Tuncel Kurtiz belgeseli bu akşam Levent Kültür Merkezi’nde

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Beşiktaş Belediyesi’nin düzenlediği Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit beşinci sezonun ikinci haftasında Tuncel Kurtiz’i anıyor. ‘Bedr: Sinemada Bir Dolunay’  bu akşam saat 19:00’da Levent Kültür Merkezi’nde gösterilecek.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Belgesel Sinemacılar Birliği ve Beşiktaş Belediyesi’nin düzenlediği “Bir Belgesel, Bir Gazeteci Çay ve Simit” beşinci sezonuna girdi. Geçen hafta kaybettiğimiz büyük usta Tuncel Kurtiz anısına, 2 Ekim Çarşamba günü onun hayatını anlatan bir belgesel gösteriliyor.

Belgeselde Onat Kutlar, Gürol Sözen, Tunca Yönder ve öğrencileri Tuncel Kurtiz’i anlatıyor. Onat Kutlar Kurtiz için şöyle diyor: “Sanat hayatının büyük bir bölümünü gönüllü sürgün olarak yurtdışında geçiren Tuncel Kurtiz’in, bir zamanlar çok çeşitli yabancıların söylediği gibi, kendi ülkesinde bilinemeyen değeri, yabancı ülkelerde daha iyi fark edildi. Üstelik uluslararası soyut bir sanatçı olarak değil, bir Türk sanatçısı olarak.”

Belgesel, Tuncel Kurtiz’in yaşamını, sanatını, içinde varolduğu ruh halini önemseyerek, sinemadaki renkli serüvenini şiirsel bir dille aktarmayı amaçlıyor.

“BEDR: SİNEMADA BİR DOLUNAY”
1995/Video/Renkli/42’
2 Ekim 2013, Çarşamba, 19:00
Levent Kültür Merkezi
Onat Kutlar Sinema Salonu

Yönetmen: Mehmet Eryılmaz
Şiirler: Asaf Halet Çelebi, Cihat Irgat, Refik Durbaş
Müzik: Ercüment Batanay, Peter Gabrıel
Kamera: Kadir Tiryaki, Nurettin Sezer, Refiğ Yetiş, Küçük Arif
Dış Ses: Sumru Yavrucak
Işık: Can Prodüksiyon, Metin Devrim
Teknik İşlemler: Insert Studıo
Asistanlar: Altan Uludağ, Çiğdem Vitrinel
Montaj: Ekrem Ak, Hakan Kaya
Prodüksiyon: Metin Devrim, Ergün İnce
Filme Katkıları İçin Teşekkür: Onat Kutlar, Tunca Yönder, M.S.Ü. Sinema T.V. Merkezi, Gürol Sözen, İsmet Arasan, Yılmaz Güney Vakfı, Sema ve Dimo, Nevzat Şenol, Nurettin Sezer, Leman Dergisi ve Tuncay Akgün, Nuriye Özen, Ahmet Soner, Aydın Bağardı, Cengiz Ergun.

Paylaş.

Bir Cevap Yaz

%d blogcu bunu beğendi: