yaşamını veriyor, eğitime, sağlığa hayatını adıyor. Böyle bir noktada yaşayan bir eğitim liderine karşı, bunu bir görev olarak kabul ettik. Ben değil halk talep etti bunu. Kendisi, sokak ve caddelere isminin verilmesini, heykelinin yapılmasını istemezdi. Çalışmamız duyulunca, Arnavutköy ayağa kalktı. Binlerce vatandaşımız bize ulaşarak, anıta maddi katkıda bulunmak istedikleri söyledi. Biz de, bu talepleri ÇYDD bağış olarak yönlendirdik’ dedi.

Share.

Leave A Reply