Ortaköy Sortie’deki kaçak inşaat bitmezse yıkım başlayacak

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Beşiktaş’ın ve İstanbul’un en güzel noktalarından birine kondurulan eğlence merkezi Sortie’ye açık alandaki kaçak inşaat nedeniyle ceza kesildi. İnşaat devam ederse mekan yıkılacak.

İçinde ünlülerin uğrak yeri olan Doğa Balık, Mori, Cafe de Paris, Şamdan, Steakhouse, Sahan, Mirror, Meyhane, Niwa, La Brise gibi açık havada hizmet veren mekanların bulunduğu Sortie’de 3 bin kişilik açık alanın kapatılması çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Vatandaşların ihbarı üzerine Boğaziçi İmar Müdürlüğü ekipleri dün Ortaköy Muallim Naci Caddesi üzerinde bulunan ve işçilerin harıl harıl çalıştığı ünlü mekana gitti. İmar Müdürlüğü ekipleri, mekanın Boğaz öngörünümünde olması nedeniyle Boğaziçi İmar Kanunu’na göre 3 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’ndan izin alınması zorunluluğu bulunduğunu mekan işletmecilerine bildirdi.

Takvim gazetesinin haberine göre ekipler, ruhsata aykırı şekilde yapılan çalışmada binanın gabarisiyle oynandığını belirledi. Tutanak tutup, işletmeci ve mimara ceza yazan yetkililer, “Çalışmayı hemen sonlandırın” diyerek Sortie’den ayrıldı. Tutanağa rağmen çalışmalar devam ederse, savcılığa suç duyurusunda bulunulacak. Sortie yöneticileri ve müteahhit de 1 ila 3 yıl arasında hapis cezası ile yargılanabilecek. Ayrıca yıkım kararı da alınacak.

“KIŞ BAHÇESİ YAPIYORUZ”
Erol Kaynar, Vural Kaynar ve Burak Tireci’nin işlettiği mekânda yapılan çalışmayla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne soru önergesi verilecek.
Erol Kaynar, “İmar Müdürlüğü yetkilileri ceza yazmış. Biz oraya kış bahçesi yapıyorduk” dedi. İsminin açıklanmasını istemeyen eski Boğaziçi İmar Müdürü, Boğaz’da 200’ün üzerinde; aralarında yalı ve köşkün de bulunduğu inşaatın devam ettiğini söyledi. Aynı müdür, “Bugüne kadar boğaz öngörünümünde 27 bin 500 kaçak yapı tespiti yapıldı. Bunlardan 3 bini hakkında yıkım kararı bulunuyor” diye konuştu.

Share.

Leave A Reply