Süleyman Seba’nın kadim dostu Mesut Arda hayatını kaybetti

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

Beşiktaş’ın eski yöneticilerinden, Onursal Başkan Süleyman Seba’nın yakın arkadaşı ve sırdaşı Mesut Arda hayatını kaybetti.

Mesut Arda’nın vefatı sonrası Siyah beyazlı kulüpten yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Camiamızın Kıymetli Büyüğü Mesut Arda Vefat Etti

Kulübümüzün 1649., Divan Kurulumuzun 341. Üyesi Mesut Arda’nın vefat ettiğini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız.

Ömrünü Beşiktaşımıza adamış, Onursal Başkanımız merhum Süleyman Seba’ya yol arkadaşlığı yapmış değerli büyüğümüze Allah’tan rahmet; ailesine, yakınlarına ve Camiamıza başsağlığı dileriz.”

Mesut Arda katıldığı son divan toplantısından Süleyman Seba’nın vasiyetini Ahmet Nur Çebi’ye hatırlatmıştı

Beşiktaş JK en eski üyesi olan Süleyman Seba’nın en yakın dostlarından Mesut Arda şirketin adresini ve başkanlık makamının Akaretler’de olmasını Ahmet Nur Çebi’den bizzat talep etmiş ve kulübün kısa bir hikayesini Ahmet Nur Çebi’ye anlatmıştı. Değişiklikler kabul edilirse Ahmet Nur Çebi BJK Derneğinin kuruluş yerini değiştiren ilk başkan olarak tarihe geçecek.

Mesut Arda: Beşiktaş Akaretlerdir Akaretler de Beşiktaş

13 Ağustos 2014’te hayatını kaybeden Beşiktaş’ın Onursal Başkanı Süleyman Seba’nın henüz açılamayan vasiyeti Mesut Arda’nın açıklamalarıyla çok önemli bir boyut kazanmıştı.

Mesut Arda, Süleyman Seba’nın vefatı sonrasında Seba’nın paha biçilmez silahlarının , TSK nezdindeki müzeye bağışlanmasına dikkati çekmişti.

Süleyman Seba’nın 60 yıllık dostu, sırdaşı ve kadim dostu olarak bilinen Mesut Arda’nın Süleyman Seba’nın vefatı sonrasında  Seba’nın vefatına kadar ikamet ettiği Beşiktaş, Vişnezade semtindeki Mutlu Apartmanındaki oturduğu katın kapı kilidinin birkaç kez değiştiğini bildiğini ifade etmiş “Bu işlemi birilerinin yaptığı öne sürülüyor, Ancak daha önce bana verdiği ve resmini çektiğim paha biçilmez silahlarının nerede olduğundan endişeliyim. Buradan varislerine sesleniyorum; Bu konuyu yakın takibe almalılar.

Mesut Arda, Süleyman Seba'nın vefatı sonrasında Seba'nın paha biçilmez silahlarının , TSK nezdindeki müzeye bağışlanmasına dikkati çekmişti.

Süleyman Seba sağlığında bana defalarca silahların, Silahlı Kuvvetler nezdindeki müzeye bağışlanması konusunda direktif verilmişti. Bende bunun böyle olmasını arzu ediyorum. Silahların bir bankanın özel kasasında tutulduğu iddia ediliyor. Bu iddianın doğru olduğunu da bilmek isterim” dedi.

Arda, evde yine maddi değeri çok yüksek olan porselenlerin büyük kısmının yok olduğunu da iddia etti ve, “Daha fazla eşyası kaybolmadan varisleri bu konunun üzerine eğilmeli. Birçok akrabasından söz ediliyor, Ancak şu anda teyze tarafından hısım olan iki hanımefendiden oluşan başka akrabası yoktur. Üstelik akrabasıyım diye eve son zamanlarda giren çıkanın haddi hesabı yoktu. Bu arada ne olduysa olmuştur.” şeklinde konuşmuştu.

Çocukluk günlerinden başlayan Mesut Arda ve Süleyman Seba dostluğu Beşiktaş'a büyük değerler katmıştı.

ABDÜLHAMİT’TEN, ABDÜLMECİT’E, ŞEHZADE SÜLEYMAN’DAN, SEBA’YA

Mesut Arda, beraberinde eski yönetim kurulu üyesi Metin Keçeli olduğu halde yaptığı açıklamada, sedef kakmalı iki silah, bir kılıç ve iki tüfekten oluşan ve maddi değeri yüksek bu eşyaların bulunması için kendisinin de yakın takipte olacağını belirterek, bu silahların tarihçesinin 1800’lü yıllara uzandığını belirterek şunları söyledi:

“Amerikalılar söz konusu silahları Abdülhamit’e veriyor. (Seba’nın kendisine bu şekilde aktardığını söyleyerek) Abdülhamit’te, Abdülmecit’e hediye ediyor. Abdülmecitin oğlu Şehzade Süleyman’da, (Süleyman Seba’nın halasının birinci eşi) Seba’nın Babası Ali Rıza Bey’e veriyor.

İşte yüzyıldır dolaşan bu antikalara Süleyman Seba gözü gibi bakmış saklamış ve hatta, bir sürede muhafaza edilmesi için bana vermişti. Bir defasında evde muhafaza altında iken silahları bulamamış, bu anda rahmetli eşimle bayağı tartışmıştım. Şimdi ortaya çıkması içinde varislerinin devreye girmesi için çağrıda bulunuyorum. Resimlere dikkatli bakıldığında üzerlerinde Abdülhamit’i çağrıştıran A-H harflerini de görmek mümkündür”

Yalçın Karadeniz’den Metin Keçeli’ye; Defol!.. Video

MESUT ARDA “SÜLEYMAN SEBA’YI STADYUM İNŞAATINDA BİLE ÇOK SUİSTİMAL ETTİLER”
Hayatının son dönemlerinde Süleyman Seba’nın hasta oluşundan yararlanan birçok kişinin kendisini suistimal ettiğini ileri süren Mesut Arda, “O halde iken bile stat inşaatına, şahitlik yapmak üzere düğünlere, nişanlara taşıdılar. Bana o vaziyetteyken, İnönü Stadı’na götürüldüğünü ve orada üşütüp zatürre bile olduğunu söylemiştir” dedi. Arda, Ekim ayında Seba’nın vasiyetinin açılacağı ve durumun o zaman netlik kazanabileceğini ileri sürdü.

TAYFUR HAVUTÇU: HER ŞEY ESKİSİ GİBİ DURUYOR, TÜM EŞYALAR EVDE
Beşiktaş’ın Onursal Başkanı, Süleyman Seba’nın Abdülhamit devrine uzanan ve kaybolduğu ileri sürülen antika silahları ile ilgili bir açıklamada yeğeni olan Teknik Direktör Tayfur Havutçu’dan geldi.

Bir dönem Malmö’de görevli olan Mesut Arda’nın açıklamasına konu olan silahlar ile ilgili kısa bir açıklama yapan, Havutçu, “Süleyman Seba’nın vasiyeti, hakim değişikliği nedeniyle Ekim’de değil Aralık ayında açılacak. Bu nedenle kaybolduğu ifade edilen eşyalar ilgili endişe edilecek bir şey yok. Kapı kilitli ve ve her şey eskisi gibi duruyor. Yani tüm eşyalar evde” demişti.

Mesut Arda Suleyman Seba BJK

Çocukluk günlerinden başlayan Mesut Arda ve Süleyman Seba dostluğu Beşiktaş’a büyük değerler katmıştı.

Süleyman Seba futbol hayatının bitiren menisküs ameliyatından sonra geçirmesinden sonra bir okul arkadaşının aracılığı ile Et Balık Kurumu’nda memurluk yaptığı yıllarda MİT’te önemli görevlerde bulunan çocukluk arkadaşı Mesut Arda’nın önerisi ve ısrarıyla Et Balık’tan istifa edip, MİT’e girmişti.

“İyi insan olunmadan iyi Beşiktaşlı olunmaz”
Aynı yılları takiben Beşiktaş Kulübünde görev almasıyla birlikte yüzlerce genci sokaktan kurtarıp, topluma kazandıran Süleyman Seba aldığı devlet kültürüyle birlikte, “İyi insan olunmadan iyi Beşiktaşlı olunmaz” diyerek Türk Sporunda ve Beşiktaş Kulübünde çığır açmıştı.

5/5 (1 Review)
Paylaş.

1 Yorum

  1. Geri Bildirim: Ali Emeç'i Son Yolculuğuna Uğurladık - hT2

Bir Cevap Yaz

%d blogcu bunu beğendi: