Beşiktaş’ta yine imar skandalı! ‘Yasa AKP’li üye için delindi’

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 2 ay önce uygun görmediği imar değişikliğini, Beşiktaş Belediyesi’nin AKP’li Meclis üyesi İsmail Akyıldız ve akrabalarının da hissedar olduğu söz konusu arazinin sahiplerinin itirazının ardından, Ankara’dan gelen “yazı” ile uygun gördü.

‘Yasa AKP’li üye için delindi’

İstanbul 3 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 2 ay önce uygun görmediği imar değişikliğini, Ankara’dan gelen “yazı” ile uygun gördü. CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Mehmet Yıldız, imar değişikliği için “Bu İstanbul için ikinci bir ‘Park Otel’ vakasıdır” dedi.

Beşiktaş ilçe sınırları içerisinde yer alan, Ortaköy Vadisi’nin sonunda, Akmerkez-Levazım yolunun kenarında bulunan, yaklaşık 18 bin metrekarelik arazi, son 5 yıl içinde ilginç gelişmelere neden oldu. Araziyle ilgili plan değişikliği teklifini iki kez uygun görmeyen Koruma Kurulu sonunda Ankara’dan gelen yazı ile araziye “rezidans” iznini verdi. Söz konusu arazinin büyük kısmı yol ve yeşil alanda kalıyordu. Arazi sahipleri 2005 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) başvurarak, imar planı değişikliği teklifinde bulundu. Teklif ile arazinin konut-yeşil alan statüsünden çıkarılarak ticaret+turizm alanı statüsüne alınmasını ve E:2 yükseklik serbest yapılanma şartı istendi. Belediye meclisi bu teklifi uygun görmedi.

Boğaziçi Yasası’na aykırı

Teklif daha sonra birkaç kez belediye meclis gündemine geldi. 20 Kasım 2009 tarihinde belediye meclisi, istenen imar değişikliğini kısmen kabul etti. Belediye, plan notlarındaki “konut ve rezidans” ibaresini iptal etti ve sit alanında kaldığı için Koruma Kurulu’ndan onay alınması şartını koydu.

Koruma Kurulu, 27 Ocak 2009 ve 6 Nisan 2010 tarihli kararlarında, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından kabul edilen plan değişikliği teklifini kabul etmedi. Kararda özetle “… 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu’nun 10. maddesinde belirtilen şartlara aykırı olması, plan yapımına ait esaslara dair yönetmeliğin 27. maddesine aykırı olarak kamu donatı (yeşil alan) alanını azaltıcı nitelikte olması… nedenleriyle teklifin uygun olmadığına …” ifadeleri yer aldı.

Başkan değişince karar da değişti

27 Ocak 2009 tarihli kararda Kurul Başkanı Can Binan idi. Daha sonra Kurul Başkanlığı’na, 2009 seçimlerinde AKP’den Kadıköy Belediye Başkanlığı’na aday olan yüksek mimar M. Sinan Genim atandı. İkinci Kurul kararında Başkan Genim ve üye Halil Onur çoğunluğun kararına karşı çıktı, ancak kurul çoğunlukla planı reddetti.

AKP’li Beşiktaş Belediye Meclis üyesi İsmail Akyıldız ve akrabalarının da hissedar olduğu söz konusu arazinin sahipleri, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne, Kurul kararı için itirazda bulundu. Müzeler Genel Müdürlüğü, İstanbul 3 Numaralı Koruma Kurulu’na yazı yazarak, ilk toplantı gündemine alınarak, kararın “yeniden incelenmesi”ni istedi. Kurul 30 Haziran 2010 tarihinde, nisan ayında aldığı kararı değiştirerek, imar planı değişikliği teklifini kabul etti. Kurul’un yeni kararında özetle şöyle denildi: “…Lejanda ‘İş Merkezleri, büro, çarşı, alışveriş merkezleri ile otel, motel vb, gibi konaklama te-sisleri ile rezidans yapıları ve sinema, tiyatro, müze, kütüphane, sergi salonu gibi kültür tesisleri ve lokanta, restoran, gazino, düğün salonu gibi eğlenceye yönelik kurumlar… yapılar yapılabilir’ ibaresinin eklenmesine…”

CHP’li Belediye Meclis üyesi Mimar Mehmet Yıldız, “Kurul kararını idare mahkemesi’ne taşıdık. Bu planın onama sürecinde yaşananlar; İstanbul’un nasıl yağmalandığını gösteren müthiş bir belgeseldir” dedi.

Cumhuriyet

Paylaş.

1 Yorum

  1. ALİ İZZET ORAL on

    BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ DARBELİ MATKAP GİBİ DELMEDİĞİ PLAN KALMADIKİ ,AKP,LİLERLEDE ÇIKARLARI ÖRTÜŞTÜĞÜNDE CAN CİĞER KUZU SARMASI OLABİLİYORLAR, AK MERKEZ DE, ZORLU DA ,ORTAKÖY DE, FULYA DA OLDUĞU GİBİ. DAHA SIRADA DİKİLİTAŞ, KARANFİLKÖY VAR ŞİMDİLİK .

Bir Cevap Yaz

%d blogcu bunu beğendi: