HaberSpor Haberleri

Bir garip transfer hikayesi ve bilinmeyen gerçekler: Tomas Zapotocny

Tomas Zapotocny…Çok değil, 1 sene öncesine kadar Türkiye’de neredeyse hiç kimsenin bilmediği bir isimdi.

Mütevazı kariyeri Çek Cumhuriyeti’ndeki takımlarda başlamış daha sonra 2007–2008 sezonunun başında 500 bin Euro karşılığında İtalya’nın orta direk takımlarından Udinese’ye transfer olmuştu.

Bir sezon boyunca ne İtalyan spor otoritelerinin, ne başka kulüplerin ne de Çek Cumhuriyeti milli takımının dikkatini çekebildi.

Ama haksızlık etmemek gerek. Büyük bir kulübün dikkatini çekmeyi başardı: Beşiktaş’ın…

Udinese formasıyla çıktığı maçların çoğunluğunda vasatı aşamayan bir performans gösteren Çek futbolcu, birdenbire “ÇEK”leri önünde buluverdi.

Ta Türkiye’den kalkıp gelen Beşiktaş, Zapotocny için 4 milyon 500 bin, takım arkadaşı Tomas Sivok için de 4 milyon 700 bin Euro bonservis teklifiyle herkesi şaşırttı.

Sivok, Udinese’de başarılı maçlar çıkarıyor, zaman zaman da Çek Cumhuriyeti milli takımına çağrılıyor, forma giyemese bile Euro 2008’de milli takım kadrosunda bulunuyordu.

Sivok için önerilen 4,7 milyon Euro bile birçok otorite tarafından fazla bulunurken Zapotocny için verilen 4,5 milyon Euro kafalarda soru işaretleri bıraktı.

NationalTurk Haber

Transferin yapıldığı dönemde çıkan söylentilere göre Beşiktaş’ın eski genel menajeri Sinan Engin bir önceki sezon ortasında her iki futbolcu için önerilen 2’şer milyon Euro’yu kabul etmemiş, bir yıl sonra ikişer katı fiyata Zapotocny ve Sivok transfer edilmişti.

Sezon başladıktan sonra bu olaylar unutuldu gitti.

4–1 kaybedilen Metalist Kharkiv maçında yaptığı hatalarla Beşiktaş’a hezimet yaşatan Zapotocny, o karşılaşmadan sonra fazla forma şansı bulamadı.

500 bin Euro’ya geldiği Udinese’den 4,5 milyon Euro karşılığında Beşiktaş’a geçen yıldız! Futbolcu 1 ay kendine kulüp aradıktan sonra Bursaspor’a kiralık olarak gönderildi.

Beşiktaş’ın yaşadığı bu transfer faciasının üzerine ise nedense gidilmiyor!

Ancak Beşiktaş Postası olarak bu konuyu araştırmaya, sıradan bir futbolcunun sıradan bir performansla fiyatını 1 yılda nasıl 10’a katladığı sorusuna cevap bulmaya çalıştık.

NEDEN ?

Önce İtalya Futbol Federasyonu’na Tomas Zapotocny ve Tomas Sivok’un transferleri hakkında bilgi almak için başvuruda bulunduk.

Başvurumuza cevap gelmemesinin ardından konuyu hatırlattığımızda ise İtalyan yetkililerden “Tabi ki yardımcı oluruz, e-maili tekrar atarsanız iki futbolcunun sözleşme bilgilerini gönderebiliriz, şimdiye kadar niye gönderilmediğini anlayamadık” cevabı aldık.

Ancak tüm çabalarımıza rağmen İtalya Futbol Federasyonu konu hakkında bir bilgilendirme yapmadı.

Son olarak yaptığımız telefon görüşmesinde ise işin tamamen değiştiğini gördük.

Bir süre önce bu bilgileri kolayca paylaşabileceklerini söyleyen Federasyon yetkilileri nedense son aramamızda panik içindeydiler.

Beşiktaş Postası ekibi olarak bu paniğin nedenlerini düşünmeye başlamışken İtalya Futbol Federasyonu yetkilisi, “Bu bilgiler gizlidir. Basına bu konuda kesinlikle bilgi veremeyiz” diyerek telefonu kapattı.

Şeytanın avukatlığını yapmıyoruz ancak federasyon yetkililerinin birdenbire tavır değiştirerek iki Çek futbolcunun ismini duyduklarında paniğe kapılmaları akıllarımızdaki soru işaretlerini artırdı.

Federasyon girişimlerimiz sonuçsuz kalınca Udinese kulübünün kapısını çaldık ve Siyah-Beyazlı kulüpten de aynı cevabı aldık.

“Bilgiler gizli”!

Ekibimiz son çare olarak konuyu İtalya’daki meslektaşlarımıza sormayı ve bilgi paylaşımında bulunmayı kararlaştırdı.

Bu sefer ilk işimiz Corriere dello Sport’un FIFA ve UEFA ilişkilerinde uzman olan deneyimli gazetecisi Alessandro Mita ile görüşmek oldu…

Sinyor Mita bu iki oyuncular ve Udinese kulübü ile tüm bilgilerin ilk adresinin Udineli gazeteci Guido Camirato olduğunu ifade ederek Udinese ile ilgili en sağlam bilgileri kendisinden alabileceğimizi söyledi.

Guido Camirato’yu aradığımızda futbolcular için Beşiktaş’ın toplam 9.2 milyon Euro ödediğini ve bunu İMKB’ye resmi olarak bildirdiğini hatırlattık ve bu kayıtların İtalya’da ne kadar olduğunu sorduk.

Camirato’nun, daha sözün başında çok kararlı bir şekilde bu futbolcuların bonservislerinin 2’şer milyon Euro’dan 4 milyon Euro olduğunu söylemesiyle servisimiz hayretler içinde kaldı…

Neticede Camirato 2+2: 4 Milyon Euro diye üstüne basa basa tekrarlıyordu.

Daha önce de Sabah gazetesinden Galip Öztürk, Eurosport ve Yahoo’nun haber kaynağı olarak kullandığı İtalyan Calcio Mercato’nun Sivok’un bonservisini 1 Milyon, Zapotocny’nin ise 2 Milyon olarak gösterdiğini gündeme getirmişti.

Biraz daha araştırma yapınca Udinese Calcio SPA Kulübü’nün Beşiktaş’a gönderdiği resmi bir belgeyi bulduk.

İşte Beşiktaş Postası’nın ele geçirdiği çok özel belge;

zapo

zapo

31 Ocak 2008 tarihinde “Besiktas JK Genel Menajeri Sn. Sinan Engin’in dikkatine” ibaresiyle gönderilen resmi yazıya göre kulüp, Tomas Zapotocny için 2 milyon 300 bin Euro bonservis talep ediyor ve bu ödemenin planını gönderiyor.
Çek futbolcunun menajeri Mithat Halis’in geçtiğimiz aylarda Radyospor’da yayınlanan “Bülent Yüksel ile İmza” programında bahsettiği belgeyle ilgili konuşması şöyleydi;

Ancak Beşiktaş, nedense Udinese’nin 2.3 milyon Euro talep ettiği Zapotocny’i birkaç ay sonra tam 4 milyon 500 bin Euro bonservis bedeliyle transfer ediyor.

Beşiktaş başkanı Yıldırım Demirören ise konuyla alakalı olarak Vatan gazetesinden Sanem Altan’a yaptığı açıklamada “Bonservisleri adam başı 4.5 milyon Euro. Ben gittim, pazarlığını kendim yaptım ve aldım. Yaptığım pazarlık hakkında konuşanın ‘futbolcular pahalı’ diyenin, onu diyenin, bunu diyenin alnını karışlarım. Bir daha söylüyorum alnını karışlarım. Herkes haddini bilsin” demişti.

Şimdi Beşiktaş Postası olarak Yıldırım Demirören’e sesleniyoruz:

Haddimizi bilmeden(!) Beşiktaş’ın menfaatleri için bir takım araştırmalar yaptık.

Ancak Beşiktaş’ın İMKB’ye bildirimi haricinde hiçbir kurum kuruluş, Zapotocny’nin bonservisinin 4.5 milyon Euro olduğunu doğrulamadı.

İtalyan gazeteciler, Udinese kulübünün imzası olan bir belge ve Calcio Mercato’nun iddiaları ortada.

Beşiktaş Camiaası ve Spor kamuoyu şimdi başta Başkan Yıldırım Demirören, Beşiktaş Yönetim Kurulu üyeleri, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)  ve Türkiye Futbol Federasyonu’ndan gerekli açıklamaları bekliyor…

Bakalım işin muhatapları bu konuya ne cevap verecekler?

Son olarak sizlere İtalya Futbol Federasyoun yetkilileri yaptığımız görüşmeler ile Udineli gazeteci Guido Camirato’nun üstüne basa basa 2 artı 2 dediği konuşma bantlarını sunuyoruz…

[media id=17 width=400 height=300]

Konuşma Metni:

Beşiktaş Postası: Bu bilgiler gizli saklı bilgiler değildir açık
bilgilerdir.

Federasyon yetkilisi: Evet açık bilgiler olduğunu biliyorum ama cevabın size halen niye verilemediğini bilmiyorum. Sizin talebinizi en tepeye koyacağım.

Beşiktaş Postası: Türkiye’den, Beşiktaş Postası Gazetesi’nden arıyorum. İtalya federasyonuna 10-14 Nisan tarihlerinde talebimizle ilgili bir çok mail gönderdik. Bugün de faks ve telefon ile size ulaşmaya çalıştık. Size çok basit
sorularım var. Beşiktaş ve Udinese futbol kulüpleri arasındaki 2 futbolcunun transferi ile ilgili bu sorular. Ama ne yazık ki henüz bir yanıt alamadık. Beşiktaş ve Udinese arasında 2 transfer gerçekleşti, Tomas Sivok ve Zapotocny .

Biz Türkiye’deki yabancı futbolcuların transferleri ile ligli bir araştırma yapıyoruz. Beşiktaş’ın bu 2 futbolcu için Udinese’ye ne kadar ödediğini öğrenmek istiyoruz.

Federasyon yetkilisi: Biz sadece futbolcuların lisanslarının onaylanıp onaylanmadığını söyleyebiliriz. Maaşları ile ilgili bir bilgi veremeyiz.

Beşiktaş Postası: Maaş değil. Bonservis ücreti bizim merak ettiğimiz konu. Bu bilgi herkese açık bir bilgidir.

Federasyon yetkilisi: Hayır bu bilgiyi veremeyiz. Biz sadece 2 takım arasındaki kontrata göre futbolcuların lisanslarına onay veririz. Futbolcu maaşı veya bonservis ücreti gibi konularda bir bilgi veremeyiz.

Bu bilgiyi vermemiz kesinlikle yasaktır.

Beşiktaş Postası: Futbolcu maaşı futbolcu ile kulübü arasında gizli olabilir. Ama ödenen bonservis açık olması gereken bir bilgidir. Beşiktaş Türkiye‘de borsaya açık bir şirkettir. Bildiğim kadarıyla Udinese de İtalya’da borsaya açık bir şirket.

Federasyon yetkilisi: O zaman Beşiktaş’a veya Udinese’ye sorun. Daha önce de dediğim gibi biz bu bilgiyi veremeyiz. Bu bilgi gizlidir. Ancak kulüpler isterse size bu bilgiyi verebilirler.

Beşiktaş Postası: Biz bu bilgiyi UEFA’ya bile sorsak onlardan gerekli cevabı alırız.

Federasyon yetkilisi: O zaman UEFA’ya sorun.

*********************************************************************

Alessandro Mita:Beşiktaş 4.5, 4.5 milyon ikinse bonservis mi ödedi.

Beşiktaş Postası: Evet futbolcuların değil bonservis bedeli olarak ödedi.

Alessandro Mita: Size şunu yapabilirim. Udinese’den sorumlu yetkilinin
telefonunu verebilirim.

Beşiktaş Postası: Evet

Alessandro Mita: Guido Gomirato. Udine’de gazeteci ne kadar ödendiğinin şifresini verir. Telefonu 00 39…..

Beşiktaş Postası: Cep telefonu mu?

Alessandro Mita: Evet cep telefonu. Alessandro Mita dersin.

Beşiktaş Postası: Senden aldığımı söyleyebilir miyim rahatça?

Alessandro Mita: Tabi tabi söyleyebilirsin.

Beşiktaş Postası: Çok teşekkür ederim.

Alessandro Mita: Umarım yardım edebildim. Ayrıca bu rakam çok yüksek gerçekten.

Beşiktaş Postası: Bu iki futbolcu İtalya’da çok daha düşük maliyette olmalı.

*********************************************************************

Guido Camirato: Pronto (Alo)

Beşiktaş Postası: Sayın Guido merhaba. Beşiktaş Postası Türkiye’den arıyorum. Alessandro Mita’dan telefonunuzu aldım. Size selamı var. Bir konuda yardım almak istiyorum.

Guido Camirato: Evet

Beşiktaş Postası: Konu Zapotocny ve Sivok. Beşiktaş ne kadar ödedi biliyor musunuz?

Guido Camirato: İkisi için 4 milyon Euro.

Beşiktaş Postası: 4 milyon!

Guido Camirato: Evet 4 milyon ikisi için.

Beşiktaş Postası: Yalnız dört milyon mu?

Guido Camirato: Evet 4 milyon 2+2

[adrotate group=”11″]

Dikkati Çekenler

5 Yorum

  1. bu haber sonrası tupcunun ve sınan engın ın ne bıcım adamlar olduklarını bır kez daha anladık… besıktas postasını cesaretınden dolayı tebrık ederım…

    sınan engın neler kazandı bunca yıl transfer borsasında acaba?

  2. beyler sadece sinan engin değil en önemli şeyi kaçırıyosunuz esas başkan işin içinde ibb maçındada görmedinizmi adam ailesiyle beraber s.enginide yanına almış. bunlar bilinenler bilinmeyen daha kimbilir neler var neler.
    yazıklar olsun senin gibi başkana yazıklar olsun

  3. böyle boş transferler yapp beşiktaşın ona olan borcunu bitirmemesi için de yapyo olabilir ş. s. engin gitti şampiyon olduk o adamın da bjk de tek isteği t.direktör olmaktı

  4. Futbolculara fazla Para verilmesinin Sebebi Yada şöyle söyleyeyim normalinden fazla gösterilmesinin sebebi acaba kara parayı aklamak olabilirmi…?(Sadece bir görüş)!

  5. helal olsun size Beisktaspostasi,..simdi bu bellerle Yönetimimiz Baskanimiz Cumhuriyet Savciligina su iki sahiss hakkin suc duyurusunda bulmaisni bekliyoruz…Baskan lütfen ilgilen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu