Kavga çıkaran mezarlık imara açılacak mı?

Gönder Pinle Telegram Tumblr LinkedIn +

İstanbul Büyükdere’deki Hristiyan mezarlığın tapusu Ermeni Vakfı’na verildi, ortalık karıştı! Mezarlık yüzünden Ermeni cemaati ile Latin Katolik Kilisesi karşı karşıya geldi. Mezarlığın imara açılacağı iddia ediliyor.

Habertürk’te yer alan habere göre Büyükdere’deki Hristiyan mezarlığının tapusunun Ermeni Vakfı’na verilmesinin yankıları sürüyor. Sarıyer Büyükdere’deki iki asırlık Hristiyan mezarlığı, Türkiye Ermeni cemaati ile Latin Katolik cemaatlerini karşı karşıya getirmiş, mezarlık alanının hangi cemaate ait olduğu tartışma yaratmıştı. Vakıflar Genel Müdürlüğü, 1810’dan itibaren Latin Katolikler tarafından kullanılan mezarlığın tapusunu Ermeni Surp Hripsmyants Kilisesi Vakfı’na vermişti.

Habertürk’ün sorularını yanıtlayan vakfın başkanı Murat Süme, “Vakıflar Genel Müdürlüğü söz konusu mezarlığın tapusunu vakfımıza verdi. Çünkü orası bize aitti. Biz, bize ait olan bir araziyi aldık. Kimsenin hakkını gasp etmedik. 21 Mart 2012’de mezarlığın tapusunu almak için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvurduk. Neden Latin Katolik cemaati tapu başvurusunda bulunmadı? Mezarlığın hemen ardında bir de Rum mezarlığı var. Hatalı olarak o mezarlık da bizim mülkümüz olarak gözüküyor. Tutanak tutturduk, o mezarlık bize ait değil diye. Bizim kimsenin malında gözümüz yok” dedi. Süme, Ermeni cemaatinin mezarlık alanını 6 milyon dolara satmaya çalıştığı yönündeki iddiaları yalanladı.

Mezarlık imara açılacak iddiası!

Ermeni Cemaati, mezarlık alanını satacağı yönündeki iddiaları yalanlasa da akıllara Ortaköy’deki mezarlık skandalı geldi.

Beşiktaş Postası‘nın haberi şöyleydi:

Ortaköy’deki mezarlık alanına %15 imar izni olmasına rağmen Beşiktaş Kulübü eski başkanı Serdar Bilgili ile İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin AKP’li üyes Mehmet Uyanoğlu’nun ortağı olduğu Doğu İnşaat tarafından 10′ar dairelik 20 bloktan oluşan site yapılmış, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal da bu konuda herhangi bir girişimde bulunmamıştı.

Sabah gazetesinin haberinde en çok dikkat çekenler ise konuyla ilgili İsmail Ünal, Serdar Bilgili ve Mehmet Uyanoğlu’nun hiçbir açıklama yapmaması, Büyükşehir Belediyesi’nin de konuyla ilgili bir bilgilerinin olmadığını açıklaması.

İlk olarak Beşiktaş Postası‘nın gündeme getirdiği olayın Sabah gazetesindeki yansıması şöyle;

“VER MEZARI AL DAİREYİ”

İstanbul’da 1968′den beri Hazine’ye kayıtlı olan Ortaköy Ambarlıdere’deki 45.5 dönüm mezarlık arazisi, 1973′te Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına tahsis edildi. Mezarlığa defin işlemlerini sürdüren Ortaköy Meryem Ana Ermeni Kilisesi Vakfı, arazinin kendilerine ait olduğunu iddia ederek, 1997′de “zilyetlik” davası açtı. Vakıf, 1998 yılında sonuçlanan dava sonucunda, arazinin mülkiyetini devraldı. Vakfın başvurusu neticesinde, AB uyum yasaları çerçevesinde araziye Bakanlar Kurulu kararıyla yapılaşma izni verildi. Daha sonra belediyeden kat karşılığı inşaat izni alındı. Eski Beşiktaş Kulübü Başkanı Serdar Bilgili ile AK Parti Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Uyanoğlu’nun da ortak olduğu Doğu İnşaat, araziye konut ve alışveriş merkezi yapmak için mezarlarda yatanların yakınlarıyla, 210 daireden 85′i karşılığında anlaştı. 25 Eylül 2005′te Meryem Ana Kilisesi Vakfı, Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak imar izni istedi. Arazinin 38 dönümü için onay veren Büyükşehir, kalan 6 bin 75 metrekarelik bölümün ise yeşil alan ve kamuya açık spor alanı olarak tahsis edilmesini şart koştu. İmar planında, araziye inşaat yapılması için Ermeni Vakfı’na yetki verildiği notu da düşüldü.

İLK HARÇ PATRİK’TEN
Doğu İnşaat, arazinin kamuya açık imar verilen 6.75 dönümlük bölümü için yeniden Büyükşehir’e başvurdu. İlgili kurumlardan gelen görüşler doğrultusunda bu alana da “Özel Spor Tesisi” izni alındı. Bu değişiklikler yapılırken, Boğaziçi etkilenme bölgesinde olan araziye, yasa gereği yalnızca yüzde 15 yapılanma izni verilmesi gerektiği ise gözden kaçtı. Ortaköy’ün en değerli arazisi üzerinde 10′ar dairelik 20 bloktan oluşan Lotus Evleri’nin inşaatının temeli, Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II’nin de katıldığı törenle atıldı. Vakıf tarafından şu açıklama yapıldı:

İNŞAAT BİTMEK ÜZERE
“Vakfımızca bahçe dubleksi, çatı dubleksi, normal daireler olmak üzere 85 daire ve 6.75 dönüm arazi üzerine yapılacak açık ve kapalı spor alanı ile ticari alanın tamamı, yani toplam yüzde 54.39 hisse vakfımıza kalmıştır. İnşaat süresi boyunca Mehmet Uyanoğlu, aylık 18 bin dolar olmak üzere, toplam 720 bin dolar ödemeyi taahhüt etmiştir.” İçinde alışveriş merkezi, yüzme havuzu, spor sahaları bulunan Lotus Evleri’nde inşaat tamamlanmak üzere. Boğaziçi Köprüsü’nün çok yakınında bulunan sitedeki dairelerden en küçüğünün, 500 bin doların üzerinde bir fiyattan satıldığı belirtildi.

YETKİLİLER SESSİZ
Beşiktaş Belediyesi’nin, aslında yeşil alan olan bölgenin siteye dönüştürülmesinde hassas davranmaması ve bölge halkının uyarılarını dikkate almaması tepki topladı. İnşaatı yapan Doğu İnşaat ve Yatırım Sanayi’nin ortağı olan Serdar Bilgili ile Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, konuyla ilgili görüş almak için yaptığımız başvurular karşısında sessiz kalmayı tercih etti. Büyükşehir Belediyesi ise konuyla ilgili bilgilerinin bulunmadığını bildirdi.

İNŞAAT alanında önceden bulunan 2 bin 500 mezarın dozerle tahrip edildiği, çıkan kemiklerin büyük bölümünün ise çöpe atıldığı iddia edildi. Cemaat mezarlıkları her ne kadar belediyelere ait değilse de yasaya göre bu mezarlıklara defin ruhsatı belediyeler tarafından veriliyor ve denetleniyor.

Mezarlıklar Müdürlüğü’nden bir yetkili, “Ermeni Mezarlığı’ndaki nakil işlemleriyle ilgili hiçbir bilgimiz yok” dedi. Ermeni cemaati de mezarların akıbeti konusunda sessizliğini koruyor.
DSP Beşiktaş meclis üyesi adayı Asım Kantoğlu, mezarların dozer ve kepçelerle tahrip edilerek, kemiklerin kamyonlara doldurularak Kağıthane’de çöplüğe atıldığını iddia etti. Kantoğlu, kat karşılığı mezarlık pazarlığı sonucu, sadece yedi mezarın Yedikule Ermeni Mezarlığı’na taşındığını belirterek, “Bir sürü usulsüzlük yapıldı, kimseden çıt çıkmıyor” dedi.

Paylaş.

Bir Cevap Yaz